REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Apel o 20 mln USD: palestyńscy pracownicy i pracodawcy potrzebują pomocy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Apel o 20 mln USD: palestyńscy pracownicy i pracodawcy potrzebują pomocy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowa Organizacja Pracy wystosowała apel o finansowanie programu pomocowego, aby odpowiedzieć na skutki obecnego konfliktu w Izraelu i na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich (OPT) na palestyńskim rynku pracy. Dane pokazują, że zostało utraconych co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem.

MOP ogłasza apel o dofinansowanie, aby odpowiedzieć na krytyczne potrzeby palestyńskich pracowników i pracodawców

Międzynarodowa Organizacja Pracy wystosowała apel o finansowanie programu pomocowego, aby odpowiedzieć na skutki obecnego konfliktu w Izraelu i na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich (OPT) na palestyńskim rynku pracy. Dane pokazują, że zostało utraconych co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem. MOP ogłasza apel o dofinansowanie, aby odpowiedzieć na krytyczne potrzeby palestyńskich pracowników i pracodawców. Program pomocowy ma się odbyć w ramach 3 etapów. Dyrektor generalny MOP Gilbert F. Houngbo na spotkaniu z partnerami rozwojowymi powiedział:

Autopromocja

"Działania wojenne spowodowały – i nadal powodują – zarówno tragiczne ofiary w ludziach, jak i bezprecedensową utratę środków do życia, miejsc pracy, dochodów, przedsiębiorstw i infrastruktury cywilnej (…). W MOP jesteśmy przede wszystkim zainteresowani ochroną wszystkich pracowników i pracodawców, którzy zostali dotknięci tym kryzysem, w tym pracowników ze Strefy Gazy pracujących w Izraelu, a także wszystkich pracowników służby zdrowia, ONZ i organizacji humanitarnych, którzy zapewniają niezbędną pomoc na miejscu (…). Skala reakcji potrzebnej ze strony społeczności międzynarodowej i obecne ograniczenia operacyjne wykraczają poza to, co kiedykolwiek widziano na okupowanych terytoriach palestyńskich".

Trzy etapy pomocy przez MOP dla pracowników i pracodawców

Międzynarodowa Organizacja Pracy przygotowała trzyetapowy program reagowania w celu zaradzenia wpływowi kryzysu na palestyński rynek pracy i źródła utrzymania.

 1. Pierwszy etap - skupia się na pracach pomocowych. Wiąże się to z zapewnieniem pracownikom palestyńskim natychmiastowej pomocy, takiej jak programy wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Wśród pracowników są Gazańczycy, którzy stracili pracę w Izraelu po wybuchu obecnego konfliktu i utknęli na Zachodnim Brzegu. 

 2. Drugi etap - faza przeglądu – obejmuje gromadzenie danych i analizę wpływu, aby pomóc w planowaniu, ustalaniu priorytetów i dostosowaniu interwencji.

 3. Trzeci etap - etap odbudowy skupi się na tworzeniu miejsc pracy poprzez odbudowę infrastruktury wymagającej intensywnego zatrudnienia i inne środki, a także na środkach ochrony socjalnej oraz odbudowie miejsc pracy i przedsiębiorstw.

Finansowanie i pomoc mają na celu wdrożenie ww. trójfazowego programu MOP. Odbudowa miejsc pracy i pomoc przedsiębiorcom to długofalowy plan a potrzebnych jest 20 mln USD.

Skutki wojny dla pracowników i przedsiębiorców

Skutki wojny dla pracowników i przedsiębiorców są ogromne, ponieważ:

 • całe dzielnice Gazy zostały zniszczone - konflikt w Strefie Gazy ma również wpływ na Zachodni Brzeg, gdzie szacuje się, że w tym samym okresie utracono 24%miejsc pracy, co odpowiada 208 tysiącom miejsc pracy;
 • infrastruktura została poważnie uszkodzona;
 • przedsiębiorstwa zostały zamknięte;
 • doszło do wewnętrznych przesiedleń na dużą skalę;
 • brak wody, żywności i paliwa paraliżuje działalność gospodarczą;
 • pracownicy służby zdrowia i pomocy humanitarnej ONZ, którzy zapewniają niezbędną pomoc na miejscu, stoją w obliczu niezwykle niebezpiecznych okoliczności;
 • pracownicy i handlowcy z ważnymi zezwoleniami nie mogą wjechać do Izraela i Wschodniej Jerozolimy przez jakiekolwiek punkty kontrolne;
 • wprowadzono ograniczenia w handlu kluczowymi towarami przewożonymi z portów izraelskich do miejsc docelowych w Palestynie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA