Kategorie

Diety i inne należności z tytułu krajowej podróży służbowej

Joanna Kalinowska
Joanna Grzelińska
Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki.

Należności przysługujące z tytułu podróży służbowej są zróżnicowane w zależności od tego, czy pracownik został wysłany w podróż na obszarze kraju czy za granicę. Ich wysokość została określona w rozporządzeniu jedynie w stosunku do pracowników sfery budżetowej. Prywatni pracodawcy mogą ustalić inne zasady zwrotu tych należności.

Należy przy tym rozróżnić sytuację wysłania pracownika w podróż służbową od oddelegowania go do innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam pracy. Jeżeli pracownik został oddelegowany do pracy za granicę i zostało zmienione jego miejsce wykonywania pracy, to pobyt pracownika poza krajem nie jest podróżą służbową. W takim przypadku pracownik nie przebywa w podróży służbowej i nie ma prawa do świadczeń z tytułu takiej podróży. Potwierdza to m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 11 października 2005 r. (I PK 67/05, OSNP 2006/17-18/268), w którym sąd orzekł, że „miejscowość, w której pracodawca udostępnił pracownikowi nieodpłatnie lokal mieszkalny i w której pracownik faktycznie przebywał, choćby bez zamiaru stałego tam pobytu, bez względu na dopełnienie obowiązku meldunkowego, jest miejscowością czasowego pobytu pracownika w rozumieniu § 4 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.)”. Zatem jeśli pracodawca wypłaci należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi, który faktycznie został wysłany do innej miejscowości w celu czasowego wykonywania tam pracy, wypłacone kwoty należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Krajowa podróż służbowa pracownika sfery budżetowej

Z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej przysługuje dieta i zwrot kosztów:

 • przejazdów,
 • noclegów,
 • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
 • innych udokumentowanych wydatków, które są określone przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Jakie należności za czas podróży służbowej wypłacać pracownikowi, który codziennie wraca do domu >>

„Krajowe” diety

Dieta jest przeznaczana na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 23 zł za dobę podróży (§ 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju).

WAŻNE!

Dieta do wysokości 23 zł za dobę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Przysługującą pracownikowi wysokość diet należy liczyć za okres od wyjazdu do przyjazdu (po wykonaniu zadania). Miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży określa pracodawca.


Kwota 23 zł to dieta za pełną dobę podróży służbowej. W przypadku gdy pracownik ma otrzymać dietę za niepełną dobę podróży, jej wysokość zależy od tego, czy podróż trwała nie dłużej niż dobę czy dłużej niż dobę (§ 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży krajowych).

Wysokość diety, gdy podróż trwa nie dłużej niż dobę

Wysokość diety, gdy podróż trwa dłużej niż dobę

Kiedy nie przysługuje dieta w delegacji krajowej >>

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał w podróży służbowej 2 pełne dni (2 doby), a trzeciego dnia 10 godzin. Za wszystkie trzy dni podróży służbowej przysługuje dieta po 23 zł. Dieta w pełnej wysokości przysługuje również za 3. dzień podróży, ponieważ podróż służbowa w tym dniu zakończyła się po upływie 8 godzin od momentu rozpoczęcia doby. Łączna wysokość przysługującej diety wynosi:

3 x 23 zł = 69 zł.

Taka kwota jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Pracownik nie ma prawa do diety z tytułu krajowej podróży służbowej:

 • za czas podróży do miejscowości jego stałego lub czasowego pobytu,
 • gdy podróż trwa co najmniej 10 dni, a pracownik ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem, środkiem transportu określonym przez pracodawcę (dieta nie przysługuje za ten dzień),
 • jeżeli zapewniono mu bezpłatne całodzienne wyżywienie (tzn. 3 posiłki dziennie).

Jeśli mimo tych okoliczności pracodawca wypłaci pracownikowi dietę, świadczenie to nie jest zwolnione ze składek (§ 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).


Inne należności z tytułu krajowej podróży

Pracownikowi wysłanemu w podróż służbową, poza dietami, przysługują również:

 • zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej, jeśli pracownik ponosi takie koszty, w wysokości:

– ryczałtowej – 20% diety (tj. 4,60 zł) za każdą rozpoczętą dobę podróży lub

– udokumentowanych kosztów – gdy na wniosek pracownika pracodawca wyrazi na to zgodę,

 • zwrot kosztów noclegu w hotelu lub innym obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, jeśli pracownikowi nie zapewniono bezpłatnego noclegu i jednocześnie pracownik nie ma możliwości codziennego powrotu do miejscowości czasowego lub stałego pobytu, w wysokości:

– potwierdzonej rachunkiem albo

– ryczałtu w wysokości 150% diety (34,50 zł) za każdy nocleg – gdy pracownik nie przedłożył rachunku, a nocleg trwał co najmniej 6 godzin między godziną 21.00 a 7.00 następnego dnia,

 • zwrot kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości stałego lub czasowego pobytu i z powrotem, gdy podróż służbowa trwa co najmniej 10 dni,
 • zwrot kosztów przejazdu w wysokości:

– kosztu zakupu biletu na określony przez pracodawcę środek transportu (z uwzględnieniem ulg przysługujących pracownikowi) lub

– kosztów przejazdu samochodem, motocyklem lub motorowerem nienależącym do pracodawcy – na wniosek pracownika za zgodą pracodawcy.

Jeśli pracownik, za zgodą pracodawcy, odbył podróż służbową pojazdem niebędącym własnością pracodawcy, przysługuje mu tzw. kilometrówka, czyli zwrot kosztów obliczony przez pomnożenie liczby przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km przebiegu pojazdu w wysokości nie wyższej niż stawka ustalona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (§ 2 tego rozporządzenia w zw. z § 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie podróży krajowych).

Stawki za 1 km przebiegu pojazdu w zależności od pojazdu

Zarówno diety, jak i pozostałe należności z tytułu krajowej podróży służbowej, wypłacone na opisanych zasadach, są w całości zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.