| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP

Czas pracy

Dodatek nocny dla niepełnoetatowca

Aktualizacja: 05.12.2008

Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej dla pracownika niepełnoetatowego jest uzależniona od wymiaru czasu pracy obowiązującego w danym miesiącu, ustalonego dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. »

Choroba pracownika a godziny nadliczbowe

U pracownika, który świadczy pracę tylko przez część miesiąca z powodu choroby, mogą powstać godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej. »

Karta ewidencji czasu pracy

Karta ewidencji jest podstawową formą ewidencjonowania czasu pracy pracowników. Należy ją jednak odróżnić od potwierdzania obecności pracownika w pracy. »

Czy dozorca w szkole podlega przepisom dotyczącym pracowników ochrony

Jestem zatrudniony na stanowisku dozorcy w szkole. Pracuję na ogół 5 dni w tygodniu po 8 godzin. Mam wątpliwości co do mojego czasu pracy, jak również wielu uprawnień. Czy mają do mnie zastosowanie przepisy dotyczące pracowników ochrony? - pyta Czytelnik z Olkusza. »

Nadgodziny zarządzających

Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się z dużym prestiżem i wieloma przywilejami. Ceną, którą trzeba za to zapłacić, jest konieczność częstego przebywania w pracy dłużej niż przewidują to ustawowe normy. »

Zmiana etatu nauczyciela

Jestem prezesem związku zawodowego w liceum. W naszej szkole języka niemieckiego nauczają dwie nauczycielki, w tym jedna z długoletnim stażem i doświadczeniem. Obecnie obie są zatrudnione na podstawie mianowania. Od nowego roku dyrektor podzielił godziny języka niemieckiego tak, że jedna z nauczycielek nie będzie miała pełnego etatu? Czy mógł podjąć takie działania? - pyta Czytelnik Bytomia. »

Czas pracy pracowników młodocianych

Ponieważ pracownik młodociany ma obowiązek dokształcać się do ukończenia 18 lat, do jego czasu pracy wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych. »

Czas pracy wyznaczony zadaniami

Zadaniowy czas pracy jest szczególnym systemem czasu pracy. Nie obowiązuje w nim ani rozkład, ani ewidencja czasu pracy. Miernikiem wykonywanej pracy nie jest czas, ale faktycznie wykonane zadanie. »

Uprawnienia nauczyciela

W roku szkolnym 2007/2008 zostałem zobowiązany przez organ prowadzący szkołę do uzupełniania etatu w innej placówce. Jaki jest mój status i czy zachowuję wszystkie uprawnienia? Czy mogę mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe? - pyta Czytelnik z Krakowa. »

Jak ustalić limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca

Zatrudniliśmy na 1/4 etatu pracownika w systemie podstawowym czasu pracy. Ma on świadczyć pracę jedynie przez 2 dni w tygodniu przez różną liczbę godzin dziennie, np. w niektóre dni po 2 godziny, a w inne po 8 godzin. W jaki sposób powinniśmy określić w umowie o pracę liczbę godzin, po przepracowaniu których zaczynają się dla tej osoby godziny dodatkowo płatne tak jak godziny nadliczbowe? Pracownika obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. »

Jakie korzyści ma pracodawca ze stosowania długich okresów rozliczeniowych

Firma, w której pracuję, prowadzi działalność rolną. Chcielibyśmy wprowadzić w systemie podstawowego czasu pracy, w którym pracują nasi pracownicy, maksymalne możliwe okresy rozliczeniowe czasu pracy. Co daje nam wydłużony czas rozliczania pracy pracowników? »

Czy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego od pracy

W maju br. ze względu na święto 3 maja pracownicy, którzy mają wolną sobotę wynikającą z 5-dniowego tygodnia pracy, dodatkowo otrzymują dzień wolny, aby wymiar ich czasu pracy wynosił 19 dni (152 godz.). Co mam zrobić z pracownikiem, który pracuje w każdą sobotę, a poniedziałki ma wolne? Nie zgadza mi się jego czas pracy, bo przecież dla niego 3 maja jest pracujący, ale wolny jako święto, więc nie oddaję mu dodatkowego dnia wolnego i przez to w maju br. ma do przepracowania 20 dni i 160 godz. Czy temu pracownikowi też przysługuje dzień wolny? »

Czy pracownicy opiekujący się dziećmi do lat 4 mogą pełnić dyżury pracownicze

W naszym zakładzie pracownicy działu spedycji pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Po godzinach pracy czasami zobowiązujemy ich do pełnienia domowych dyżurów telefonicznych. Wiem, że pełnienie takich dyżurów nie może naruszać prawa do wypoczynku dobowego i tygodniowego pracownika, więc ograniczyliśmy dyżurowanie do 5 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, tak aby nie naruszać przepisów o czasie pracy. Jednak mamy wątpliwości dotyczące możliwości pełnienia dyżurów telefonicznych przez pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4. Jedna z naszych pracownic ma półtoraroczne dziecko i złożyła oświadczenie, że nie wyraża zgody na pracę powyżej 8 godzin na dobę. Czy w takiej sytuacji może pełnić domowe dyżury telefoniczne? »

Pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym

Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, powinien więc pracować po 7 godzin dziennie. Czasami jednak pracuje po 8 godzin dziennie, ponieważ ma zaświadczenie od lekarza, że może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Czy za każdą godzinę pracy powyżej 7 godzin należy mu się rekompensata w formie czasu wolnego lub dodatku za godziny nadliczbowe? Czy ta rekompensata należy się tylko wtedy, gdy pracownik będzie pracował powyżej 8 godzin dziennie? »

Czy pracownikom należy oddać dzień wolny za sobotę 3 maja

W naszym zakładzie praca odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Obowiązuje nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Czy to prawda, że za święto przypadające w sobotę 3 maja powinniśmy oddać pracownikom dzień wolny? »

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski