REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nadgodziny, Nowy Kodeks pracy 2018

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czas wolny za nadgodziny (art. 151(2))

Co do zasady za nadgodziny pracownikowi należy się wynagrodzenie. Większość pracodawców woli jednak udzielać czasu wolnego w wymiarze nadgodzin. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez Kodeks pracy.

Wynagrodzenie za nadgodziny

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest obowiązkiem pracowniczym. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik jest potrzebny w pracy. Czy zatem pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych, czy może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Zakaz pracy kobiet w ciąży w nadgodzinach i w porze nocnej (art.178)

Pracownica w ciąży podlega szczególnej ochronie prawnej. Pracodawca może ją zatrudniać tylko w określonych godzinach.

Praca niepełnosprawnego w godzinach nadliczbowych

Pracownicy niepełnosprawni co do zasady nie mogą świadczyć pracy w godzinach nadliczbowych. Ten zakaz nie jest zakazem bezwzględnie obowiązującym. Oznacza to, że w określonych sytuacjach niepełnosprawny może zostawać po godzinach.

Pracownik ma prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje specjalny dodatek. Jak sama nazwa wskazuje pracownik otrzymuje dodatek. Oznacza to, ze ma prawo do normalnego wynagrodzenia.

Kiedy pracownik nie dostanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe?

Przyjmuje się, iż obowiązujący pracownika zatrudnionego na cały etat wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Przekroczenie tych limitów oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, za które należy się wynagrodzenie. Czy zawsze?  

Dodatek za nadgodziny kierownika

Sprawuje funkcje kierownicze w moim zakładzie pracy. Wiąże się to często z pozostawaniem po godzinach. Czy mogę liczyć na jakieś pieniądze w związku z tym. 

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe - czym są? Dlaczego podział godzin nadliczbowych na dobowe i średniotygodniowe ma znaczenie? Różnią się one w szczególności sposobem rekompensaty.

REKLAMA