Kategorie

Mikołaj daje paczki. A co dają firmy swoim pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia?

Henrietta Varju

dyrektor rozwoju Bonus Systems Polska

Reklama

Dziś firmy, które chcą zapewnić stabilność zespołu i wyróżnić swoich pracowników, sięgają po nowoczesne, pozapłacowe formy motywowania. Należy z nich korzystać tym bardziej, że pracownicy chcą być doceniani i odpowiednio nagradzani. Innowacyjnym rozwiązaniem, które jednocześnie pozwala pracodawcy na racjonalizację wydatków, są przedpłacone karty bonus+. Przekazując kartę, pracodawca sięga do głębszych sfer emocjonalnych pracownika. Żaden z tradycyjnych prezentów, takich jak bony towarowe, kosze świąteczne, a tym bardziej pozbawiona jakichkolwiek znamion wyjątkowości czy okazjonalności gotówka nie niosą ze sobą tak pozytywnego ładunku emocjonalnego. Dzięki karcie pracownik sam zdecyduje, na co przeznaczy swoją nagrodę (karty akceptowane są w 200 tysiącach punktów w Polce oraz w internecie). Karta bonus+ eliminuje problem dopłacania do zakupu gotówką. Pracownik może dokonać zakupu na dowolną wartość, wydając za każdym razem dokładnie tyle, ile chce do wysokości limitu karty. Pamiętajmy również, że w przeciwieństwie do papierowych bonów towarowych, doładowanie na karcie sfinansowanej z ZFŚS jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 380 zł w roku podatkowym.

Ponadto z kartą bonus+ łączy się bogaty program rabatowy, zatem poza nominalną wartością nagrody pracownik otrzymuje możliwość zakupów w korzystniejszych cenach. Ponieważ zniżki sięgają nawet do 30 proc., karta podarunkowa bonus+ o tyle zwiększa swoją wartość.

Wirginia Gostomczyk-Urbańska

prezes IDES Consultants

Życie zawodowe to ciężka praca przez cały rok, duże zaangażowanie, stresy i oczekiwanie na chwilę wytchnienia. Spotkania wigilijne to przyjemne wydarzenie w życiu firmy, kiedy zapominamy o troskach dnia codziennego i mamy okazję porozmawiać nie tylko o pracy, a przede wszystkim celebrować świąteczny czas. Czy spotkania i prezenty wigilijne w firmach należy traktować jako dodatkowy element motywacyjny? Powszechnie uważa się, że wyższy poziom zadowolenia z pracy zaowocuje większą wydajnością pracownika. Wzrost zadowolenia można osiągnąć, stwarzając ludziom możliwość osiągnięcia dobrych wyników oraz nagradzając ich i wyrażając uznanie w formie finansowej i niefinansowej, a spotkania i prezenty są właśnie takim czynnikiem. Najczęściej spotykaną formą prezentu są karty podarunkowe. Wszystko prowadzi do celu, jakim jest zadowolenie firmy z pracowników i ich satysfakcja z pracy w danej firmie. Poczucie zadowolenia z pracy można wywołać, koncentrując się na wewnętrznych czynnikach motywacji, takich jak odpowiedzialność, osiągnięcie i uznanie. Zadowolenie z pracy łatwiej uzyskać w tych organizacjach, w których pracownik jest nie tylko wynagradzany za swoją pracę, lecz także otrzymuje coś dodatkowego przy okazji specjalnych okoliczności, również świąt Bożego Narodzenia.


Karolina Stradomska

menedżer ds. eksportu Feretti

Reklama

Co roku organizujemy tradycyjne spotkanie wigilijno-noworoczne dla wszystkich pracowników firmy. To rzadka okazja, kiedy można spotkać się w pełnym gronie – prezes, administracja, handlowcy. W części bardziej oficjalnej dokonujemy krótkiego podsumowania mijającego roku. To również świetny moment na przypomnienie dotychczasowych sukcesów i podziękowanie sobie za wzajemne zaangażowanie w pracę.

Spotkanie wigilijne organizujemy w siedzibie firmie, zewnętrzna firma cateringowa zapewnia nam świąteczne przysmaki. Takie rozwiązanie sprawia, że atmosfera staje się bardziej kameralna. Jest czas na podzielenie się opłatkiem, złożenie indywidualnych życzeń, swobodne rozmowy, to również okazja do zbudowania cieplejszych relacji i zintegrowania się ze współpracownikami. Podczas przyjęcia prezes dziękuje wszystkim pracownikom za wkład w rozwój firmy. Dodatkową motywacją do dalszej pracy są upominki oraz bony świąteczne.

Warto inwestować w takie spotkania, bo czasem jeden dzień może stać się źródłem miłych wspomnień na cały rok.

Daniella F. Góral

menedżer ds. komunikacji Verita HR

Podarunki wręczane pracownikom z okazji np. świąt to doskonała okazja do poprawy atmosfery w firmie, a także budowy jej wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy. Jak wiemy, marketing rekrutacyjny to nie tylko działania skierowane do otoczenia – pielęgnowanie relacji

z obecnymi pracownikami to jedno z najważniejszych działań podejmowanych w celu uniknięcia kłopotów kadrowych w przyszłości. Chwile takie, jak np. firmowe imprezy świąteczne, są unikalną okazją do złagodzenia mniej lub bardziej widocznych konfliktów personalnych, które na co dzień mogą zakłócać proces komunikacji wewnętrznej.

W doborze prezentów mile widziane są takt i oryginalność, a także odpowiednie dopasowanie zawartości paczki do statusu i wielkości organizacji. Do klasycznych wyborów należą projektowane specjalnie na te okazje kosze np. z luksusowymi alkoholami bądź słodyczami.

W Verita HR najczęściej doradzamy klientom wyjście poza schemat. Z doświadczenia wiemy, że dobrze przyjmowane są prezenty w formie kuponów np. na uroczyste kolacje, wizyty w teatrze albo aktywności niestandardowe, np. skok w tandemie ze spadochronem. Taki wybór musi być oczywiście przemyślany, ale prawie zawsze ryzyko się opłaca.

Warto w takim przypadku całe wydarzenie zarejestrować, a następnie upublicznić materiały na wewnętrznej platformie. Udostępnienie czasu na dyskusje i wymianę wrażeń wesprze proces integracji, a firma obok eleganckich biur i wyników finansowych będzie mogła pochwalić się szczerym uśmiechem swoich pracowników.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?