| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy pracownik ponosi odpowiedzialność za wypadek związany z obsługą maszyny?

Czy pracownik ponosi odpowiedzialność za wypadek związany z obsługą maszyny?

Podczas obsługi automatu do produkcji szczotek operatorka maszyny uległa ciężkiemu wypadkowi przy pracy. Praca poszkodowanej polegała na mocowaniu w uchwytach automatu materiału i odbieraniu po zakończonym cyklu technologicznym maszyny szczotek z tworzywa sztucznego. W dniu wypadku podczas pracy spadł przewód wyciągu. Pracownica nacisnęła wyłącznik „stop” znajdujący się przy drzwiczkach ruchomych z wyłącznikiem krańcowym i po otwarciu drzwiczek dostępu do strefy pracy maszyny włożyła lewą dłoń w strefę ruchu obrotowego noży rozszczepiających włosie szczotki (po otwarciu drzwiczek elementy tnące noża do rozszczepiania włosia wykonywały siłą bezwładności ruch obrotowy jeszcze przez 18 sekund). Lewa dłoń poszkodowanej została pochwycona przez ostrza noży, które obcięły jej cztery palce. Pracodawca przed wypadkiem nie dostosował maszyny do minimalnych wymagań. Czy można było uniknąć wypadku i kto ponosi odpowiedzialność za ten wypadek pracownicy, którzy obsługują maszyny czy pracodawca?

Pracownicy, którzy obsługują maszyny, nie ponoszą odpowiedzialności za ich dopuszczenie do pracy na terenie zakładu pracy, a zakres ich odpowiedzialności związany ze sposobem obsługi maszyn nie może mieć i nie ma wpływu na odpowiedzialność pracodawcy, pod warunkiem właściwego wykonywania czynności związanych z obsługą tych maszyn.

UZASADNIENIE

Wiemy, że maszyna, przy której pracowała poszkodowana, została zainstalowana w zakładzie w 2002 r. Producent maszyny – z kraju UE – wystawił dla maszyny deklarację zgodności WE, oznaczył ją znakiem zgodności CE.

Automat do produkcji szczotek posiadał korpus, w którym zainstalowano mechanizmy robocze. Zostały one obudowane osłonami stałymi i drzwiczkami. Dostęp do strefy roboczej możliwy był po otwarciu drzwiczek roboczych, które mają wyłączniki krańcowe. Po lewej stronie korpusu maszyny był pulpit sterowniczy z wyłącznikiem głównym, awaryjnym oraz z elementami sterowniczymi. Pulpit sterowniczy znajdował się w strefie dostępu dla operatora. Drugi wyłącznik awaryjny znajdował się po prawej stronie korpusu maszyny, bezpośrednio przy drzwiczkach ruchomych, umożliwiających po ich otwarciu dostęp do wewnętrznej strefy niebezpiecznej (roboczej) maszyny, tj. do mechanizmów roboczych oraz noży tnących. W obudowanej części maszyny, w strefie niebezpiecznej (roboczej) zainstalowany został króciec miejscowego wyciągu, na którym osadzana była końcówka przewodu wyciągowego.

Za stan bhp w zakładzie pracy odpowiedzialny jest pracodawca. Ponadto pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 Kodeksu pracy).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »