| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kosiniak-Kamysz: będziemy promować politykę senioralną

Kosiniak-Kamysz: będziemy promować politykę senioralną

Promowanie polityki senioralnej będzie naszą odpowiedzią na wyzwania starzejącej się Polski, starzejącej się Europy - mówił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według danych GUS obecnie osoby powyżej 65. roku życia stanowią 13,5 proc. społeczeństwa, a do 2030 r. odsetek ten się podwoi.

Jak mówił minister pracy, prognozy dotyczące starzenia się obywateli i szybkości tego procesu są wyzwaniem dla systemu zabezpieczenia społecznego i systemu zdrowia.

"Pamiętajmy też o tym, że starzenie się społeczeństwa jest wielkim osiągnięciem cywilizacyjnym, bo to jest poprawa jakości życia, poprawa dostępności do technologii medycznej i rozwój tej technologii" - podkreślał minister. Dodał, że należy wspierać aktywność zawodową i to "na tym etapie około- i przedemerytalnym".

"Po likwidacji emerytur pomostowych, po wydłużeniu faktycznego wieku emerytalnego (...) zmieniły nam się wskaźniki zatrudnienia osób z grupy pomiędzy 55. a 64. rokiem życia, z 31 proc. w 2007 roku do ponad 38 proc. w drugim kwartale tego roku" - powiedział.

Wskazał, że kiedy kończy się aktywność zawodowa, zaczyna się aktywność społeczna. "Zaczyna się wolontariat, zaczyna się uczestnictwo różnego rodzaju organizacji, które musimy aktywnie wspierać. Dlatego rząd kilka dni temu przyjął program na rzecz aktywności ludzi starszych. Konkurs został uruchomiony w dniu wczorajszym i mogą się do niego zgłaszać różne organizacje zajmujące się aktywnością społeczną osób starszych. Na ten cel będzie w tym roku przeznaczone 20 mln zł, a w przyszłym roku 40 mln zł" - mówił.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »