Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 13.10.2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z tematyki m.in. bhp i funkcjonalności programu "Płatnik". »
Obowiązki pracodawcy wobec pracownika starającego się o rentę
Aktualizacja: 12.10.2010
Pracownik, który po zakończeniu okresu pobierania zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego jest nadal niezdolny do pracy, może ubiegać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawca musi skompletować jego wniosek o rentę, jeżeli pracownik zwróci się do niego z taką prośbą. »
Czy należy zmienić regulamin wynagradzania w sytuacji przejścia zakładu pracy?
Aktualizacja: 20.09.2011
Pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy na zasadzie art. 23(1) Kodeksu pracy w warunkach, gdy regulamin wynagradzania u tego pracodawcy jest mniej korzystny od dotychczas obowiązującego ich regulaminu, zachowują uprawnienia w zakresie treści stosunku pracy i warunków wynagradzania do czasu upływu okresu ich wypowiedzenia. »
Czy ustnie można uzasadnić wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę, który chce wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony obowiązek uzasadnienia takiego wypowiedzenia. Powszechnie przyjmuje się, że takie uzasadnienie musi nastąpić na piśmie, ale jednak niekoniecznie. »
Czy można wypowiedzieć umowę o pracę podczas urlopu?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy nie określa, o jaki konkretnie urlop chodzi. Czy zatem można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, jeśli przebywa on np. na urlopie bezpłatnym? »
Likwidacja dofinansowania z PFRON do zatrudniania niepełnosprawnych?
Aktualizacja: 12.10.2010
PKPP Lewiatan postuluje likwidację dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) do zatrudniania osób z lekkim stopniem niepełnosprawności oraz całkowite zrównanie chronionego i otwartego rynku pracy. Obecnie zatrudnionych jest jedynie 13,6 proc. niepełnosprawnych. »
Aktualizacja: 07.10.2010
Polscy specjaliści i menedżerowie z różnych branż najchętniej pracują w firmach, w których ceni się talenty, wytycza ścieżki kariery i stwarza możliwości rozwoju zawodowego. Wyniki badania Antal International dotyczące najbardziej pożądanych pracodawców pokazują, że większość organizacji, które znalazły się w rankingu stworzonym przez wyższą i średnią kadrę menedżerską, to nadal korporacje lub firmy międzynarodowe. »
Czy można zastosować krótszy okres wypowiedzenia?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy ściśle określa okresy wypowiedzenia, po których następuje rozwiązanie umowy. Poza przypadkiem, gdy pracodawca i pracownik sami uzgodnią skrócenie okresu wypowiedzenie, zastosowanie okresu krótszego niż przewidują to przepisy kodeksu jest bezskuteczne. »
Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu
Aktualizacja: 12.10.2010
Pracodawcy RP apelują o ustawowe rozstrzygnięcie czy abonamenty medyczne pracowników powinny stanowić przychód, podlegający opodatkowaniu. »
Zbieg tytułów wykonawczych do jednego wynagrodzenia
Aktualizacja: 07.10.2010
Potrącenia należności innych niż alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych w razie zbiegu potrąceń w sumie nie mogą przekroczyć 1/2 wynagrodzenia, a łącznie z należnościami na pokrycie świadczeń alimentacyjnych 3/5 wynagrodzenia. »
Czy każdy pracownik może zostać przywrócony do pracy?
Aktualizacja: 21.09.2011
Przywrócenie do pracy to uprawnienie pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę w sposób – ogólnie mówiąc – sprzeczny z prawem. Jednak nie każdy pracownik będzie mógł z takim roszczeniem wystąpić do sądu pracy. »
Udzielanie wolnego za pracę w soboty, niedziele, święta oraz w godzinach nadliczbowych
Aktualizacja: 05.10.2010
Jeżeli pracodawca nie chce płacić pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia, to w pierwszej kolejności powinien udzielić mu odpowiednio – czasu wolnego albo dni wolnych od pracy. »
Podzlecanie pracowników - kontrowersyjna uchwała SN
Aktualizacja: 20.10.2010
Podmiot wykonujący usługi na rzecz pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, powinien być płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy. »
Aktualizacja: 06.10.2010
Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa? »
Nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu
Aktualizacja: 12.10.2010
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Firmy, których obroty spadły o 10 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad