Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Zatrudnienie behapowca czy tworzenie służby bhp
Aktualizacja: 08.12.2009
We wrześniu br. próg zatrudnienia w naszej spółce przekroczył 100 osób. Zadania z zakresu bhp dotychczas powierzaliśmy wyspecjalizowanej firmie. W oddziale okręgowego inspektoratu pracy uzyskałam informację, że nie możemy dłużej korzystać z usług tej firmy oraz że powinniśmy utworzyć służbę bhp i zatrudnić specjalistę z zakresu bhp. Czy rzeczywiście mamy taki obowiązek? »
Rozwiązanie umowy na czas określony
Aktualizacja: 26.11.2009
Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały. »
Zakład pracy chronionej a prawo zamówień publicznych
Aktualizacja: 09.12.2009
Czy zakład pracy chronionej korzystający ze środków publicznych w postaci dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz zwolnień podatkowych powinien stosować przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych w zakresie dokonywania wydatków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który tworzony jest właśnie z tych zwolnień? »
Aktualizacja: 07.12.2009
Z końcem roku pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych powinien ustalić przeciętną liczbę osób zatrudnionych w zakładzie w danym roku i dokonać stosownej korekty odpisów przekazanych na ten fundusz. »
Świadek incognito w prawie pracy
Aktualizacja: 03.12.2009
Inspektor pracy utajnia protokół przesłuchania pracownika i nie udostępnia go pracodawcy, jeżeli informacje przekazane przez pracownika w toku przesłuchania mogłyby narazić go m.in. na utratę pracy lub szykany ze strony współpracowników. »
Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe
Aktualizacja: 07.12.2009
Zatrudniamy 25 osób na pełne etaty. Nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale chcielibyśmy zacząć wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Czy potrzebujemy na to zgody przedstawicieli pracowników? Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nigdy nie był u nas tworzony i tym samym nie mieliśmy żadnych porozumień w tej kwestii zawieranych z pracownikami. »
Urlop pracownika młodocianego rozpoczynającego rok szkolny
Aktualizacja: 27.11.2009
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek udzielania młodocianemu pracownikowi urlopu zaliczkowego. Taki urlop jest przyznawany na wniosek pracownika i w miarę możliwości należy go wykorzystać w okresie ferii szkolnych. »
Parapodatkowe obciążenia pracodawców z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 30.11.2009
Strategie popularyzacji zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz przyjęte przez poszczególne państwa rozwiązania instytucjonalne i prawne w wymierny sposób wpływają na statystyki zatrudnienia tej grupy społecznej. »
Konsekwencje niepowiadomienia o przejściu zakładu pracy
Aktualizacja: 24.11.2009
W razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. »
Zakazane postanowienia umów o pracę
Aktualizacja: 20.11.2009
Pracodawca, zatrudniając pracownika, musi z nim podpisać umowę. Aby nie narazić się na odpowiedzialność, powinien jednak unikać postanowień niezgodnych z prawem, np. zapisów zakazujących podejmowania dodatkowego zatrudnienia. »
Ustalanie okoliczności przyczyn wypadków przy pracy
Aktualizacja: 09.12.2009
Wypadki przy pracy występujące w zakładzie powodują konkretne obowiązki po stronie pracodawcy. Musi on m.in. powołać zespół powypadkowy. »
Dyskryminacja pozytywna kobiet
Aktualizacja: 26.11.2009
Unia Europejska dopuszcza możliwość stosowania tzw. dyskryminacji pozytywnej ze względu na płeć. Jest to wyjątek, który ma pomóc wyrównać szanse kobiet przez przyznanie im uprzywilejowanej pozycji w stosunku do mężczyzn. »
Aktualizacja: 26.11.2009
Warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy jest aktualne orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Ważność takiego orzeczenia przerywana jest przez zwolnienie lekarskie. »
Prawo do renty rodzinnej dla wdowy i dziecka po zmarłym pracowniku
Aktualizacja: 27.11.2009
W październiku 2009 r. zmarł mąż pracownicy, z którym mieszkała i prowadziła wspólne gospodarstwo domowe. Miał on prawo do emerytury. Czy pracownica i jej córka, która uczy się w drugiej klasie szkoły podstawowej, mają prawo do renty rodzinnej? Czy jako pracodawca mamy jakieś obowiązki związane z ubieganiem się rodziny pracownicy o rentę rodzinną? »
Jak informować pracowników o rezygnacji z tworzenia ZFŚS
Aktualizacja: 23.11.2009
W każdym przypadku pracownicy muszą zostać poinformowani o fakcie nieutworzenia funduszu. Ten obowiązek pracodawcy wynika bezpośrednio z ustawy o zfśs lub pośrednio z przepisów dotyczących tworzenia aktów wewnątrzzakładowych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI