reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak uniknąć wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w 2013 r.

Jak uniknąć wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego w 2013 r.

Jako płatnik składek nie mamy obecnie uprawnień do wypłaty zasiłków dla naszych zatrudnionych (w listopadzie 2011 r. zatrudnialiśmy 11 osób). Aktualnie do ubezpieczenia chorobowego zgłaszamy 21 osób. Jest wśród nich 3 zleceniobiorców, którzy kolejne zlecenia podpisują raz w miesiącu (na okres 1 miesiąca). Oprócz tego, 19 listopada z urlopu wychowawczego chce wrócić jedna z naszych pracownic. Na 30 listopada będziemy zatem o 2 osoby przekraczać dopuszczalny limit zatrudnionych, który decyduje o tym, że to my będziemy wypłacać pracownikom naszej firmy zasiłki w przyszłym roku. Co możemy zrobić, aby to ZUS nadal wypłacał zasiłki naszym zatrudnionym?

W Państwa przypadku możliwe jest obniżenie stanu zatrudnienia tak, aby 30 listopada br. zmieścić się w limicie 20 osób ubezpieczonych, np. przez nieznaczne przesunięcie w czasie powrotu pracownicy przebywającej obecnie na urlopie wychowawczym lub odroczenie podpisania umowy zlecenia z jedną z zatrudnionych osób. Mogą to jednak Państwo zrobić wyłącznie w porozumieniu i za zgodą zatrudnionych osób. Szczegóły w uzasadnieniu.

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada br. (art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Jeżeli pracodawca w tym dniu zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób, w 2013 r. będzie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jeżeli natomiast ubezpieczonych jest 20 lub mniej, zasiłki w kolejnym roku będzie wypłacał ZUS niezależnie od tego, jak później ukształtuje się stan zatrudnienia.

PRZYKŁAD

Płatnik składek (niebędący dotychczas płatnikiem zasiłków) 15 listopada br. zatrudnia 20 pracowników. Planuje zatrudnić zleceniobiorcę, który z tytułu umowy zlecenia chce obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Osoba ta miałaby wykonywać zlecone prace od poniedziałku 26 listopada przez okres 3 miesięcy. W tej sytuacji na 30 listopada płatnik będzie zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego 21 osób, co oznacza, że od 1 stycznia 2013 r. będzie musiał przejąć obowiązek wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym. Aby tego uniknąć, płatnik może:

  • wstrzymać się z zawarciem umowy zlecenia do 1 grudnia – jeżeli istnieje możliwość kilkudniowego opóźnienia rozpoczęcia wykonywania umowy zlecenia lub
  • zgłosić zleceniobiorcę tylko do ubezpieczeń obowiązkowych od 26 listopada, natomiast do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dopiero od 1 grudnia 2012 r. (wymaga to uzgodnienia ze zleceniobiorcą, gdyż wniosek ubezpieczonego o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym jest dla płatnika wiążący).

Wówczas na 30 listopada będzie zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego 20 osób.

W Państwa firmie można zapewnić na 30 listopada taką liczbę zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, że zasiłki nadal będzie wypłacał ZUS. Mogą Państwo np. ustalić z osobą, która planuje powrót z urlopu wychowawczego, że pracę podejmie nie wcześniej niż 1 grudnia. Wówczas nie będzie ona wliczana do liczby osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu na 30 listopada. Oprócz tego mogą Państwo przesunąć zawarcie umowy zlecenia z którymś ze zleceniobiorców, tak aby nie był on zgłoszony w ZUS 30 listopada br. Jeżeli nie mają Państwo możliwości przerwania prac zleconych, można wyrejestrować jednego ze zleceniobiorców z ubezpieczenia chorobowego na krótki okres, obejmujący 30 listopada, ale tylko w porozumieniu z ubezpieczonym i na jego wniosek. W takiej sytuacji ubezpieczony będzie miał krótką przerwę w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Spowoduje to wydłużenie o kilka dni okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku, ale nie trzeba będzie liczyć od nowa okresu wyczekiwania. Taki obowiązek powstałby dopiero, gdy przerwa w podleganiu wynosiłaby ponad 30 dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – co się zmieniło w zakresie pomocy dla pracodawców (PDF)19.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama