Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.
FGŚP - będzie można złożyć wniosek o wypłatę zaległych wynagrodzeń
Aktualizacja: 18.03.2010
Byli pracownicy upadłych firm, którzy do 30 czerwca 2007 r. nie złożyli wniosku o wypłatę zaległych wynagrodzeń, będą mogli wystąpić o nie do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wszystkie kluby poselskie poparły projekt ustawy w tej sprawie. »
Wnioski do FGŚP o wypłatę zaległych wynagrodzeń
Aktualizacja: 04.03.2010
Byli pracownicy upadłych firm, którzy do 30 czerwca 2007 r. nie złożyli wniosku o wypłatę zaległych wynagrodzeń, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). »
Koszty zatrudniania pracownika w 2010 r.
Aktualizacja: 15.01.2010
Przedsiębiorca, zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę, musi sfinansować wynagrodzenie brutto zatrudnionych oraz część składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. »
Jak starać się o stypendia antykryzysowe
Aktualizacja: 22.12.2009
Jestem prezesem spółki handlowej, która chce objąć część pracowników działu sprzedaży bezpośredniej i reklamy przestojem ekonomicznym na podstawie ustawy antykryzysowej. Aby to zrobić, muszę najpierw uzyskać status przedsiębiorstwa w przejściowych trudnościach finansowych. Jak mam zdobyć taki status, skoro wniosek o jego nadanie jest częścią wniosku o przyznanie świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP), a nie z Funduszu Pracy (FP)? »
Pieniądze dla pracowników porzuconych firm
Aktualizacja: 19.11.2009
Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za szybszą wypłatą świadczeń pracownikom, których pracodawca porzucił firmę. Projekt nowelizacji dotyczy sytuacji, w której pracodawca bez przeprowadzenia likwidacji firmy zaprzestał prowadzenia działalności i porzucił przedsiębiorstwo. »
Likwidacja i upadłość pracodawcy
Aktualizacja: 11.09.2009
W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy żaden z pracowników nie podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem. »
Dyskryminacja w przyznawaniu świadczeń socjalnych
Aktualizacja: 07.12.2009
W wielu regulaminach pracodawcy w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi czy przedstawicielami pracowników zamieszczają zapisy, które są niezgodne z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych i dyskryminują niektóre grupy pracowników. »
Aktualizacja: 26.05.2009
Zakaz wypłat wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego pracodawcy nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenia pracowników do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wypłata na wynagrodzenie za pracę następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac. »
Jak liczyć 36 miesięcy zwolnienia ze składek na FP i FGŚP
Aktualizacja: 12.05.2009
Zatrudniona w naszej firmie pracownica 12 stycznia 2009 r. wróciła z urlopu macierzyńskiego. Złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na 4 miesiące od 1 czerwca 2009 r. Czy w przypadku powrotu do pracy tej pracownicy od 1 września 2009 r., okres 36 miesięcy, przez który nie musimy za nią opłacać składek na FP i FGŚP, liczy się od początku? Czy do tego okresu należy wliczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego? »
Ochrona wynagrodzeń przy upadłości pracodawcy
Aktualizacja: 17.04.2009
Upadłość pracodawcy nie musi oznaczać utraty wynagrodzenia. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma temu zapobiegać. »
Kiedy pracodawca jest zwolniony ze składek na FP i FGŚP
Aktualizacja: 03.04.2009
W listopadzie 2008 r. pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego. Z powodu sytuacji rodzinnej wystąpiła o urlop wychowawczy od 1 grudnia 2008 r. do 31 stycznia 2010 r. Jednak skróciła okres urlopu wychowawczego i wróciła do pracy od 16 marca 2009 r. Czy w tym przypadku jesteśmy uprawnieni do ulgi w składkach na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)? Jeżeli tak, to jak liczyć 36 miesięcy ulgi - od powrotu z urlopu macierzyńskiego, czy skróconego wychowawczego? Czy mamy prawo do ulgi, jeżeli zatrudnimy pracownika, który wrócił z urlopu wychowawczego udzielonego przez innego pracodawcę? Czy składek na FP nie musimy opłacać za osoby, które zatrudnimy na umowy zlecenia? »
Promocja zatrudnienia - zmiany ważne dla pracodawcy
Aktualizacja: 05.02.2009
Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany te spowodują znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W ich wyniku pracodawcy będą płacili jedynie przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, a nie przez 33 dni jak do tej pory. Ponadto, pracodawcy nie będą płacili składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). »
Wynagrodzenie wypłacane po ustaniu zatrudnienia
Aktualizacja: 20.12.2008
W lutym br. wypłaciliśmy nagrodę roczną osobie, która pracowała w naszej firmie do końca grudnia 2007 r. Nagroda została wypłacona w wysokości 2300 zł. Czy od tej kwoty należy naliczyć również składki na Fundusz Pracy? »
Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku przejęcia wypłaty świadczeń
Aktualizacja: 31.12.2008
Jesteśmy zakładem pracy uprawnionym do wypłacania świadczeń chorobowych. Ze względu na kłopoty finansowe zwróciliśmy się do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków dla naszych pracowników. Jak ZUS ustali podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownicy w ciąży, jeżeli przez dłuższy okres nie opłacaliśmy składek, tylko je naliczaliśmy i wykazywaliśmy w raportach i deklaracjach do ZUS? »
Zasady opłacania składek na fundusz pracy (cz. 1)
Aktualizacja: 18.03.2009
Niektórych płatników dotyczy obowiązek rozliczania - oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - obciążeń na fundusze pozaubezpieczeniowe, czyli na FP i FGŚP. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?