Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu roszczenia ze stosunku pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące roszczenia ze stosunku pracy.
Kiedy roszczenie o wynagrodzenie ulega przedawnieniu
Aktualizacja: 03.06.2011
Pracodawca, który nie wypłacił wynagrodzenia w terminie, może uchylić się od spełnienia tego świadczenia pod warunkiem, że upłynął już termin przedawnienia. »
Zwolnienie pracownika z powodu utraty uprawnień
Aktualizacja: 19.05.2011
Do wykonywania pracy nierzadko konieczne jest posiadanie przez pracownika wymaganych na danym stanowisku uprawnień. Ich utrata może być podstawą do natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę. »
Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 20.04.2011
Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo? »
Postępowanie dowodowe w sprawach pracowniczych
Aktualizacja: 21.04.2011
W sporze z pracownikiem o zapłatę za nadgodziny, zaległe wynagrodzenie czy o odszkodowanie za zwolnienie ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy. »
Jak zaskarżyć ugodę zawartą przed sądem pracy
Aktualizacja: 24.03.2011
Jeżeli pracodawca po podpisaniu z pracownikiem ugody stwierdzi, że jej treść narusza jego interesy, wówczas może zaskarżyć ją zażaleniem. Ma na to siedem dni od momentu wydania postanowienia umarzającego postępowanie. Takie uprawnienie przysługuje również pracownikowi, który zawarł z pracodawcą ugodę. »
Zbliża się termin udzielenia zaległych urlopów wypoczynkowych
Aktualizacja: 10.03.2011
Do 31 marca 2011 r. pracodawcy powinni udzielić pracownikom urlopów wypoczynkowych niewykorzystanych w 2010 roku. »
Pracownicy nie zyskają na karaniu pracodawców za niewypłacanie wynagrodzeń
Aktualizacja: 03.03.2011
Zdaniem Pracodawców RP przedłożony Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przez związki zawodowe projekt mający ograniczyć zjawisko niewypłacania wynagrodzeń nie przyniesie spodziewanych efektów. »
Roszczenia za szkodę spowodowaną wypadkiem przy pracy
Aktualizacja: 25.02.2011
W orzecznictwie sądowym powszechnie aprobowane jest stanowisko, że pracownik może dochodzić – na zasadach ogólnych, określonych w Kodeksie cywilnym – roszczeń uzupełniających w celu zrekompensowania szkody spowodowanej wypadkiem przy pracy, która nie została pokryta w ramach przyznanych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Wymaga to jednak spełnienia kilku warunków. »
Właściwość sądu w sprawach z zakresu prawa pracy
Aktualizacja: 23.02.2011
Pracodawca powinien pamiętać, że ze względu na ochronę pracownika ograniczono swobodę stron w zakresie umownego określenia jurysdykcji dla stosunku pracy. Jeśli w umowie zostaną zawarte sprzeczne z prawem postanowienia w tym zakresie, nie wywołają one skutków prawnych. »
Pracownicy kradną, niszczą, oszukują, fałszują...
Aktualizacja: 21.02.2011
77 proc. przedsiębiorstw w ciągu ostatnich dwóch lat padło ofiarą nieuczciwych pracowników - wynika z badań towarzystwa ubezpieczeń Euler Hermes. Są to na ogół kradzieże czy niszczenie materiałów, oszustwa finansowe, kradzieże danych albo fałszerstwa. »
Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego
Aktualizacja: 10.02.2011
Zwolnienie dyscyplinarne można uzasadnić wykorzystywaniem przez pracownika służbowego komputera do celów prywatnych, jeśli takie działanie było praktyką, a nie występowało tylko sporadycznie. »
Jak ustalić urlop wypoczynkowy dla pracownika sezonowego zatrudnionego na 3/4 etatu
Aktualizacja: 07.02.2011
Zatrudniliśmy pracownika sezonowego na okres od 15 września 2010 r. do 15 maja 2011 r. Pracownik został zatrudniony na 3/4 etatu. Do tej pory nie wykorzystał on urlopu wypoczynkowego, ale już podejmuje rozmowy na ten temat. Jak należy ustalić ten urlop? »
Aktualizacja: 04.02.2011
Strajk polega na zbiorowym powstrzymywaniu się pracowników od wykonywania pracy w celu rozwiązania sporów dotyczących warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. »
Jednorazowe dodatki do wynagrodzenia dla nauczycieli
Aktualizacja: 19.01.2011
Do końca stycznia 2011 r. organy prowadzące placówki oświaty powinny wypłacić nauczycielom wyrównania wynagrodzenia, jeśli z analizy wynika, że wydatki na wynagrodzenia w 2010 r. były niższe niż średnie wynagrodzenie gwarantowane przez Kartę Nauczyciela. Do 10 lutego 2010 r. organy prowadzące szkoły powinny natomiast przygotować sprawozdanie z analiz wyrównań wynagrodzeń i wypłaty tych wyrównań nauczycielom. »
Nieważna umowa o pracę nie zawsze oznacza, że nie nawiązano stosunku pracy
Aktualizacja: 12.01.2011
Mimo nieważności zawartej umowy o pracę strony mogą nawiązać umowny stosunek pracy przez czynności dorozumiane. Jest to możliwe przez dopuszczenie pracownika do pracy, przyjmowanie pracy przez pracodawcę i realizowanie takiego stosunku prawnego, który odpowiada cechom stosunku pracy określonym w art. 22 k.p. – orzekł SN. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?