REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spawacz – zawód przyszłości

Spawacze znajdują się na liście 10 najbardziej deficytowych zawodów w Europie
Spawacze znajdują się na liście 10 najbardziej deficytowych zawodów w Europie
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Spawacze znajdują się na liście 10 najbardziej deficytowych zawodów w Europie. Jednocześnie rozwój branży przemysłowej przyczynia się do większego zapotrzebowania na osoby odpowiedzialne za spawanie. To zawód, który potrafi być bardzo niebezpieczny, a pracownicy narażeni są m.in. na szkodliwe promieniowanie czy ryzyko oparzenia. W trakcie pracy spawacza bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie pracownika w odzież ochronną i środki ochrony indywidualnej. Wpływa to na bezpieczeństwo, komfort, ogólną efektywność i zadowolenie w miejscu pracy.

Zawód spawacza jest niezwykle pożądany, a przyczynia się do tego przede wszystkim rozwój branży przemysłowej, jak i duży deficyt rąk do pracy w tej dziedzinie. Zgodnie z raportem opracowanym przez Europejski Urząd ds. Pracy dot. nadwyżek i niedoborów siły roboczej w UE w 2022 r. spawacze znajdują się na liście 10 najbardziej deficytowych zawodów. Również w Polsce, raport Wojewódzkiego Urzędu Pracy pt. „Barometr zawodów” uwzględnia spawaczy w pierwszej piątce deficytowych zawodów w kraju – zaraz po kierowcach ciężarówek, ciągników siodłowych oraz przedstawicieli ochrony zdrowia. 

Autopromocja

Kto może zostać spawaczem

Spawanie to czynność polegająca na stopieniu i łączeniu lub przecinaniu materiałów stalowych, metalowych itd. różnymi technikami. Mogą ją wykonywać pracownicy mający odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. Co więcej – bardzo często spawaniem zajmuje się nie tylko spawacz, ale i mechanik, konserwator, czy ślusarz. 

Jednym z niebezpieczeństw związanych z wykonywaniem czynności spawalniczych jest ryzyko poparzenia – wykorzystywane elementy bardzo szybko się nagrzewają, a także odskakują w różnych kierunkach. Zabezpieczenie przed tymi zagrożeniami stanowią środki ochrony indywidualnej oraz odzież ochronna. 

Spawanie wymaga odpowiedniej ochrony

Minimalne wymagania bezpieczeństwa dla odzieży ochronnej do spawania i procesów pokrewnych określa norma EN ISO 11611. Jest potwierdzeniem, że odzież zabezpieczy użytkownika przed iskrami stopionego metalu i przypadkowym kontaktem z płomieniem. Norma wskazuje również właściwą specyfikę konstrukcji odzieży, m.in. brak mankietów czy unikanie kieszeni. Zgodnie z nią wyodrębnia się dwie klasy odzieży. Klasa 1 (niższy poziom) oznacza, że tkanina stanowi ochronę przed mniej niebezpiecznymi technikami spawania i jest przeznaczona np. do spawania gazowego. Natomiast klasa 2 (wyższy poziom) odnosi się do odzieży odpornej również na promieniowanie cieplne, rozdarcia. Jest także potwierdzeniem, że odzież pozytywnie przeszła testy stopionego metalu, czyli będzie odpowiednia m.in. do spawania MIG (z wysokim prądem).

Odporność odzieży na ciepło i płomienie określa również norma EN ISO 11612. Oznacza się ją za pomocą kodu literowego; każda litera odpowiada za inną ochronę – A (rozprzestrzenianie się płomieni), B (ciepło konwekcyjne), C (promieniowanie cieplne), D (rozpryski stopionego aluminium), E (rozpryski stopionego żelaza), F (ciepło kontaktowe). Odzież, aby spełniać tę normę, musi zabezpieczać przed rozprzestrzenianiem się płomieni (test A) oraz minimum jednym rodzajem innego czynnika gorącego (lub kilku). Rodzaje badań, zgodnie z pozostałymi kodami literowymi tj. B–F, są podzielone na klasy ochrony. Im wyższa klasa tym wyższa ochrona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobór odpowiedniej odzieży i dopasowanie jej właściwości powinno wynikać z wcześniej przeprowadzonej przez pracodawcę ocenie ryzyka zawodowego. Wybór odzieży, która spełnia odpowiednie normy potwierdza, że odzież pozytywnie przeszła testy jakości oraz zapewni bezpieczeństwo dla pracownika. 

Specyfika odzieży dla spawacza

Odzież ochronna dla spawacza musi być wykonana z trudnopalnych materiałów. Szczególnie, że osoba wykonująca czynność spawania narażona jest na rozpryski stopionego metalu, a także krótkotrwały kontakt z płomieniem i promieniowaniem cieplnym. Jak wskazuje Ewa Gawrysiak, Regional Manager CEE TenCate Protective Fabricstaka odzież musi minimalizować możliwe w normalnych warunkach spawania ryzyko porażenia prądem elektrycznym, do którego może dojść poprzez krótkotrwały kontakt z przewodami elektrycznymi pod napięciem do ok. 100 V. 

Ważne, aby poza ochroną pracownika, odzież chroniła także środowisko naturalne – np. od bawełny bardziej ekologiczne są włókna lyocellu. Wykorzystywane są one w kolekcji Tecapro® Ecogreen i zostały wyprodukowane z odpowiedzialnie pozyskiwanego włókna celulozy. Co więcej, cała kolekcja zawiera 50% zielonych włókien. 

Oprócz ochrony, ważną rolę dla pracowników tej branży odgrywa również komfort. Odzież ochronna do spawania, która jest zarówno bezpieczna, ekologiczna, ale i wygodna, ma pozytywny wpływ na ogólną efektywność i zadowolenie w miejscu pracy. 

Ze względu na specyfikę wykonywanej czynności, pracownicy odpowiedzialni za spawanie, codziennie narażeni są na wysoką temperaturę, kontakt z iskrami i ogniem, ale również na zanieczyszczenia np. smar. Gromadzenie się różnych substancji na odzieży ochronnej może mieć negatywny wpływ na ognioodporne właściwości materiału. Jak podkreśla Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear i przewodnicząca Koalicji Bezpieczni w Pracy, to pracodawcy są odpowiedzialni, aby odzież ochronna spełniała swoje zadanie podczas całego okresu użytkowania i znajdowała się w stanie odpowiadającym normom ochronnym. Ani pracownik, który nosi odzież ochronną przez pewien okres, ani pracodawca, nie są w stanie zdiagnozować, czy dana sztuka odzieży nadal zapewnia optymalną ochronę i spełnia swoje zadanie. Taką profesjonalną oceną, a także wynajmem odzieży spawalniczej 1 i 2 klasy zajmuje się właśnie firma CWS. Poprzez odpowiedni proces prania i naprawy odzieży oraz dzięki kontroli liczby cykli pralniczych, zapewniane jest zachowanie funkcji ochronnych odzieży przez cały czas jej użytkowania.

Ochrona całego ciała

Odzież ochronna i środki ochrony indywidualnej dla spawacza muszą całkowicie zasłaniać szyję i ręce, górną część tułowia, podbrzusze, a także nogi. Bardzo ważna jest również ochrona oczu, stosowanie nauszników, rękawic, przyłbicy, czy odpowiedniego obuwia. Dodatkowo, przewidując potencjalne błędy pracowników (po przeprowadzonej analizie), warto zadbać również o pierwszą warstwę ochronną – czyli trudnopalną bieliznę. Elżbieta Rogowska, Wiceprezes Zarządu PW Krystian, podkreśla, że powinna być ona stosowana pod odzieżą, co znacznie wzmacnia parametry ochronne. Bielizna niweluje ryzyko oparzenia, szczególnie w sytuacji gdy np. pracownik nie dopnie suwaka w kurtce lub nie zwróci uwagi na lekko podwinięty rękaw. Cała kolekcja FlameGuard PW Krystian składa się nie tylko z bielizny trudnopalnej, ale i pozostałej odzieży ochronnej o różnej gramaturze tkanin.

Trzymanie się powyższych zaleceń pozwoli pracodawcy na odpowiednie przygotowania pracownika, a tym samym umożliwienie mu bezpiecznego wykonywania czynności spawania. 

Koalicja Bezpieczni w Pracy zawiązana została z inicjatywy firm CWS Polska, PW Krystian oraz TenCate Protective Fabrics w 2014 roku, w celu promowania kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy wśród pracowników i pracodawców. Cel Koalicji realizowany jest poprzez działalność edukacyjną na temat obowiązujących norm i procedur oraz pokazywanie dobrych praktyk oraz informowanie o korzyściach wynikających z wdrażania wysokich standardów bezpieczeństwa w miejscu pracy.  

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy. Obliczyliśmy, ile wynosi w poszczególnych miesiącach 2024 r.

  Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w nocy, niezależnie od innych należności.

  Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

  Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  REKLAMA

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  REKLAMA

  Wolne w pracy na szybko 2024. Co jest lepsze: urlop na żądanie czy zwolnienie z powodu działania siły wyższej

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA