| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik w czasie przerwy w pracy wyszedł na polecenie kierownika do apteki kupić środki przeciwbólowe do apteczki. Po drodze złamał nogę. Jest na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca ma wątpliwości, czy zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy. W związku z tym ciągle trwają ustalenia z powołanym zespołem powypadkowym. W międzyczasie nadszedł termin wypłaty wynagrodzeń. Wypłaciłam więc pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego (zamiast z wypadkowego). Jak prawidłowo skorygować dokumenty do ZUS i przeliczyć świadczenia, jeżeli pracodawca zatwierdzi protokół powypadkowy i zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy?

Jeśli zdarzenie, w którym został poszkodowany pracownik, zostanie uznane za wypadek przy pracy, konieczne będzie:

  • wypłacenie pracownikowi wyrównania do 100% z tytułu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego,
  • wykazanie wyrównania w raporcie ZUS RSA składanym za miesiąc, w którym zostanie wypłacone,
  • skorygowanie imiennych raportów ZUS RSA oraz ZUS RCA.

UZASADNIENIE

 Procedura ustalenia wszystkich okoliczności zdarzenia i uznania go za wypadek przy pracy może być długotrwała (jeśli trwa dłużej niż 14 dni, przyczynę opóźnienia wraz z uzasadnieniem należy podać w treści protokołu powypadkowego). Przed zakończeniem tych prac w firmie często nadchodzi termin wypłaty wynagrodzeń. W tym terminie pracodawca ma również obowiązek wypłacić zasiłki z ubezpieczenia społecznego (jeśli jest płatnikiem zasiłków).

Jeśli pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA, to w terminie wypłaty wynagrodzeń pracodawca musi mu wypłacić świadczenie za czas udokumentowanej niezdolności do pracy. Nie może wstrzymać wypłaty do czasu zatwierdzenia protokołu powypadkowego. W takiej sytuacji należy ustalić uprawnienia pracownika do świadczeń chorobowych z tytułu ogólnego stanu zdrowia (jak za czas niezdolności do pracy niezwiązanej z wypadkiem przy pracy) – tj. do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Po dokonaniu wypłaty zasiłku należy przesłać do ZUS raporty rozliczeniowe, wypełniając je zgodnie ze stanem faktycznym na dzień wypłaty świadczenia, tj. wykazując wypłatę wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku z ubezpieczenia chorobowego.

Jeśli zdarzenie, w wyniku którego pracownik stał się niezdolny do pracy, zostanie później uznane za wypadek przy pracy, należy skorygować wcześniejszą wypłatę i wypłacić pracownikowi należne wyrównanie. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje bowiem od pierwszego dnia niezdolności do pracy (bez tzw. okresu wyczekiwania) w wysokości 100% podstawy wymiaru, podczas gdy wynagrodzenie chorobowe oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego to 80% podstawy wymiaru (a zasiłek za okres pobytu w szpitalu – 70%).

Kwotę wyrównania należy wypłacić w najbliższym terminie wypłaty świadczeń. Biorąc pod uwagę, że 30-dniowy termin na wypłatę liczony jest od dnia zakończenia postępowania powypadkowego, należy również ustalić, czy wyrównanie przysługuje z odsetkami. Wyrównanie to należy wykazać w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym zostanie ono wypłacone, z kodem świadczenia 318 – wyrównanie zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

WAŻNE!

Odsetki za zwłokę w wypłacie świadczenia za czas niezdolności do pracy nie stanowią przychodu podlegającego oskładkowaniu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »