REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopuszczalne stężenia substancji szkodliwych ulegną zmianie. Rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Najwyższe dopuszczalne stężenia niektórych substancji szkodliwych ulegną zmianie
Najwyższe dopuszczalne stężenia niektórych substancji szkodliwych ulegną zmianie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najwyższe dopuszczalne stężenia niektórych substancji szkodliwych ulegną zmianie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem zdrowia przygotowują rozporządzenie zmieniające normy najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Projekt nowego aktu prawnego opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji; został on skierowany do uzgodnień międzyresortowych. 

Celem nowego rozporządzenia jest wdrożenie do prawa krajowego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. 

Rząd chce, żeby zmiany weszły w życie 5 kwietnia 2024 r. – do tego dnia Polska ma obowiązek wdrożenia dyrektywy 2022/431.

Autopromocja
Ważne

Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS)

Wartość średnia ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego przepisami Kodeksu pracy, przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.

Najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe (NDSCh)

Wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 minut i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina.

Najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe (NDSP)

Wartość stężenia, która ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie może być w środowisku pracy przekroczona w żadnym momencie.

Normy zmienią się w odniesieniu do siedmiu substancji

Projektowane rozporządzenie ma zmienić normy dla siedmiu substancji szkodliwych. Są nimi:

 • Benzen 
  • do 4 kwietnia 2026 r. – NDS będzie wynosić jak dotychczas 1,6 mg/m3 (0,49 ppm),
  • od 5 kwietnia 2026 r. – 0,66 mg/m3 (0,2 ppm).
 • Akrylonitryl 
  • do 4 kwietnia 2026 r. – NDS będzie wynosić jak obecnie 2 mg/m3 , NDSCh 10 mg/m3.
  • od 5 kwietnia 2026 r. – NDS 1 mg/m3 (0,45 ppm), NDSCh) – 3 mg/m3 (1,4 ppm),
 • Nikiel (Ni) i jego związki – w przeliczeniu na Ni, wartości NDS będą określone osobno dla niklu metalu – w przeliczeniu na Ni (zostanie dodany nowy normatyw) oraz dla związków niklu – w przeliczeniu na Ni. 
  • do 17 stycznia 2025 r. – dla związków niklu w przeliczeniu na Ni, będzie obowiązywała nowa wartość dopuszczalna wynosząca 0,1 mg/m3 (NDS) dla frakcji wdychalnej, 
  • od 18 stycznia 2025 r. – dla związków niklu w przeliczeniu na Ni, wartości NDS będą wynosić 0,01 mg/m3 dla frakcji respirabilnej i 0,05 mg/m3 dla frakcji wdychalnej, 
  • dla nowododanego normatywu nikiel metal – w przeliczeniu na Ni, wartość NDS wyniesie 0,25 mg/m3
 • 1-Naftyloamina – wartość NDS wzrośnie z obecnej 0 mg/m3 do 3,5 mg/m3, bez ustanawiania NDSCh
 • Ftalan dibutylu – wartość NDS zostanie obniżona z 5 mg/m3 do 0,6 mg/m3, bez ustanawiania NDSCh.
 • Ftalan bis(2-etyloheksylu) – wartość NDS ulegnie obniżeniu z 1 mg/m3 do 0,8 mg/m3 bez ustanawiania NDSCh (którego wartość wynosi obecnie 5 mg/m3). 
 • Izopren – wartość NDS spadnie z 100 mg/m3 do 8 mg/m3 (2,8 ppm), bez ustanawiania NDSCh (obecnie: 300 mg/m3).

Nowe substancje w rozporządzeniu 

Wykaz czynników chemicznych, który zawiera załącznik do rozporządzenia zostanie poszerzony o dwanaście nowych substancji chemicznych. Nowe rozporządzenie określi wartości dopuszczalnych stężeń tych substancji. Są nimi:

 • Czerwień zasadowa 9 – wartość NDS 0,02 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP (najwyższego dopuszczalnego stężenia pułapowego). 
 • N-Metyloformamid – wartość NDS 3,3 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • 2-Metoksypropan-1-ol – wartość NDS 20 mg/m3, wartość NDSCh 40 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
 • Dekan-1-ol i jego izomery: dekan-2-ol, dekan-3-ol, dekan-4-ol i dekan-5-ol – wartość NDS 30 mg/m3, wartość NDSCh 60 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
 • 5-Chloro-2-metylo-2H-izotiazol-3-on i 2-metylo-2H-izotiazol-3-on (masa poreakcyjna 3:1) – wartość NDS 0,2 mg/m3, wartość NDSCh 0,4 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
 • 2,6-Di-tert-butylo-4-metylofenol – wartość NDS 10 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP. 
 • 1-Etylo-2-pirolidon – wartość NDS 30 mg/m3, wartość NDSCh 60 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP
 • Enfluran – wartość NDS 38 mg/m3 (5 ppm), bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • Fosforan trifenylu – wartość NDS 10 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • Ftalan diizobutylu (DBP) – wartość NDS 4 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • Metakrylan 2,3-epoksypropylu – wartość NDS 0,3 mg/m3 (0,05 ppm), wartość NDSCh 0,6 mg/m3 (0,1 ppm), bez ustalania wartości NDSP.
 • Oksym butan-2-onu – wartość NDS 1 mg/m3 (0,3 ppm), wartość NDSCh 3 mg/m3 (0,9 ppm), bez ustalania wartości NDSP,.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA