REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe po nowemu

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe po nowemu
Zmiany w edukacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe "po nowemu". Od 1 kwietnia 2024 r. w zakresie niezadawania prac domowych w szkołach podstawowych w klasach I-III. obowiązuje nowe rozporządzenie (w pozostałym zakresie przepisy wchodzą w życie we wrześniu 2024 r.). Minister Edukacji Barbara Nowacka na konferencji w dniu 3 kwietnia 2024 r. podkreślała stanowczo, że: "Przecież tak, jak każdy dorosły człowiek, młody człowiek też potrzebuje odpoczynku.". Można więc powiedzieć, że konieczne jest wdrożenie w stosunku do młodych osób zasady: learn life balance - per analogiam - jak w stosunku do pracowników work life balance.

Konferencja prasowa minister Barbary Nowackiej - 3 kwietnia 2024 r.

Co do zasady, rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 22 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. 2024 poz. 438, dalej jako rozporządzenie) obowiązuje od 1 kwietnia 2024 r. - dotyczy to prac domowych w klasach I-III. W pozostałym zakresie rozporządzenie obowiązuje od 1 września 2024 r.  W szkołach podstawowych nie będzie prac domowych w klasach I-III - z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą - a w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, realizowanie swoich pasji i odpoczynek - podkreśla Minister Edukacji.

REKLAMA

Autopromocja

W dniu 3 kwietnia 2024 r., dwa dni po wejściu w życie przepisów dot. prac domowych dla uczniów szkół podstawowych klas I-III Minister Edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej podkreślała, że zmiany są po to żeby:

"Młodzież mogła czuć się spokojna, żeby zdjąć z nich część obciążenia, które powodowały prace domowe. Żeby dać im czas na to, co jest tak naprawdę w młodym życiu jest najważniejsze, na pasję, na rozwój, na zajęcia dodatkowe i na odpoczynek. Przecież tak, jak każdy dorosły człowiek, młody człowiek też potrzebuje odpoczynku. Dzieci przychodzą do szkoły na 8. rano, czasami wcześniej, wychodzą po sześciu, siedmiu, ośmiu lekcjach, czasami jeszcze po świetlicy i jeszcze oczekiwanie, że będą odrabiać prace domowe, często do późna w nocy, to po prostu trzeba zmienić, bo tak samo jak każdy inny człowiek, młoda osoba ma prawo do odpoczynku."

Funkcją nowych przepisów ma być zapewnienie przestrzeni wolnej od nadmiernej ilości nauki (poza szkołą), która umożliwia uczniom samorealizację społeczną, w tym także przez wypoczynek.

Prawo do odpoczynku - konstytucyjne prawo

Edukacja i prace domowe są pewnego rodzaju pracą dla dzieci i młodzieży. W zakresie pracy pracowników, prawo do minimalnych norm odpoczynku ma na celu przede wszystkim ochronę ich życia i zdrowia. Podobnie jest z dziećmi i młodzieżą - też ma to służyć ochronie ich zdrowia, pewnego balansu pomiędzy życiem na grudnie edukacji, rozwoju a życiem osobistym i pasjami. Można powiedzieć, że o ile pracowników dot. zasada: work life balance (równowaga między życiem zawodowym a osobistym) to można powiedzieć, że uczniów dotyczy zasada: learn life balance (równowaga między nauką a życiem osobistym).

Nowe rozporządzenie 

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 44zb ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 
2022 r. poz. 2230 oraz z 2023 r. poz. 1234 i 2005). Zmiany następują w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie  oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2572). Co się zmienia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadza się następujące zmiany:
1) po § 12 dodaje się § 12a w brzmieniu: „§ 12a. 1. W ramach oceniania bieżącego z zajęć edukacyjnych w szkole  podstawowej:

1) w klasach I–III nauczyciel nie zadaje uczniowi:
a) pisemnych prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą,
b) praktyczno-technicznych prac domowych 
– do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych;

2) w klasach IV–VIII nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, z tym że nie jest ona obowiązkowa dla ucznia i nie ustala się z niej oceny.

Ważne
Klasy I-III - NIE ZADAJE, klasy IV-VIII MOŻE ZADAĆ!

Trzeba zwrócić tutaj uwagę na obligatoryjny charakter przepisu w stosunku do nauczycieli w zakresie klas I-III. Użyto bowiem sformułowania: "nie zadaje" - jest więc to nakaz konkretnego postępowania, zachowania się nauczycieli. Należy więc egzekwować od nauczycieli ten obowiązek, w razie ewentualnego jego naruszenia, tj. zadawania prac domowych.

W stosunku zaś do uczniów z klas IV-VIII nauczyciel: "może zadać" pracę. Uczeń nie ma jednak obowiązku odrobienia tej pracy i nie ustala się za to oceny. Powstaje tu pytanie - czy nauczyciele nie będą różnicowali uczniów, czy też dodatkowo gratyfikowali tych uczniów, którzy będą fakultatywnie, z własnej chęci i inicjatywy rozwiązywali prace domowe. Może tak być. Powstaje więc retoryczne pytanie - czy sens i pierwotny zamysł przepisów został osiągnięty…?

Rezygnacja z wliczania ocen z etyki i religii do średniej ocen rocznych 

Zgodnie z rozporządzeniem – od września 2024 r. przewidziano rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, do średniej ocen rocznych. Celem zmiany jest zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA