reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS wypłaci zaległe świadczenia wraz z odsetkami

ZUS wypłaci zaległe świadczenia wraz z odsetkami

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie ustawa, na mocy której ZUS będzie zobowiązany wypłacić emerytury, które uległy zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Mowa tu o emeryturach, które uległy zawieszeniu ze względu na kontynuowanie przez osoby uprawnione zatrudnienia bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą. ZUS będzie wypłacał emerytury wraz z odsetkami na wniosek zainteresowanych.

Wchodząca w życie regulacja, dotyczy wypłaty emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. Zaległe świadczenia wypłacane będą wraz z odsetkami za zwłokę, na wniosek zainteresowanych - mówi IAR prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Dodaje, że osoby, które wygrały już zwrot zawieszonego świadczenia przed sądem, ale dostały pieniądze bez odsetek, będą mogły upomnieć się w ZUS-ie o wypłatę samych odsetek.

Obowiązek wypłaty wstrzymanych świadczeń wynika z tego, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą zawieszenie świadczeń osób kontynuujących zatrudnienie bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Z danych ZUS wynika, że ustawa obejmie około 26 tysięcy emerytów, ale tak naprawdę nie wiadomo ile takich spraw będzie. Same wnioski - jak informuje Halina Wolińska, wicedyrektor departamentu świadczeń emerytalno-rentowych - będzie można składać w dowolnym terminie przy czym odsetki będą liczone do dnia wejścia w życie ustawy czyli do dzisiaj.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama