Kategorie

Jak uniknąć wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w 2013 r.

Joanna Stolarska
Jako płatnik składek nie mamy obecnie uprawnień do wypłaty zasiłków dla naszych zatrudnionych (w listopadzie 2011 r. zatrudnialiśmy 11 osób). Aktualnie do ubezpieczenia chorobowego zgłaszamy 21 osób. Jest wśród nich 3 zleceniobiorców, którzy kolejne zlecenia podpisują raz w miesiącu (na okres 1 miesiąca). Oprócz tego, 19 listopada z urlopu wychowawczego chce wrócić jedna z naszych pracownic. Na 30 listopada będziemy zatem o 2 osoby przekraczać dopuszczalny limit zatrudnionych, który decyduje o tym, że to my będziemy wypłacać pracownikom naszej firmy zasiłki w przyszłym roku. Co możemy zrobić, aby to ZUS nadal wypłacał zasiłki naszym zatrudnionym?
Reklama

W Państwa przypadku możliwe jest obniżenie stanu zatrudnienia tak, aby 30 listopada br. zmieścić się w limicie 20 osób ubezpieczonych, np. przez nieznaczne przesunięcie w czasie powrotu pracownicy przebywającej obecnie na urlopie wychowawczym lub odroczenie podpisania umowy zlecenia z jedną z zatrudnionych osób. Mogą to jednak Państwo zrobić wyłącznie w porozumieniu i za zgodą zatrudnionych osób. Szczegóły w uzasadnieniu.

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada br. (art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracodawca w tym dniu zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, w 2013 r. będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jeżeli natomiast ubezpieczonych jest 20 lub mniej, zasiłki w kolejnym roku będzie wypłacał ZUS niezależnie od tego, jak później ukształtuje się stan zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Płatnik składek (niebędący dotychczas płatnikiem zasiłków) 15 listopada br. zatrudnia 20 pracowników. Planuje zatrudnić zleceniobiorcę, który z tytułu umowy zlecenia chce obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Osoba ta miałaby wykonywać zlecone prace od poniedziałku 26 listopada przez okres 3 miesięcy. W tej sytuacji na 30 listopada płatnik będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 21 osób, co oznacza, że od 1 stycznia 2013 r. będzie musiał przejąć obowiązek wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym. Aby tego uniknąć, płatnik może:

 • wstrzymać się z zawarciem umowy zlecenia do 1 grudnia – jeżeli istnieje możliwość kilkudniowego opóźnienia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia lub
 • zgłosić zleceniobiorcę tylko do ubezpieczeń obowiązkowych od 26 listopada, natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dopiero od 1 grudnia 2012 r. (wymaga to uzgodnienia ze zleceniobiorcą, gdyż wniosek ubezpieczonego o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym jest dla płatnika wiążący).

Wówczas na 30 listopada będzie zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego 20 osób.

W Państwa firmie można zapewnić na 30 listopada taką liczbę zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, że zasiłki nadal będzie wypłacał ZUS. Mogą Państwo np. ustalić z osobą, która planuje powrót z urlopu wychowawczego, że pracę podejmie nie wcześniej niż 1 grudnia. Wówczas nie będzie ona wliczana do liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu na 30 listopada. Oprócz tego mogą Państwo przesunąć zawarcie umowy zlecenia z którymś ze zleceniobiorców, tak aby nie był on zgłoszony w ZUS 30 listopada br. Jeżeli nie mają Państwo możliwości przerwania prac zleconych, można wyrejestrować jednego ze zleceniobiorców z ubezpieczenia chorobowego na krótki okres, obejmujący 30 listopada, ale tylko w porozumieniu z ubezpieczonym i na jego wniosek. W takiej sytuacji ubezpieczony będzie miał krótką przerwę w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Spowoduje to wydłużenie o kilka dni okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku, ale nie trzeba będzie liczyć od nowa okresu wyczekiwania. Taki obowiązek powstałby dopiero, gdy przerwa w podleganiu wynosiłaby ponad 30 dni.


PRZYKŁAD

Płatnik składek zatrudnia na 29 listopada 19 pracowników etatowych oraz 2 zleceniobiorców podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Za zgodą jednego ze zleceniobiorców i na jego pisemny wniosek płatnik wyrejestrował go z ubezpieczenia chorobowego na 29 i 30 listopada w następujący sposób:

 • 28 listopada przesłał do ZUS dokument wyrejestrowujący ZUS ZWUA, w którym wyrejestrował zleceniobiorcę ze wszystkich ubezpieczeń z datą 29 listopada,
 • 29 listopada zgłosił zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego od 29 listopada,
 • 30 listopada wyrejestrował zleceniobiorcę z ubezpieczeń obowiązkowych z datą 1 grudnia,
 • 1 grudnia złożył do ZUS ponownie dokument ZUS ZUA, zgłaszając zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, z datą 1 grudnia 2012 r.
Reklama

Tym samym na 30 listopada 2012 r. płatnik zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 20 osób (19 pracowników oraz 1 zleceniobiorcę). W 2013 r. zasiłki i świadczenia z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego dla osób zatrudnionych w tej firmie, niezależnie od późniejszego stanu zatrudnienia, będzie wypłacał ZUS.

Jeżeli na 30 listopada płatnik nie zgłaszał nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala się na pierwszy miesiąc, w którym dokonał on takiego zgłoszenia (art. 61 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

W liczbie ubezpieczonych ustalanej na 30 listopada danego roku należy uwzględniać następujące osoby, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego:

 • pracowników,
 • uczniów,
 • osoby wykonujące pracę nakładczą,
 • zleceniobiorców,
 • osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące.

Jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą (właściciel firmy) podlega 30 listopada ubezpieczeniu chorobowemu, również uwzględnia się ją w liczbie ubezpieczonych, mimo że przedsiębiorcom zasiłki zawsze wypłaca ZUS.

Przy ustalaniu prawidłowej liczby ubezpieczonych nie ma znaczenia, czy dana osoba podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie. Każdą osobę płatnik powinien liczyć jako jednego ubezpieczonego, bez względu na wysokość etatu czy rodzaj zawartej umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Osoba prowadząca działalność gospodarczą 30 listopada br. zgłasza do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych siebie, swoją żonę jako osobę współpracującą, trzech zleceniobiorców – uczniów (wszyscy poniżej 26. roku życia) oraz 18 pracowników. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego została zgłoszona tylko żona płatnika. W tej sytuacji liczba ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w tym przedsiębiorstwie wynosi 19 osób – 18 pracowników (ubezpieczenie obowiązkowe) oraz żona przedsiębiorcy (ubezpieczenie dobrowolne). Zleceniobiorcy będący uczniami do 26. roku życia nie mogą zostać z tytułu umowy zlecenia zgłoszeni do ZUS, a płatnik nie zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W 2013 r. zasiłki i inne należne świadczenia osobom zatrudnionym w tej firmie będzie wypłacał ZUS.

WAŻNE!

Ustalając liczbę ubezpieczonych na 30 listopada danego roku należy uwzględnić wszystkie osoby podlegające w tym dniu ubezpieczeniu chorobowemu, bez względu na to, czy podlegają mu obowiązkowo czy dobrowolnie.


W liczbie ubezpieczonych na 30 listopada nie uwzględnia się:

 • osób przebywających na urlopach wychowawczych,
 • osób przebywających na urlopach bezpłatnych,
 • duchownych, nawet jeżeli podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

ZUS zawsze jest płatnikiem zasiłków w odniesieniu do osób:

 • zatrudnionych w zakładach pracy, które na 30 listopada zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
 • prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących,
 • duchownych,
 • uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,
 • podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy.

Podstawa prawna:

 • art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?