REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odprawa pieniężna, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracy w nadgodzinach nie można planować

Pracodawca nie może stale zlecać pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. Stanowi to naruszenie przepisów o czasie pracy, naraża go na odpowiedzialność za wykroczenie i karę grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Kiedy pracodawca wypłaca odprawy pracownikowi

Odprawa emerytalno-rentowa i z tytułu zwolnienia z pracy jest wymagalna w dniu rozwiązania stosunku pracy, a pośmiertna od dnia śmierci pracownika. Uprawnieni mogą jej dochodzić przed sądem pracy oraz domagać się odsetek w przypadku opóźnienia w wypłacie.

Czy pracownik przywrócony do pracy przez sąd musi zwrócić odprawę

Pracownik został zwolniony z powodu likwidacji stanowiska pracy i otrzymał z tego tytułu odprawę. Odwołał się jednak do sądu pracy i domaga się przywrócenia do pracy ze względu na naruszenie procedury zwolnień grupowych. Czy w przypadku gdy zostanie przywrócony do pracy, będzie musiał zwracać wypłaconą mu wcześniej kwotę odpraw?

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka.

Odprawa rentowa dla dyrektora

Pracownikowi zarządzającemu zakładem pracy w imieniu pracodawcy, objętemu zakresem regulacji ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn.zm.), może przysługiwać odprawa rentowa na zasadach i w wysokości przewidzianej w zakładowym układzie zbiorowym pracy, niezależnie od jej przyznania przez podmiot określony w § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz.U. Nr 14, poz. 139).

Czy alimenty można potrącić z odprawy

Na podstawie wyroku sądowego pracodawca potrącał mi z pensji alimenty. W marcu 2006 r. zostałem zwolniony i otrzymałem odprawę z tytułu zwolnień grupowych. Firma potrąciła mi z wypłaconej odprawy należności alimentacyjne tak jak z pensji. Czy jest to zgodne z prawem?

Potrącenia z wynagrodzenia

Kodeks pracy umożliwia pracodawcy potrącenie określonych kwot z wynagrodzenia pracownika. Czy przepisy o potrąceniu mają zastosowanie także w odniesieniu do innych świadczeń, takich jak nagroda jubileuszowa czy odprawa pieniężna z tytułu zwolnienia grupowego?

Czy dodatek z tytułu dojazdu do szkoły przysługuje na dziecko dojeżdżające do szkoły podstawowej

Jedna z pracownic, której wypłacam zasiłek rodzinny, po zmianie miejsca zamieszkania zwróciła się z wnioskiem o przyznanie dodatku z tytułu dojazdu jej dziecka do szkoły podstawowej, znajdującej się w innej miejscowości. Wiem, że do tej miejscowości jeżdżą tzw. gimbusy. Czy powinnam od tej pracownicy żądać jakiegoś dokumentu poświadczającego ponoszone przez nią koszty tego dojazdu?

Musi nastąpić zmniejszenie stanu zatrudnienia

Zmniejszenie zatrudnienia oraz okoliczność, że przyczyna rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy leży po stronie pracodawcy stanowią wystarczającą przesłankę do zasądzenia od pozwanego pracodawcy na rzecz pracownika odprawy pieniężnej określonej w art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych.

REKLAMA