REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe po nowemu

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe po nowemu
Zmiany w edukacji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do odpoczynku dzieci - prace domowe "po nowemu". Od 1 kwietnia 2024 r. w zakresie niezadawania prac domowych w szkołach podstawowych w klasach I-III. obowiązuje nowe rozporządzenie (w pozostałym zakresie przepisy wchodzą w życie we wrześniu 2024 r.). Minister Edukacji Barbara Nowacka na konferencji w dniu 3 kwietnia 2024 r. podkreślała stanowczo, że: "Przecież tak, jak każdy dorosły człowiek, młody człowiek też potrzebuje odpoczynku.". Można więc powiedzieć, że konieczne jest wdrożenie w stosunku do młodych osób zasady: learn life balance - per analogiam - jak w stosunku do pracowników work life balance.

Konferencja prasowa minister Barbary Nowackiej - 3 kwietnia 2024 r.

Co do zasady, rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 22 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. 2024 poz. 438, dalej jako rozporządzenie) obowiązuje od 1 kwietnia 2024 r. - dotyczy to prac domowych w klasach I-III. W pozostałym zakresie rozporządzenie obowiązuje od 1 września 2024 r.  W szkołach podstawowych nie będzie prac domowych w klasach I-III - z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą - a w klasach IV-VIII zadania będą nieobowiązkowe i nieoceniane. Dzięki temu rozwiązaniu uczniowie będą mieli więcej czasu na utrwalanie wiedzy, przygotowanie się do sprawdzianów, czytanie książek, a także, co bardzo ważne, realizowanie swoich pasji i odpoczynek - podkreśla Minister Edukacji.

REKLAMA

Autopromocja

W dniu 3 kwietnia 2024 r., dwa dni po wejściu w życie przepisów dot. prac domowych dla uczniów szkół podstawowych klas I-III Minister Edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej podkreślała, że zmiany są po to żeby:

"Młodzież mogła czuć się spokojna, żeby zdjąć z nich część obciążenia, które powodowały prace domowe. Żeby dać im czas na to, co jest tak naprawdę w młodym życiu jest najważniejsze, na pasję, na rozwój, na zajęcia dodatkowe i na odpoczynek. Przecież tak, jak każdy dorosły człowiek, młody człowiek też potrzebuje odpoczynku. Dzieci przychodzą do szkoły na 8. rano, czasami wcześniej, wychodzą po sześciu, siedmiu, ośmiu lekcjach, czasami jeszcze po świetlicy i jeszcze oczekiwanie, że będą odrabiać prace domowe, często do późna w nocy, to po prostu trzeba zmienić, bo tak samo jak każdy inny człowiek, młoda osoba ma prawo do odpoczynku."

Funkcją nowych przepisów ma być zapewnienie przestrzeni wolnej od nadmiernej ilości nauki (poza szkołą), która umożliwia uczniom samorealizację społeczną, w tym także przez wypoczynek.

Prawo do odpoczynku - konstytucyjne prawo

Edukacja i prace domowe są pewnego rodzaju pracą dla dzieci i młodzieży. W zakresie pracy pracowników, prawo do minimalnych norm odpoczynku ma na celu przede wszystkim ochronę ich życia i zdrowia. Podobnie jest z dziećmi i młodzieżą - też ma to służyć ochronie ich zdrowia, pewnego balansu pomiędzy życiem na grudnie edukacji, rozwoju a życiem osobistym i pasjami. Można powiedzieć, że o ile pracowników dot. zasada: work life balance (równowaga między życiem zawodowym a osobistym) to można powiedzieć, że uczniów dotyczy zasada: learn life balance (równowaga między nauką a życiem osobistym).

Nowe rozporządzenie 

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 44zb ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 
2022 r. poz. 2230 oraz z 2023 r. poz. 1234 i 2005). Zmiany następują w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie  oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 2572). Co się zmienia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z rozporządzeniem wprowadza się następujące zmiany:
1) po § 12 dodaje się § 12a w brzmieniu: „§ 12a. 1. W ramach oceniania bieżącego z zajęć edukacyjnych w szkole  podstawowej:

1) w klasach I–III nauczyciel nie zadaje uczniowi:
a) pisemnych prac domowych, z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą,
b) praktyczno-technicznych prac domowych 
– do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych;

2) w klasach IV–VIII nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, z tym że nie jest ona obowiązkowa dla ucznia i nie ustala się z niej oceny.

Ważne
Klasy I-III - NIE ZADAJE, klasy IV-VIII MOŻE ZADAĆ!

Trzeba zwrócić tutaj uwagę na obligatoryjny charakter przepisu w stosunku do nauczycieli w zakresie klas I-III. Użyto bowiem sformułowania: "nie zadaje" - jest więc to nakaz konkretnego postępowania, zachowania się nauczycieli. Należy więc egzekwować od nauczycieli ten obowiązek, w razie ewentualnego jego naruszenia, tj. zadawania prac domowych.

W stosunku zaś do uczniów z klas IV-VIII nauczyciel: "może zadać" pracę. Uczeń nie ma jednak obowiązku odrobienia tej pracy i nie ustala się za to oceny. Powstaje tu pytanie - czy nauczyciele nie będą różnicowali uczniów, czy też dodatkowo gratyfikowali tych uczniów, którzy będą fakultatywnie, z własnej chęci i inicjatywy rozwiązywali prace domowe. Może tak być. Powstaje więc retoryczne pytanie - czy sens i pierwotny zamysł przepisów został osiągnięty…?

Rezygnacja z wliczania ocen z etyki i religii do średniej ocen rocznych 

Zgodnie z rozporządzeniem – od września 2024 r. przewidziano rezygnację z wliczania ocen z etyki i religii, czyli dwóch przedmiotów nieobowiązkowych, do średniej ocen rocznych. Celem zmiany jest zapewnienie uczniom równych szans w uzyskiwaniu średniej ocen.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA