REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matki, które opłacały składki ZUS z działalności prowadzonej w trakcie urlopu wychowawczego, nie otrzymają ich zwrotu

Joanna Stolarska

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny 12 lipca 2012 r. orzekł o zgodności z konstytucją przepisów regulujących zasady umorzenia składek na ubezpieczenia społeczne za osoby, które w trakcie urlopu wychowawczego prowadziły działalność gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorcze matki, które w tym okresie rzetelnie opłacały składki ZUS, nie uzyskają możliwości ich zwrotu, w przeciwieństwie do osób, które w tej samej sytuacji składek nie opłacały – im należności mogły i nadal mogą być umorzone.

Przepisy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 71, poz. 609 ze zm.) umożliwiły ubieganie się o umorzenie składek osobom, które w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym prowadziły działalność gospodarczą. Zgodnie z błędną, chociaż rozpowszechnioną interpretacją przepisów ustawy systemowej, wiele spośród tych osób nie zgłaszało się do ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności (lub współpracy) i nie opłacało należnych z tego tytułu składek.

Autopromocja

Odmienne uregulowania grup płatników

Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego, uzyskały na mocy ww. ustawy (tzw. ustawy abolicyjnej) możliwość umorzenia należności składkowej zarówno wówczas, gdy składki były przez nie prawidłowo opłacane, jak i wówczas, gdy składki nie zostały odprowadzone, a na koncie płatnika powstało zadłużenie. Inaczej natomiast została rozstrzygnięta sytuacja osób, które wykonywały działalność w trakcie urlopu wychowawczego – w ich przypadku prawo do umorzenia należności uzyskały tylko te osoby, które nie opłaciły należnych składek. Przedsiębiorcy sumiennie regulujący zobowiązania na rzecz ZUS nie otrzymali możliwości umorzenia, a tym samym zwrotu opłaconych składek. Ten przepis wzbudzał wątpliwości co do jego zgodności z ustawą zasadniczą – różnicował bowiem osoby, które znajdowały się w tej samej sytuacji wobec prawa, w dodatku na niekorzyść rzetelnych płatników, którzy prawidłowo wywiązywali się z obowiązku składkowego.

Zróżnicowanie płatników zgodne z konstytucją

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, zróżnicowanie dotyczące płatników zobowiązanych do opłacania składek ubezpieczeniowych z tytułu pozarolniczej działalności za czas przebywania na urlopie wychowawczym, dokonane na podstawie kryterium niewywiązania się z tej powinności, nie może być traktowane jako przejaw faworyzowania podmiotów naruszających prawo. Istniejący wcześniej niejasny stan prawny mógł wprowadzać w błąd w kwestii istnienia obowiązku opłacania składek. Ponadto, jedną z wartości chronionych przez ustawę zasadniczą, istotną również w kontekście spraw związanych z zabezpieczeniem społecznym, jest równowaga budżetowa. Wzgląd na tę równowagę usprawiedliwia, zdaniem sędziów Trybunału, wprowadzone odstępstwo od zasady równości. Tym samym, mając na względzie niejasność przepisów obowiązujących przed 1 września 2009 r. (które zresztą na mocy tej samej ustawy zostały częściowo zmodyfikowane) oraz równowagę budżetową państwa, TK orzekł, że naruszenie zasady równości w przypadku przedsiębiorczych matek, które opłaciły należne składki, w stosunku do płatników, którzy tego nie uczynili, jest uzasadnione i nie może zostać uznane za niezgodne z konstytucją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Przedsiębiorcze matki, które opłaciły należne składki z działalności w czasie urlopu wychowawczego, nie uzyskają możliwości ich umorzenia.

Nadal można wnioskować o umorzenie

Przypomnijmy, że możliwość nadzwyczajnego umorzenia należności składkowych przez ww. grupę płatników została wprowadzona od 1 września 2009 r. O umorzenie można było się ubiegać pierwotnie tylko od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Na mocy nowelizacji przepisów z 28 lipca 2011 r. możliwość złożenia wniosku o umorzenie została przyznana zainteresowanym płatnikom bez ograniczenia terminu. Umorzenie dotyczy należności powstałych od stycznia 1999 r. do sierpnia 2009 r. z tytułu prowadzenia działalności lub współpracy przy tej działalności, za okresy łączenia działalności z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego (lub w wysokości macierzyńskiego) oraz urlopu wychowawczego.

● wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 lipca 2012 r. sygn. akt P 24/10 (Dz.U. z 2012 r. poz. 841),

● art. 3–4 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 71, poz. 609 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA