Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wypowiedzenie pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wypowiedzenie pracy.
Zakaz rozwiązania stosunku pracy ze względu na wiek (art. 39)
Aktualizacja: 28.09.2011
Są pewne grupy zawodowe, którym kodeks przyznaje szczególną ochronę przed zwolnieniem. Należą do nich przede wszystkim kobiety w ciąży i pracownicy zbliżający się do wieku emerytalnego. »
Obowiązek informowania zakładowej organizacji związkowej o wypowiedzeniu umowy (art. 38)
Aktualizacja: 28.09.2011
Jeżeli na terenie danego zakładu działa organizacja związkowa zrzeszająca pracowników, to pracodawca bardzo często musi liczyć się z jej zdaniem, często też wiele działań uzależnionych jest od jej zgody. »
Zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37)
Aktualizacja: 28.09.2011
Utrata pracy jest zawsze dużym problemem dla pracownika, szczególnie jeżeli jest on jedynym żywicielem rodziny. Dlatego też kodeks pracy przyznaje mu uprawnienie do dni wolnych na poszukiwanie pracy. »
Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy na czas nie określony (art. 36(1))
Aktualizacja: 28.09.2011
Wskazane w kodeksie pracy okresy wypowiedzenia umowy na czas nie określony są dość długie. Dlatego też ustawodawca przewidział możliwość ich skrócenia w niektórych sytuacjach. »
Zmniejszony etat zamiast urlopu wychowawczego a ochrona przed zwolnieniem
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracownik (pracownica) uprawniony do urlopu wychowawczego może zamiast niego pracę na rzecz pracodawcy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy- nadal przysługuje mu jednak ochrona przed wypowiedzeniem. »
Szczególne przypadki rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika
Aktualizacja: 21.09.2011
Szczególnym przypadkiem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika są przypadki pozwalające pracownikowi na rozwiązanie umowy za kilkudniowym uprzedzeniem. »
Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży
Aktualizacja: 17.06.2014
Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia. »
Przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy. Czyni to w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. »
Wynagrodzenie za czas przywrócenia do pracy
Aktualizacja: 21.09.2011
Przywrócenia do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia może żądać osoba zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz kobiety w ciąży i pracownicy korzystający z urlopu macierzyńskiego. »
Odszkodowanie za niezasadne wypowiedzenie
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracownik, któremu wypowiedziano umowę pracę w sposób nieuzasadniony lub niezgodny z prawem ma prawo w związku z tym do odszkodowania. »
Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę
Aktualizacja: 21.09.2011
Pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy, w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. »
Oświadczenie wypowiedzeniu umowy o pracę
Aktualizacja: 21.09.2011
Wypowiedzenie umowy o pracę powoduje zakończenie trwania stosunku pracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. »
Wypowiedzenie umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy
Aktualizacja: 21.09.2011
Umowa zawarta pomiędzy pracownikiem i pracodawcą na czas wykonywania określonej pracy nie można wypowiedzieć. Takie uprawnienia nie ma zarówna pracownik, jak i pracodawca. »
Wypowiedzenie umowy na zastępstwo
Aktualizacja: 21.09.2011
Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. »
Wypowiedzenie umowy na okres próbny
Aktualizacja: 21.09.2011
Umowę o pracę na okres próby można wypowiedzieć przy zachowaniu ściśle określonych terminów wypowiedzenia. »
Wniosek o odroczenie składek za XI