REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Apel o 20 mln USD: palestyńscy pracownicy i pracodawcy potrzebują pomocy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Apel o 20 mln USD: palestyńscy pracownicy i pracodawcy potrzebują pomocy
Apel o 20 mln USD: palestyńscy pracownicy i pracodawcy potrzebują pomocy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Pracy wystosowała apel o finansowanie programu pomocowego, aby odpowiedzieć na skutki obecnego konfliktu w Izraelu i na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich (OPT) na palestyńskim rynku pracy. Dane pokazują, że zostało utraconych co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem.

MOP ogłasza apel o dofinansowanie, aby odpowiedzieć na krytyczne potrzeby palestyńskich pracowników i pracodawców

Międzynarodowa Organizacja Pracy wystosowała apel o finansowanie programu pomocowego, aby odpowiedzieć na skutki obecnego konfliktu w Izraelu i na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich (OPT) na palestyńskim rynku pracy. Dane pokazują, że zostało utraconych co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem. MOP ogłasza apel o dofinansowanie, aby odpowiedzieć na krytyczne potrzeby palestyńskich pracowników i pracodawców. Program pomocowy ma się odbyć w ramach 3 etapów. Dyrektor generalny MOP Gilbert F. Houngbo na spotkaniu z partnerami rozwojowymi powiedział:

Autopromocja

"Działania wojenne spowodowały – i nadal powodują – zarówno tragiczne ofiary w ludziach, jak i bezprecedensową utratę środków do życia, miejsc pracy, dochodów, przedsiębiorstw i infrastruktury cywilnej (…). W MOP jesteśmy przede wszystkim zainteresowani ochroną wszystkich pracowników i pracodawców, którzy zostali dotknięci tym kryzysem, w tym pracowników ze Strefy Gazy pracujących w Izraelu, a także wszystkich pracowników służby zdrowia, ONZ i organizacji humanitarnych, którzy zapewniają niezbędną pomoc na miejscu (…). Skala reakcji potrzebnej ze strony społeczności międzynarodowej i obecne ograniczenia operacyjne wykraczają poza to, co kiedykolwiek widziano na okupowanych terytoriach palestyńskich".

Trzy etapy pomocy przez MOP dla pracowników i pracodawców

Międzynarodowa Organizacja Pracy przygotowała trzyetapowy program reagowania w celu zaradzenia wpływowi kryzysu na palestyński rynek pracy i źródła utrzymania.

 1. Pierwszy etap - skupia się na pracach pomocowych. Wiąże się to z zapewnieniem pracownikom palestyńskim natychmiastowej pomocy, takiej jak programy wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Wśród pracowników są Gazańczycy, którzy stracili pracę w Izraelu po wybuchu obecnego konfliktu i utknęli na Zachodnim Brzegu. 

 2. Drugi etap - faza przeglądu – obejmuje gromadzenie danych i analizę wpływu, aby pomóc w planowaniu, ustalaniu priorytetów i dostosowaniu interwencji.

 3. Trzeci etap - etap odbudowy skupi się na tworzeniu miejsc pracy poprzez odbudowę infrastruktury wymagającej intensywnego zatrudnienia i inne środki, a także na środkach ochrony socjalnej oraz odbudowie miejsc pracy i przedsiębiorstw.

Finansowanie i pomoc mają na celu wdrożenie ww. trójfazowego programu MOP. Odbudowa miejsc pracy i pomoc przedsiębiorcom to długofalowy plan a potrzebnych jest 20 mln USD.

Skutki wojny dla pracowników i przedsiębiorców

Skutki wojny dla pracowników i przedsiębiorców są ogromne, ponieważ:

 • całe dzielnice Gazy zostały zniszczone - konflikt w Strefie Gazy ma również wpływ na Zachodni Brzeg, gdzie szacuje się, że w tym samym okresie utracono 24%miejsc pracy, co odpowiada 208 tysiącom miejsc pracy;
 • infrastruktura została poważnie uszkodzona;
 • przedsiębiorstwa zostały zamknięte;
 • doszło do wewnętrznych przesiedleń na dużą skalę;
 • brak wody, żywności i paliwa paraliżuje działalność gospodarczą;
 • pracownicy służby zdrowia i pomocy humanitarnej ONZ, którzy zapewniają niezbędną pomoc na miejscu, stoją w obliczu niezwykle niebezpiecznych okoliczności;
 • pracownicy i handlowcy z ważnymi zezwoleniami nie mogą wjechać do Izraela i Wschodniej Jerozolimy przez jakiekolwiek punkty kontrolne;
 • wprowadzono ograniczenia w handlu kluczowymi towarami przewożonymi z portów izraelskich do miejsc docelowych w Palestynie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2024 r. Czy należy zmienić umowę o pracę?

  W przyszłym roku dwa razy zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do końca roku – 4300 zł. W związku z tym pracodawcy powinni sprawdzić wysokość pensji pracowników. Wynagrodzenie niższe od minimalnego może oznaczać konieczność zmiany umowy o pracę.

  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  REKLAMA

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA