REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopuszczalne stężenia substancji szkodliwych ulegną zmianie. Rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Najwyższe dopuszczalne stężenia niektórych substancji szkodliwych ulegną zmianie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najwyższe dopuszczalne stężenia niektórych substancji szkodliwych ulegną zmianie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem zdrowia przygotowują rozporządzenie zmieniające normy najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Projekt nowego aktu prawnego opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji; został on skierowany do uzgodnień międzyresortowych. 

Celem nowego rozporządzenia jest wdrożenie do prawa krajowego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. 

Rząd chce, żeby zmiany weszły w życie 5 kwietnia 2024 r. – do tego dnia Polska ma obowiązek wdrożenia dyrektywy 2022/431.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS)

Wartość średnia ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego przepisami Kodeksu pracy, przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.

Najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe (NDSCh)

Wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 minut i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina.

Najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe (NDSP)

Wartość stężenia, która ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie może być w środowisku pracy przekroczona w żadnym momencie.

Normy zmienią się w odniesieniu do siedmiu substancji

Projektowane rozporządzenie ma zmienić normy dla siedmiu substancji szkodliwych. Są nimi:

 • Benzen 
  • do 4 kwietnia 2026 r. – NDS będzie wynosić jak dotychczas 1,6 mg/m3 (0,49 ppm),
  • od 5 kwietnia 2026 r. – 0,66 mg/m3 (0,2 ppm).
 • Akrylonitryl 
  • do 4 kwietnia 2026 r. – NDS będzie wynosić jak obecnie 2 mg/m3 , NDSCh 10 mg/m3.
  • od 5 kwietnia 2026 r. – NDS 1 mg/m3 (0,45 ppm), NDSCh) – 3 mg/m3 (1,4 ppm),
 • Nikiel (Ni) i jego związki – w przeliczeniu na Ni, wartości NDS będą określone osobno dla niklu metalu – w przeliczeniu na Ni (zostanie dodany nowy normatyw) oraz dla związków niklu – w przeliczeniu na Ni. 
  • do 17 stycznia 2025 r. – dla związków niklu w przeliczeniu na Ni, będzie obowiązywała nowa wartość dopuszczalna wynosząca 0,1 mg/m3 (NDS) dla frakcji wdychalnej, 
  • od 18 stycznia 2025 r. – dla związków niklu w przeliczeniu na Ni, wartości NDS będą wynosić 0,01 mg/m3 dla frakcji respirabilnej i 0,05 mg/m3 dla frakcji wdychalnej, 
  • dla nowododanego normatywu nikiel metal – w przeliczeniu na Ni, wartość NDS wyniesie 0,25 mg/m3
 • 1-Naftyloamina – wartość NDS wzrośnie z obecnej 0 mg/m3 do 3,5 mg/m3, bez ustanawiania NDSCh
 • Ftalan dibutylu – wartość NDS zostanie obniżona z 5 mg/m3 do 0,6 mg/m3, bez ustanawiania NDSCh.
 • Ftalan bis(2-etyloheksylu) – wartość NDS ulegnie obniżeniu z 1 mg/m3 do 0,8 mg/m3 bez ustanawiania NDSCh (którego wartość wynosi obecnie 5 mg/m3). 
 • Izopren – wartość NDS spadnie z 100 mg/m3 do 8 mg/m3 (2,8 ppm), bez ustanawiania NDSCh (obecnie: 300 mg/m3).

Nowe substancje w rozporządzeniu 

Wykaz czynników chemicznych, który zawiera załącznik do rozporządzenia zostanie poszerzony o dwanaście nowych substancji chemicznych. Nowe rozporządzenie określi wartości dopuszczalnych stężeń tych substancji. Są nimi:

 • Czerwień zasadowa 9 – wartość NDS 0,02 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP (najwyższego dopuszczalnego stężenia pułapowego). 
 • N-Metyloformamid – wartość NDS 3,3 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • 2-Metoksypropan-1-ol – wartość NDS 20 mg/m3, wartość NDSCh 40 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
 • Dekan-1-ol i jego izomery: dekan-2-ol, dekan-3-ol, dekan-4-ol i dekan-5-ol – wartość NDS 30 mg/m3, wartość NDSCh 60 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
 • 5-Chloro-2-metylo-2H-izotiazol-3-on i 2-metylo-2H-izotiazol-3-on (masa poreakcyjna 3:1) – wartość NDS 0,2 mg/m3, wartość NDSCh 0,4 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
 • 2,6-Di-tert-butylo-4-metylofenol – wartość NDS 10 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP. 
 • 1-Etylo-2-pirolidon – wartość NDS 30 mg/m3, wartość NDSCh 60 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP
 • Enfluran – wartość NDS 38 mg/m3 (5 ppm), bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • Fosforan trifenylu – wartość NDS 10 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • Ftalan diizobutylu (DBP) – wartość NDS 4 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
 • Metakrylan 2,3-epoksypropylu – wartość NDS 0,3 mg/m3 (0,05 ppm), wartość NDSCh 0,6 mg/m3 (0,1 ppm), bez ustalania wartości NDSP.
 • Oksym butan-2-onu – wartość NDS 1 mg/m3 (0,3 ppm), wartość NDSCh 3 mg/m3 (0,9 ppm), bez ustalania wartości NDSP,.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA