REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Diety i inne należności z tytułu krajowej podróży służbowej

Joanna Kalinowska
Joanna Grzelińska

REKLAMA

Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki.

Należności przysługujące z tytułu podróży służbowej są zróżnicowane w zależności od tego, czy pracownik został wysłany w podróż na obszarze kraju czy za granicę. Ich wysokość została określona w rozporządzeniu jedynie w stosunku do pracowników sfery budżetowej. Prywatni pracodawcy mogą ustalić inne zasady zwrotu tych należności.

REKLAMA

Autopromocja

Należy przy tym rozróżnić sytuację wysłania pracownika w podróż służbową od oddelegowania go do innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam pracy. Jeżeli pracownik został oddelegowany do pracy za granicę i zostało zmienione jego miejsce wykonywania pracy, to pobyt pracownika poza krajem nie jest podróżą służbową. W takim przypadku pracownik nie przebywa w podróży służbowej i nie ma prawa do świadczeń z tytułu takiej podróży. Potwierdza to m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2005 r. (I PK 67/05, OSNP 2006/17-18/268), w którym sąd orzekł, że „miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika w rozumieniu § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.)”. Zatem jeśli pracodawca wypłaci należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi, który faktycznie został wysłany do innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam pracy, wypłacone kwoty należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Krajowa podróż służbowa pracownika sfery budżetowej

Z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej przysługuje dieta i zwrot kosztów:

 • przejazdów,
 • noclegów,
 • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
 • innych udokumentowanych wydatków, które są określone przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu >>

„Krajowe” diety

Dieta jest przeznaczana na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży (§ 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Dieta do wysokości 23 zł za dobę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przysługującą pracownikowi wysokość diet należy liczyć za okres od wyjazdu do przyjazdu (po wykonaniu zadania). Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca.


Kwota 23 zł to dieta za pełną dobę podróży służbowej. W przypadku gdy pracownik ma otrzymać dietę za niepełną dobę podróży, jej wysokość zależy od tego, czy podróż trwała nie dłużej niż dobę czy dłużej niż dobę (§ 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży krajowych).

Wysokość diety, gdy podróż trwa nie dłużej niż dobę

Wysokość diety, gdy podróż trwa dłużej niż dobę

Kiedy nie przysługuje dieta w delegacji krajowej >>

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał w podróży służbowej 2 pełne dni (2 doby), a trzeciego dnia 10 godzin. Za wszystkie trzy dni podróży służbowej przysługuje dieta po 23 zł. Dieta w pełnej wysokości przysługuje również za 3. dzień podróży, ponieważ podróż służbowa w tym dniu zakończyła się po upływie 8 godzin od momentu rozpoczęcia doby. Łączna wysokość przysługującej diety wynosi:

3 x 23 zł = 69 zł.

Taka kwota jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Pracownik nie ma prawa do diety z tytułu krajowej podróży służbowej:

 • za czas podróży do miejscowości jego stałego lub czasowego pobytu,
 • gdy podróż trwa co najmniej 10 dni, a pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem, środkiem transportu określonym przez pracodawcę (dieta nie przysługuje za ten dzień),
 • jeżeli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie (tzn. 3 posiłki dziennie).

Jeśli mimo tych okoliczności pracodawca wypłaci pracownikowi dietę, świadczenie to nie jest zwolnione ze składek (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).


Inne należności z tytułu krajowej podróży

Pracownikowi wysłanemu w podróż służbową, poza dietami, przysługują również:

 • zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej, jeśli pracownik ponosi takie koszty, w wysokości:

– ryczałtowej – 20% diety (tj. 4,60 zł) za każdą rozpoczętą dobę podróży lub

– udokumentowanych kosztów – gdy na wniosek pracownika pracodawca wyrazi na to zgodę,

 • zwrot kosztów noclegu w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, jeśli pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu i jednocześnie pracownik nie ma możliwości codziennego powrotu do miejscowości czasowego lub stałego pobytu, w wysokości:

– potwierdzonej rachunkiem albo

– ryczałtu w wysokości 150% diety (34,50 zł) za każdy nocleg – gdy pracownik nie przedłożył rachunku, a nocleg trwał co najmniej 6 godzin między godziną 21.00 a 7.00 następnego dnia,

 • zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości stałego lub czasowego pobytu i z powrotem, gdy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni,
 • zwrot kosztów przejazdu w wysokości:

– kosztu zakupu biletu na określony przez pracodawcę środek transportu (z uwzględnieniem ulg przysługujących pracownikowi) lub

– kosztów przejazdu samochodem, motocyklem lub motorowerem nienależącym do pracodawcy – na wniosek pracownika za zgodą pracodawcy.

Jeśli pracownik, za zgodą pracodawcy, odbył podróż służbową pojazdem niebędącym własnością pracodawcy, przysługuje mu tzw. kilometrówka, czyli zwrot kosztów obliczony przez pomnożenie liczby przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km przebiegu pojazdu w wysokości nie wyższej niż stawka ustalona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (§ 2 tego rozporządzenia w zw. z § 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie podróży krajowych).

Stawki za 1 km przebiegu pojazdu w zależności od pojazdu

Zarówno diety, jak i pozostałe należności z tytułu krajowej podróży służbowej, wypłacone na opisanych zasadach, są w całości zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki język najlepszy do pracy?

Jaki język jest najlepszy do pracy? Okazuje się, że nie język angielski, którego znajomość staje się obowiązkowa, ale czeski, duński czy koreański są językami, które warto znać planując karierę zawodową.

Od 1 lipca 2024 wyższy dodatek za pracę w nocy

Od 1 lipca 2024 minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe. W związku z tym dodatek za pracę w porze nocnej od 1 lipca 2024 r. też ulegnie zmianie. Powstaje jednak kilka pytań: czy dodatek za pracę w porze jest jednakowy dla wszystkich pracowników? Czy należy się zarówno dodatek za pracę w nocy i za pracę w godzinach nadliczbowych?

ZUS i pracodawca muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa na zwolnieniu lekarskim. 3 dni na powiadomienie o zmianie adresu

Każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni. Mimo to, wiele osób o tym obowiązku zapomina. 

Upał w pracy: jakie obowiązki ma pracodawca?

Zaczęły się wakacje a wraz z nimi upały. Z jednej strony to dobrze, w końcu mamy już lato, ale z drugiej strony, niekoniecznie - szczególnie dla osób, które muszą pracować podczas upałów. Jeśli w czasie upału pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego, finansowe konsekwencje takiego zdarzenia poniesie pracodawca. Jakie obowiązki mają pracodawcy podczas upałów? 

REKLAMA

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 7 lipca 2024 to niedziela handlowa? Czy w wakacje jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele? 

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Świadczenie kompensacyjne 2025 r.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne w 2025 r. należy spełnić kilka podstawowych warunków. Poniżej najważniejsze informacje, czyli: jaka wysokość świadczenia kompensacyjnego 2025 oraz jak złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne w 2025.

Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

REKLAMA

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

REKLAMA