Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni
Aktualizacja: 16.11.2010
Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem. »
Jakim pracownikom przysługują napoje i posiłki profilaktyczne w okresie zimowym
Aktualizacja: 08.11.2010
W okresie zimowym, tzn. od 1 listopada do 31 marca, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom pracującym na otwartej przestrzeni posiłki profilaktyczne. Dotyczy to pracowników, których praca powoduje w ciągu zmiany roboczej wydatek energetyczny związany z wysiłkiem fizycznym powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet. »
Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku
Aktualizacja: 09.11.2010
Jestem pracownicą banku X. Pracodawca wymaga ode mnie i innych pracowników posiadania w tym banku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które przelewa co miesiąc nasze wynagrodzenia. Czy pracodawca – bank może wymagać od nas takiego zachowania oraz czy jest to zgodne z prawem pracy? »
Jak prowadzić dokumentację płacową pracowników
Aktualizacja: 14.11.2010
Pracodawca ma obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy (m.in. kart ewidencji czasu pracy, imiennych list wypłacanego wynagrodzenia) oraz akt osobowych pracowników. »
Jak urządzić i wyposażyć szatnię?
Aktualizacja: 08.11.2010
W zakładzie zajmującym się pakowaniem kawy i herbaty niedawno była przeprowadzona kontrola warunków higienicznosanitarnych. W trakcie kontroli inspektor stwierdził, że szatnie dla pracowników nie spełniają wymagań określonych w przepisach, a w szczególności zastrzeżenie inspektora budziło ich wyposażenie – zarzuty dotyczyły wolnego miejsca i liczby ławek. Jak powinny być urządzone i wyposażone szatnie? »
Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?
Aktualizacja: 25.10.2010
W sklepie z tzw. dopalaczami były w tym roku przeprowadzane kontrole przez różne organy, m.in. przez inspekcję sanitarną, urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy. Czy są ograniczenia co do liczby kontroli PIP w danym roku? »
Jakich informacji może żądać od pracodawcy związek zawodowy
Aktualizacja: 09.11.2010
Na żądanie związku zawodowego pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji o warunkach pracy i zasadach wynagradzania. Informacje te nie mogą obejmować danych osobowych poszczególnych pracowników bez wyraźnej pisemnej zgody tych osób. »
Święto Trzech Króli - wydłużenie czasu pracy jest uzasadnione
Aktualizacja: 05.11.2010
Minister pracy Jolanta Fedak odniosła się do apelu KPP Lewiatan o niepodpisywanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o dzień wolny w Święto Trzech Króli, tj. 6 stycznia. »
Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie
Aktualizacja: 05.11.2010
Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak. »
Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 02.11.2010
Rozwiązałem umowę o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik jest nieobecny w pracy i chciałbym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę wysłać pocztą. Kiedy będę mógł uznać, że wysłane listem poleconym oświadczenie zostało doręczone? Jaką datę mam umieścić w świadectwie pracy? »
Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika
Aktualizacja: 04.11.2010
Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania. »
Co warto wiedzieć o outsourcingu kadrowo-płacowym
Aktualizacja: 28.10.2010
Obsługa kadrowo-płacowa dla wielu pracodawców jest działaniem czasochłonnym, kosztownym i wymagającym nieustannego monitorowania zmian prawa. Tymczasem wywiązywanie się z zobowiązań tej domeny nie musi być codziennym obowiązkiem pracodawcy. Rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację działań i kosztów firmy oraz skupienie się na głównej działalności biznesowej jest skorzystanie z usługi outsourcingu kadrowo-płacowego. »
Czy nadal oddawać wolne za święto, które wypadło w sobotę
Aktualizacja: 28.10.2010
Pracownik pracuje w naszej firmie od lipca 2005 r. na pełny etat. W maju 2010 r. święto 1 maja wypadło w sobotę. Słyszałam, że przepisy dotyczące świąt, które wypadają w sobotę, mają niebawem się zmienić. Czy nadal muszę postępować zgodnie z Kodeksem pracy? »
Pracownik przechodzi na emeryturę, ale nadal chce pracować
Aktualizacja: 04.11.2010
Jestem kadrową w firmie X. Nasz pracownik posiadający rentę inwalidzką II grupy w grudniu będzie się starał o emeryturę i nadal chce pozostać pracownikiem naszej firmy. Jakich formalności powinnam dokonać w takiej sytuacji? »
Jak zgłosić zastrzeżenia do protokołu kontroli
Aktualizacja: 03.11.2010
Podczas kontroli inspektorom PIP również zdarzają się pomyłki. Błędne działanie inspektora prowadzi najczęściej do powstania nieprawdziwych ustaleń. Dlatego ważne jest, aby pracodawca znał środki obrony przed nieuzasadnionymi zarzutami inspektora pracy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?