REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Terminy w prawie pracy, Umowa cywilnoprawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa pożyczki mieszkaniowej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dopuszcza zwrotną pomoc na cele mieszkaniowe jako jedną z form pomocy socjalnej świadczonej przez pracodawcę. Pożyczki mieszkaniowe mają być udzielane na warunkach określonych umową. Ustawa nie precyzuje tej kwestii bardziej szczegółowo. W związku z tym znajdą tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, Kodeksu cywilnego, a także postanowienia Regulaminu Działalności Socjalnej.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. Po 2 miesiącach od powrotu do pracy z urlopu zachorowała. Jak należy liczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica miała tydzień macierzyńskiego, a dalszą część miesiąca świadczyła pracę, należy wziąć do podstawy wymiaru zasiłku?

W jakim terminie przedawnia się prawo do zasiłku chorobowego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Od 2000 r. prowadzę działalność gospodarczą. Wcześniej zatrudniałem kilku pracowników wraz z księgową, ale zakres świadczonych usług zmniejszył się, dlatego teraz sprawy kadrowo-płacowe prowadzę sam. W ubiegłym roku zachorowałem i w związku z tym przez kilka miesięcy otrzymywałem zasiłek chorobowy z ZUS. Ostatnio przy porządkowaniu dokumentów znalazłem zwolnienie lekarskie na okres 20 dni, które nie zostało dostarczone do ZUS. Ostatni dzień tego zwolnienia minął 5 grudnia 2006 r. Dowiedziałem się, że nie powinienem tego zwolnienia przekazywać do ZUS, bo i tak zasiłek się przedawnił. Podobno jest tak, że ZUS doliczy 180 dni do dnia następującego po ostatnim dniu zwolnienia i stwierdzi, że roszczenie to uległo przedawnieniu. Czy to prawda?

Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla osób ubezpieczonych, które nie są pracownikami

Prawo do zasiłku chorobowego mają nie tylko osoby, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo. Niektóre osoby mogą przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnie. Ubezpieczenie na wypadek choroby jest dla nich zabezpieczeniem w sytuacji, gdy przejściowo utracą możliwość wykonywania swojej pracy. Zasady, na jakich uwzględnia się przychód osiągany przez te osoby, ustalając podstawę wymiaru należnego im świadczenia, różnią się od zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników.

Jakie składki trzeba płacić od umów cywilnoprawnych

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od umowy zlecenia zależy od tego, czy umowa ta stanowi dla zleceniobiorcy jedyne źródło zarobkowania. Ważne jest również to, gdzie umowa ta będzie wykonywana.

Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Zleceniobiorców i agentów przedsiębiorca powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na długość okresu, na jaki ich zatrudnił. Gdyby jednak podlegali tym ubezpieczeniom z kilku tytułów, to zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe wspólników spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Wszyscy wspólnicy są płatnikami składek na swoje ubezpieczenia. W sierpniu br. zatrudniliśmy w spółce 12 pracowników na podstawie umowy o pracę (dotychczas nikogo nie zatrudnialiśmy). Obliczona wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe wyniosła dla pracowników 2,26%. Czy każdy ze wspólników powinien przyjąć taką samą stopę procentową przy obliczaniu składki na swoje ubezpieczenie wypadkowe?

Czy wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji w trakcie zatrudnienia podlega oskładkowaniu

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o zakazie działalności konkurencyjnej w trakcie trwania stosunku pracy z prawem do wynagrodzenia z tego tytułu. Czy od tego wynagrodzenia należy odprowadzać składki na ZUS?

REKLAMA