reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Składniki wynagrodzenia

Składki płacone za pracownika są przychodem

Aktualizacja: 31.12.2008

Środki wpłacane przez pracodawcę na konto towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu umowy o wyręczenie (zobowiązanie pracodawcy do płacenia za pracownika składki ubezpieczenia na życie) należy uznać za opodatkowane przychody pracownika ze stosunku pracy. »

Czy pracownik przywrócony do pracy przez sąd musi zwrócić odprawę

Aktualizacja: 31.12.2008

Pracownik został zwolniony z powodu likwidacji stanowiska pracy i otrzymał z tego tytułu odprawę. Odwołał się jednak do sądu pracy i domaga się przywrócenia do pracy ze względu na naruszenie procedury zwolnień grupowych. Czy w przypadku gdy zostanie przywrócony do pracy, będzie musiał zwracać wypłaconą mu wcześniej kwotę odpraw? »

Odszkodowanie za wypowiedzenie niezgodne z prawem

Aktualizacja: 31.12.2008

W razie niezgodnego z prawem wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę w okresie niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków tej umowy pracownikowi przysługuje odszkodowanie z art. 45 § 1 k.p. w wysokości określonej w art. 471k.p., w związku z każdym z tych wypowiedzeń. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r., sygn. akt II PK 6/05) »

Wysokość odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu

Aktualizacja: 31.12.2008

Zatrudniłem absolwenta studiów, dla którego jest to pierwsza praca. Zgodnie z możliwością, jaką dają mi przepisy, otrzymał obniżone wynagrodzenie minimalne. Osoba ta zarzuca mi dyskryminację w zatrudnieniu (niedopuszczanie go do szkoleń). W razie gdybym musiał wypłacić z tego tytułu odszkodowanie - czy do tej osoby odnosimy dolną granicę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, czy też najniższym odszkodowaniem jest kwota obniżonego wynagrodzenia minimalnego? »

Koszty zakwaterowania zleceniobiorcy

Aktualizacja: 31.12.2008

Czy zapewnione przez jednostkę zakwaterowanie zleceniobiorcy w hotelu pracowniczym lub w kwaterze prywatnej korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, a jeżeli tak - to w jakim zakresie? W jakiej wysokości jednostka może zaliczyć do swoich kosztów podatkowych wydatki na zakwaterowanie pracowników? »

Dofinansowanie zakupu okularów pracownikowi pracującemu przy komputerze

Aktualizacja: 31.12.2008

Zostałam zatrudniona rok temu. Na badaniach wstępnych zalecono mi noszenie okularów do pracy przy komputerze - wada wzroku. Jednak faktycznie pracę przy komputerze zaczęłam dopiero w lipcu br. (wcześniej moje stanowisko pracy nie wymagało pracy przy komputerze). W związku z tym poprosiłam pracodawcę o dofinansowanie zakupu okularów (zgodnie z regulaminem). Niestety, dowiedziałam się, że takie dofinansowanie należy się tylko od razu po badaniu, a nie rok później. Czy pracodawca ma rację? Jest to jednostka budżetowa. »

Skutki zmian w składnikach wynagrodzenia

Aktualizacja: 31.12.2008

Zdarza się, że w okresie poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub zwolnienie lekarskie nastąpiła zmiana w składnikach pensji. Czy zmiana taka ma jakiś wpływ na sposób ustalania wynagrodzeń za czas tych nieobecności? »

Wypłata odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji

Aktualizacja: 31.12.2008

Zawarliśmy z naszymi pracownikami umowę o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać również po ustaniu stosunku pracy. Czy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy z jednym z pracowników będziemy płatnikiem z tytułu wypłacanego mu w miesięcznych ratach odszkodowania? Jeżeli tak, to czy powinniśmy osiągany z tego tytułu przez pracownika przychód traktować jako przychód ze stosunku pracy? Czy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych powinniśmy naliczać w formie liniowej, czy progresywnej? »

Odprawa rentowa dla dyrektora

Aktualizacja: 31.12.2008

Pracownikowi zarządzającemu zakładem pracy w imieniu pracodawcy, objętemu zakresem regulacji ustawy z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz.U. Nr 26, poz. 306 z późn.zm.), może przysługiwać odprawa rentowa na zasadach i w wysokości przewidzianej w zakładowym układzie zbiorowym pracy, niezależnie od jej przyznania przez podmiot określony w § 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego wykazu świadczeń dodatkowych, które mogą być przyznane osobom kierującym niektórymi podmiotami prawnymi, oraz trybu ich przyznawania (Dz.U. Nr 14, poz. 139). »

Jak rozliczyć dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego

Aktualizacja: 31.12.2008

Pracodawca zatrudnia 14 pracowników młodocianych. Pięciu z nich zatrudnionych zostało po 1 stycznia 2004 r. w celu dokończenia nauki zawodu. Wypłacone wynagrodzenia + składki na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych wynagrodzeń wszystkich pracowników (zarówno młodocianych, jak i na umowę o pracę) zakład pracy ujmuje w koszty. W tym roku 5 pracowników młodocianych zdało pozytywnie egzamin czeladniczy. W związku z tym pracodawca uzyskał dofinansowanie kosztów kształcenia 5 pracowników młodocianych przez burmistrza. Czy po przyznaniu dofinansowania należy wyksięgować z poszczególnych miesięcy wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne za 5 pracowników młodocianych i sporządzić korekty za te poszczególne miesiące? Czy dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego należy opodatkować? »

Czy dopłaty do zasiłku chorobowego wpływają na koszty uzyskania przychodu

Aktualizacja: 31.12.2008

Dokonujemy zmian w regulaminach płacowych. Po ich wejściu w życie pracownikom będzie przysługiwało wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% i uzupełnienie ze środków zakładu zasiłku chorobowego do 100% podstawy jego wymiaru. Czy od kwot tych drugich uzupełnień należy stosować pracownicze koszty uzyskania przychodów? »

Jakim obciążeniom podatkowym i składkowym podlegają napiwki

Aktualizacja: 13.01.2009

Zajmuję się księgowością i płacami w sieci restauracji. Zatrudnieni w naszych restauracjach kelnerzy często otrzymują od klientów napiwki. Napiwki te są przekazywane szefowi danej placówki, który następnie dzieli je między szefów sal, pracowników kuchni oraz kelnerów. Do tego podziału zostaje sporządzona stosowna dokumentacja. Czy w tej sytuacji od wartości otrzymanych napiwków powinnam potrącać pracownikom zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ZUS? Czy skoro pieniądze są przekazywane kelnerom bezpośrednio przez klientów, stanowi to dla nich tzw. „przychód z innych źródeł”? »

Czy należy uzupełnić wypłacone na początku roku świadczenie urlopowe

Aktualizacja: 31.12.2008

W naszej firmie jest zatrudnionych 16 osób. Na początku lutego wypłaciliśmy jednemu z naszych pracowników świadczenie urlopowe (w ostatnim dniu przed jego wyjazdem na 3-tygodniowy urlop). Ponieważ nie była nam jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującej w roku ubiegłym. Czy teraz możemy uzupełnić pracownikowi kwotę świadczenia do wysokości odpisu podstawowego? Jeżeli tak, to czy kwota uzupełnienia będzie zwolniona ze składek? »

Kiedy wartość wydanych pracownikowi świadczeń rzeczowych należy wykazać w informacji PIT-11

Aktualizacja: 31.12.2008

Pod koniec ub.r. zakupiliśmy pracownikom paczki świąteczne ze środków obrotowych. Wartość paczek była opodatkowana i oskładkowana. Czy wobec tego należy ją wykazać w informacji PIT-11? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdyby paczki były finansowane z funduszu socjalnego, a ich wartość mieściłaby się w limicie zwolnienia podatkowego - czy wtedy również powinniśmy wykazać ich wartość w sporządzanych PIT? »

Czy świadczenia wypłacane choremu nauczycielowi wchodzą do podstawy składek i podatku

Aktualizacja: 31.12.2008

Od niedawna zajmuję się sprawami pracowniczymi w placówce oświatowej. Mam wątpliwości dotyczące wypłat z funduszu zdrowotnego dla nauczycieli. Czy takie wypłaty, dokonywane w związku z chorobą nauczyciela, są opodatkowane i oskładkowane? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama