reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Uchwała SN z dnia 5 grudnia 2007 r. sygn. II UZP 4/07

Uchwała SN z dnia 5 grudnia 2007 r. sygn. II UZP 4/07

Sprawa wszczęta na skutek odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o nie zaleganiu z opłacaniem składek jest sprawą z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 476 § 2 pkt 1 k.p.c.).

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Jolanta Strusińska-Żukowska

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

Protokolant Edyta Jastrzębska

w sprawie z wniosku Michała P.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddziałowi w Warszawie

o wydanie zaświadczenia w przedmiocie składek na ubezpieczenie społeczne,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 grudnia 2007 r.,

zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie

z dnia 31 sierpnia 2007 r., sygn. akt III AUa 632/07,

czy sprawa wszczęta na skutek odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o nie zaleganiu z opłacaniem składek jest sprawą z zakresu ubezpieczeń społecznych w rozumieniu art. 476 § 2 pkt 1 k.p.c.

podjął uchwałę:

Sprawa wszczęta na skutek odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o nie zaleganiu z opłacaniem składek jest sprawą z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 476 § 2 pkt 1 k.p.c.).

Uzasadnienie

Przedstawione Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne powstało na tle następującego stanu faktycznego:

Wnioskodawca Michał P., prowadzący działalność gospodarczą od 12 października 1978 r., w okresie od 28 listopada 2001 r. do dnia 24 sierpnia 2002 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, otrzymując za ten okres zasiłek chorobowy. Decyzją z dnia 15 października 2002 r. organ rentowy - Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Warszawie odmówił przyznania wnioskodawcy prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, zaś Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie wyrokiem z dnia 4 grudnia 2006 r., oddalił odwołanie wnioskodawcy od tej decyzji. Kolejną decyzją z dnia 26 listopada 2003 r. organ rentowy przyznał wnioskodawcy prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia 1 sierpnia 2003 r. do dnia 30 listopada 2004 r., następnie decyzją z dnia 6 grudnia 2004 r. przedłużył prawo do tego świadczenia do dnia 30 listopada 2006 r.

W dniu 7 maja 2004 r. wnioskodawca złożył do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wydanie zaświadczenia o nie zaleganiu w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Decyzją z dnia 14 maja 2004 r. organ rentowy, na podstawie art. 83b ust. 1 w związku z art. 123 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 ze zm.) i art. 219 k.p.a., odmówił wnioskowi, wskazując jako przyczynę złożenie nieprawidłowo sporządzonych dokumentów rozliczeniowych. Wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2007 r. Sąd Okręgowy - Sąd Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie oddalił odwołanie wnioskodawcy od tej decyzji, po ustaleniu, że w chwili jej wydawania organ rentowy dysponował raportami miesięcznymi od sierpnia 2002 r., które zawierały nieprawidłowe dane, a wzywany do ich uzupełnienia wnioskodawca odmówił ich uzupełnienia. Sąd uznał, że w okresie od 25 sierpnia 2002 r. do 31 lipca 2003 r. wnioskodawca nie miał prawa do zasiłku chorobowego ani prawa do świadczenia rehabilitacyjnego - wobec czego zobowiązany był do opłacenia składek za ten okres.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama