REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dopuszczalne stężenia substancji szkodliwych ulegną zmianie. Rząd pracuje nad nowym rozporządzeniem

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Najwyższe dopuszczalne stężenia niektórych substancji szkodliwych ulegną zmianie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najwyższe dopuszczalne stężenia niektórych substancji szkodliwych ulegną zmianie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem zdrowia przygotowują rozporządzenie zmieniające normy najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Projekt nowego aktu prawnego opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji; został on skierowany do uzgodnień międzyresortowych. 

Celem nowego rozporządzenia jest wdrożenie do prawa krajowego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 zmieniającej dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. 

Rząd chce, żeby zmiany weszły w życie 5 kwietnia 2024 r. – do tego dnia Polska ma obowiązek wdrożenia dyrektywy 2022/431.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS)

Wartość średnia ważona stężenia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu 8-godzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, określonego przepisami Kodeksu pracy, przez okres jego aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w jego stanie zdrowia oraz w stanie zdrowia jego przyszłych pokoleń.

Najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe (NDSCh)

Wartość średnia stężenia, które nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia pracownika, jeżeli występuje w środowisku pracy nie dłużej niż 15 minut i nie częściej niż 2 razy w czasie zmiany roboczej, w odstępie czasu nie krótszym niż 1 godzina.

Najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe (NDSP)

Wartość stężenia, która ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia pracownika nie może być w środowisku pracy przekroczona w żadnym momencie.

Normy zmienią się w odniesieniu do siedmiu substancji

Projektowane rozporządzenie ma zmienić normy dla siedmiu substancji szkodliwych. Są nimi:

  • Benzen 
    • do 4 kwietnia 2026 r. – NDS będzie wynosić jak dotychczas 1,6 mg/m3 (0,49 ppm),
    • od 5 kwietnia 2026 r. – 0,66 mg/m3 (0,2 ppm).
  • Akrylonitryl 
    • do 4 kwietnia 2026 r. – NDS będzie wynosić jak obecnie 2 mg/m3 , NDSCh 10 mg/m3.
    • od 5 kwietnia 2026 r. – NDS 1 mg/m3 (0,45 ppm), NDSCh) – 3 mg/m3 (1,4 ppm),
  • Nikiel (Ni) i jego związki – w przeliczeniu na Ni, wartości NDS będą określone osobno dla niklu metalu – w przeliczeniu na Ni (zostanie dodany nowy normatyw) oraz dla związków niklu – w przeliczeniu na Ni. 
    • do 17 stycznia 2025 r. – dla związków niklu w przeliczeniu na Ni, będzie obowiązywała nowa wartość dopuszczalna wynosząca 0,1 mg/m3 (NDS) dla frakcji wdychalnej, 
    • od 18 stycznia 2025 r. – dla związków niklu w przeliczeniu na Ni, wartości NDS będą wynosić 0,01 mg/m3 dla frakcji respirabilnej i 0,05 mg/m3 dla frakcji wdychalnej, 
    • dla nowododanego normatywu nikiel metal – w przeliczeniu na Ni, wartość NDS wyniesie 0,25 mg/m3
  • 1-Naftyloamina – wartość NDS wzrośnie z obecnej 0 mg/m3 do 3,5 mg/m3, bez ustanawiania NDSCh
  • Ftalan dibutylu – wartość NDS zostanie obniżona z 5 mg/m3 do 0,6 mg/m3, bez ustanawiania NDSCh.
  • Ftalan bis(2-etyloheksylu) – wartość NDS ulegnie obniżeniu z 1 mg/m3 do 0,8 mg/m3 bez ustanawiania NDSCh (którego wartość wynosi obecnie 5 mg/m3). 
  • Izopren – wartość NDS spadnie z 100 mg/m3 do 8 mg/m3 (2,8 ppm), bez ustanawiania NDSCh (obecnie: 300 mg/m3).

Nowe substancje w rozporządzeniu 

Wykaz czynników chemicznych, który zawiera załącznik do rozporządzenia zostanie poszerzony o dwanaście nowych substancji chemicznych. Nowe rozporządzenie określi wartości dopuszczalnych stężeń tych substancji. Są nimi:

  • Czerwień zasadowa 9 – wartość NDS 0,02 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP (najwyższego dopuszczalnego stężenia pułapowego). 
  • N-Metyloformamid – wartość NDS 3,3 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
  • 2-Metoksypropan-1-ol – wartość NDS 20 mg/m3, wartość NDSCh 40 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
  • Dekan-1-ol i jego izomery: dekan-2-ol, dekan-3-ol, dekan-4-ol i dekan-5-ol – wartość NDS 30 mg/m3, wartość NDSCh 60 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
  • 5-Chloro-2-metylo-2H-izotiazol-3-on i 2-metylo-2H-izotiazol-3-on (masa poreakcyjna 3:1) – wartość NDS 0,2 mg/m3, wartość NDSCh 0,4 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP.
  • 2,6-Di-tert-butylo-4-metylofenol – wartość NDS 10 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP. 
  • 1-Etylo-2-pirolidon – wartość NDS 30 mg/m3, wartość NDSCh 60 mg/m3, bez ustalania wartości NDSP
  • Enfluran – wartość NDS 38 mg/m3 (5 ppm), bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
  • Fosforan trifenylu – wartość NDS 10 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
  • Ftalan diizobutylu (DBP) – wartość NDS 4 mg/m3, bez ustalania wartości NDSCh i NDSP.
  • Metakrylan 2,3-epoksypropylu – wartość NDS 0,3 mg/m3 (0,05 ppm), wartość NDSCh 0,6 mg/m3 (0,1 ppm), bez ustalania wartości NDSP.
  • Oksym butan-2-onu – wartość NDS 1 mg/m3 (0,3 ppm), wartość NDSCh 3 mg/m3 (0,9 ppm), bez ustalania wartości NDSP,.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA