REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
dieta krajowa 2024 stawka delegacja podróż służbowa ryczałt
Dieta krajowa 2024 - stawka dobowa delegacji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dieta krajowa 2024 - jaka jest stawka dobowa w podróży służbowej? Jak liczyć posiłki zapewnione przez pracodawcę? Do jakiej kwoty uprawnia delegacja powyżej 12 godzin? Na jakich zasadach odbywa się zwrot kosztów przejazdu i noclegu?
rozwiń >

Dieta krajowa 2024 – stawka

Pracownikowi przebywającemu w podróży służbowej należy się pokrycie kosztów związanych z delegacją (art. 775 Kodeksu pracy).

Autopromocja

Zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej dieta w czasie podróży krajowej jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia i wynosi 45 zł za dobę podróży.

Dietę liczy się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej czyli od wyjazdu do powrotu po wykonaniu zadania służbowego. Aktualne stawki diet krajowych przedstawiają się następująco:

  • podróż trwa poniżej 8 godzin - 0 zł
  • podróż trwa od 8 do 12 godzin - 22,50 zł
  • podróż trwa od 12 do 24 godzin - 45,00 zł
  • podróż trwa dłużej niż dobę - 45,00 zł za każdą dobę + 22,50 zł za rozpoczętą dobę do 8 godzin lub 45,00 zł za rozpoczętą dobę ponad 8 godzin.

Dieta krajowa powyżej 12 godzin

Dieta krajowa za podróż służbową trwającą powyżej 12 godzin uprawnia do stawki dziennej. Nie trzeba więc przebywać 24 godziny w podróży, aby otrzymać pełną stawkę dzienną czyli 45 zł.

Dieta krajowa – kiedy nie przysługuje?

Nie zawsze za czas podróży służbowej pracownik otrzyma dietę.  Jeśli ma zapewnione całodzienne bezpłatne wyżywienie, nie przysługuje mu dieta krajowa. Dieta nie należy się także za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz w przypadku określonym w § 10 rozporządzenia.
§ 10 dotyczy zwrotu kosztów przejazdu środkiem transportu określonym przez pracodawcę w dniu wolnym od pracy w czasie podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni. Chodzi tu o przejazdy do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem. W takich dniach wolnych od pracy w trakcie trwającej podróży służbowej dieta nie przysługuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dieta krajowa - jak liczyć posiłki?

Jak należy liczyć wysokość diety krajowej? Stosuje się zasady podane powyżej. Sytuacja komplikuje się, jeśli pracownik ma zapewnione częściowe bezpłatne wyżywienie podczas podróży służbowej. Przepisy prawa nakazują wówczas odpowiednio pomniejszać stawki diety. Przyjmuje się, że:

  • śniadanie to 25% diety,
  • obiad to 50% diety,
  • kolacja to 25% diety.

Co ważne, zapewnienie tych posiłków przez hotel, w którym pracownik przebywa, również stanowi podstawę do obniżenia kwoty diety krajowej. 

Zwrot kosztów przejazdu - delegacja

Zwrot kosztów przejazdów w delegacji to obowiązek pracodawcy. Pracownik musi w tym celu udokumentować ceny biletów środków transportu. Co więcej, na wniosek pracownika pracodawca może zgodzić się na przejazdy samochodem osobowym, (nawet motocyklem czy motorowerem), które nie są własnością pracodawcy. W takiej sytuacji liczbę przejechanych kilometrów należy pomnożyć przez stawkę za 1 km przebiegu (stawka niewyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym).

Zwrot kosztów noclegu w delegacji

Zwrot kosztów noclegu w delegacji powinien być poprzedzony przedstawieniem rachunku przez pracownika. Pracodawca nie zawsze zapłaci pełną kwotę noclegu. Przepisy limitują zwrot kosztów noclegu za dobę hotelową maksymalnie do dwudziestokrotności stawki diety za dobę podróży służbowej. Dokonując obliczenia 20 x 45,00 zł, otrzymujemy wynik 900,00 zł. Pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot kosztów noclegu przewyższających 900 zł w uzasadnionych przypadkach.

Jeśli pracodawca nie zapewnił noclegu i pracownik nie przedstawił rachunku za nocleg, rozlicza się ryczałtowo. Kwota ryczałtowa to 150% stawki dziennej czyli 135,00 zł za nocleg trwający co najmniej 6 godzin (między godziną 21:00 a 7:00).

Należy mieć na uwadze, że zwrot kosztów noclegu nie będzie miał miejsca w przypadku przejazdów pracownika w porze nocnej oraz gdy zdaniem pracodawcy pracownik może wracać na noc do miejscowości swojego stałego lub czasowego pobytu.

Zwrot kosztów dojazdów miejscowych

Zwrot kosztów w delegacji dotyczy także komunikacji miejscowej, chyba że pracownik nie ponosi kosztów dojazdów.  Ryczałt wynosi 20% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży. 

Zamiast tego pracownik może złożyć wniosek do pracodawcy o zgodę na zwrot kosztów udokumentowanych dojazdów środkami komunikacji miejscowej. Jeśli nie wyrazi zgody, stosuje się ryczałt.

Zaliczka na niezbędne koszty podróży krajowej

W § 11 rozporządzenia uregulowano możliwość otrzymania zaliczki od pracodawcy na niezbędne koszty delegacji. Pracownik składa do pracodawcy wniosek w tym celu, a wysokość zaliczki powinna wynikać ze wstępnej kalkulacji kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA