Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odszkodowanie dla pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odszkodowanie dla pracownika.
Czy pracodawca może odpowiadać za mobbing na zasadach prawa cywilnego
Aktualizacja: 05.11.2010
Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może dochodzić roszczeń majątkowych nie tylko na podstawie art. 943 k.p. »
Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy
Aktualizacja: 05.11.2010
W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy. »
Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika
Aktualizacja: 04.11.2010
Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania. »
Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika z umowy o zakazie konkurencji
Aktualizacja: 27.10.2010
W lipcu br. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego. Ze względu na to, że osoba na tym stanowisku ma dostęp do wielu bardzo ważnych informacji dla naszej spółki, chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o zakazie konkurencji. W jaki sposób prawidłowo określić warunki takiej umowy i w jakiej wysokości odszkodowanie będzie przysługiwać pracownikowi za powstrzymanie się od działań konkurencyjnych? »
Dyskryminacja kandydata na pracownika w świetle przepisów UE
Aktualizacja: 10.09.2010
Prawo unijne ustanawia obowiązek zakazu dyskryminacji już na etapie rekrutacji. Nie przewiduje jednak terminów, w których dyskryminowany kandydat ma prawo żądać odszkodowania od niedoszłego pracodawcy. »
Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych
Aktualizacja: 08.09.2010
Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). »
Aktualizacja: 17.08.2010
Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy? »
Czy pracownik może żądać odszkodowania z tytułu choroby, której powodem była rozmowa z przełożonymi
Aktualizacja: 04.08.2010
Choroba wywołana stresem spowodowanym rozmową z pracodawcą lub przełożonym jest podstawą do żądania przez pracownika odszkodowania cywilnoprawnego (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 4/10). »
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy
Aktualizacja: 16.06.2010
Pracodawca rozwiązał z Januszem Z. umowę o pracę za wypowiedzeniem 31 października 2009 r. Na skutek zaniedbania pracownicy działu kadr świadectwo pracy zostało doręczone 23 lutego 2010 r. Czy w takiej sytuacji Janusz Z. może domagać się odszkodowania, a jeśli tak, to od kogo i w jakiej wysokości? »
Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu
Aktualizacja: 05.07.2010
Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. W toku procesu zawarliśmy z nim ugodę, na mocy której jesteśmy zobowiązani do wypłaty odszkodowania w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę, co zaspokaja całość roszczeń pracownika w tym procesie. Czy w takiej sytuacji od odszkodowania należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »
Uposażenie za zakaz konkurencji
Aktualizacja: 27.05.2010
W umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być zawarta wysokość odszkodowania. Kwota ta nie może być niższa niż 25% ostatniej pensji pracownika. »
Zwolnienie dyscyplinarne - wysokość odszkodowania
Aktualizacja: 14.04.2010
W sytuacji gdy zwolnienie dyscyplinarne okaże się niezgodne z prawem, pracownik może dochodzić wyższego odszkodowania niż wynika to z Kodeksu pracy. »
Należności wypadkowe – nie z FGŚP
Aktualizacja: 13.04.2010
W przypadku niewypłacalności pracodawcy poszkodowany w wypadku pracownik nie uzyska odszkodowań zasądzonych z tytułu tego wypadku z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Może liczyć jedynie na świadczenia z ZUS.(Wyrok Sądu Najwyższego z 4 sierpnia 2009 r., sygn. akt I PK 1/09) »
Odszkodowania dla pracownika – za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie
Aktualizacja: 07.04.2010
Pracownik zwolniony wadliwie i z przyczyn uznanych za dyskryminujące ma prawo – niezależnie od odszkodowania lub przywrócenia do pracy – domagać się od pracodawcy także odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu. »
Uprawnienia pracownicze po przywróceniu do pracy
Aktualizacja: 16.03.2010
Zachowanie ciągłości okresu zatrudnienia pracownika w sytuacji, gdy została mu bezprawnie wypowiedziana umowa o pracę, a następnie pracownik został przywrócony do pracy lub uzyskał z tego tytułu odszkodowanie, w praktyce budzi wiele wątpliwości. »
Wniosek o odroczenie składek za XI