Kategorie

Czy wypłata świadczenia urlopowego może wpływać na wysokość składki zdrowotnej

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
DGP
Zatrudniamy na 1/2 etatu osobę, która miesięcznie otrzymuje wynagrodzenie naliczane akordowo (nie niższe niż 640 zł miesięcznie). W związku z tym, że składka na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby przewyższa kwotę zaliczki na podatek, składkę na to ubezpieczenie obniżamy do wysokości zaliczki. 10 lipca br. wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie za czerwiec br. w kwocie 642,50 zł. Jednak 28 lipca br. wypłacimy mu również świadczenie urlopowe w wysokości 500,02 zł. Czy w tej sytuacji składka na ubezpieczenie zdrowotne pracownika za lipiec br. została prawidłowo obniżona do wysokości zaliczki na podatek?

Świadczenie urlopowe jest zwolnione ze składek na ZUS, ale podlega opodatkowaniu. Dlatego składka na ubezpieczenie zdrowotne za lipiec br. będzie niższa od zaliczki na podatek. Za lipiec br. należy zatem odprowadzić do ZUS składkę zdrowotną w pełnej wysokości (9% podstawy wymiaru).

UZASADNIENIE

Reklama

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy, którzy według stanu na 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Prawo do takiego świadczenia ma raz do roku każdy pracownik udający się na urlop wypoczynkowy obejmujący co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Świadczenie urlopowe przysługuje w wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tak jak wysokość odpisu, również wysokość świadczenia urlopowego zależy od wymiaru czasu pracy, na jaki został zatrudniony pracownik (z wyłączeniem pracowników młodocianych). Zatrudnienie na pełny etat oznacza prawo do świadczenia w wysokości pełnego odpisu na zfśs, a niższy etat oznacza prawo do proporcjonalnie niższego świadczenia urlopowego.

Świadczenie urlopowe wypłacone przy uwzględnieniu powyższych zasad jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Wysokość świadczenia urlopowego zwolnionego ze składek w 2009 r.

Przepisy podatkowe nie przewidują analogicznego zwolnienia świadczenia urlopowego z podatku. Dlatego w miesiącu wypłaty takiego świadczenia pracodawca jako płatnik musi od niego pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Gdyby świadczenie urlopowe i wynagrodzenie za pracę zostały wypłacone w jednym terminie płatności, to składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należałoby pobrać jedynie od wynagrodzenia za pracę, ale w podstawie opodatkowania musiałoby zostać uwzględnione również świadczenie urlopowe.

Ponieważ Państwo dokonali wypłaty wynagrodzenia za pracę i świadczenia urlopowego w różnych terminach, konieczne były osobne rozliczenia.


I. Rozliczenie wynagrodzenia za pracę wypłaconego 10 lipca 2009 r.

Krok 1. Ustalenie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne

● podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – 642,50 zł,

● składki finansowane przez pracownika na ubezpieczenia:

– emerytalne: 642,50 zł x 9,76% = 62,71 zł,

– rentowe: 642,50 zł x 1,5% = 9,64 zł,

– chorobowe: 642,50 zł x 2,45% = 15,74 zł.

Łącznie: 88,09 zł.

Krok 2. Ustalenie wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne

● podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: 642,50 zł – 88,09 zł = 554,41 zł,

● składka na ubezpieczenie zdrowotne: 554,41 zł x 9% = 49,90 zł*,

● składka na ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia od zaliczki na podatek:

554,41 zł x 7,75% = 42,97 zł.

Krok 3. Ustalenie wysokości zaliczki na podatek

● podstawa opodatkowania: 554,41 zł – 111,25 zł = 443,16 zł; po zaokrągleniu 443 zł,

zaliczka na podatek: (443 zł x 18%) – 46,33 zł = 33,41 zł.

Krok 4. Ustalenie wysokości zaliczki na podatek po odliczeniu składki zdrowotnej

Ustalona wysokość składki zdrowotnej do odliczenia od zaliczki wynosi 42,97 zł. Jednak odliczana składka nie może być wyższa od zaliczki. Dlatego odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy podlega składka zdrowotna w wysokości obniżonej do kwoty zaliczki (33,41) zł.

W związku z tym wysokość zaliczki na podatek do US wyniesie 0 zł (33,41 zł – 33,41 zł = 0).

Krok 5. Ustalenie wysokości wynagrodzenia do wypłaty

642,50 zł – 88,09 zł – 49,90 zł – 0 zł = 504,51 zł.

* Składka zdrowotna (49,90 zł) jest wyższa od zaliczki (33,41 zł), dlatego powinna zostać obniżona do wysokości zaliczki (33,41 zł). Jednak w tym przypadku reguła ta nie ma zastosowania, gdyż wynagrodzenie to nie jedyny opodatkowany przychód pracownika w lipcu br. Dochodem ze stosunku pracy są wszystkie uzyskane w ciągu miesiąca przychody pracownika, po pomniejszeniu o koszty uzyskania oraz o składki na ubezpieczenia społeczne potrącone przez płatnika. Zaliczka na podatek od lipcowego dochodu pracownika (wynagrodzenia i świadczenia urlopowego) jest wyższa od składki zdrowotnej. Dlatego składka zdrowotna za ten miesiąc będzie należna do ZUS w pełnej wysokości 49,90 zł. Taką wysokość składki należy wykazać w ZUS RCA za lipiec.


II. Rozliczenie świadczenia urlopowego wypłaconego 28 lipca 2009 r.

Jeżeli w trakcie miesiąca dochodzi do realizacji kilku wypłat stanowiących przychód ze stosunku pracy, to zarówno koszty uzyskania przychodów, jak i tzw. kwotę wolną od podatku (1/12 rocznej kwoty zmniejszającej podatek) można zastosować tylko raz. Dlatego w przypadku, gdy przy wypłacie wynagrodzenia za pracę już potrącono pracownicze koszty oraz kwotę wolną, przy rozliczeniu świadczenia urlopowego należy zastosować tylko samą stawkę podatku przy obliczaniu zaliczki. Świadczenie urlopowe jest bowiem zwolnione ze składek.

Krok 1. Ustalenie podstawy opodatkowania

Wysokość świadczenia urlopowego: 500,02 zł; po zaokrągleniu 500 zł.

Krok 2. Ustalenie wysokości zaliczki

500 zł x 18% = 90 zł.

Krok 3. Ustalenie wysokości zaliczki po odliczeniu składki zdrowotnej

Ustaloną kwotę zaliczki można obniżyć o nieodliczoną składkę zdrowotną. Składka zdrowotna do odliczenia wyniosła bowiem 42,97 zł (554,41 zł x 7,75%), a od zaliczki od wynagrodzenia można było odliczyć jedynie 33,41 zł. Kwotę zaliczki od świadczenia urlopowego należy zatem pomniejszyć o 9,56 zł:

90 zł – 9,56 zł = 80,44 zł; po zaokrągleniu 80 zł – zaliczka podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego.

Krok 4. Ustalenie wysokości świadczenia urlopowego do wypłaty

500,02 zł – 80 zł = 420,02 zł.

Podstawa prawna

 • art. 83 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 12 ust. 1, art. 32 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?