| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy płatnik może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego studenta zleceniobiorcę, który nie ukończył 26 lat

Czy płatnik może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego studenta zleceniobiorcę, który nie ukończył 26 lat

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta, który nie ukończył 26 lat. Z umowy zlecenia nie został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszała go matka w swoim zakładzie pracy, ale obecnie matka nie pracuje. Czy wobec tego powinniśmy za zleceniobiorcę opłacać składkę zdrowotną i zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy matka, będąca osobą bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może zgłosić dziecko - studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

RADA

Studenta, który nie ukończył 26 lat i wykonuje umowę zlecenia, nie można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego ani opłacać za niego składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego dla studenta - zleceniobiorcy jest status członka rodziny osoby bezrobotnej.

UZASADNIENIE

Obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby bezrobotne, które nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego jako bezrobotna ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej członkowie rodziny uzyskują po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez powiatowy urząd pracy. Członkiem rodziny jest m.in.: dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce przyjęte w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat.

Jeżeli matka zleceniobiorcy została zarejestrowana jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy, to podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Równocześnie tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego dla studenta jest w tym przypadku status członka rodziny. Osoba bezrobotna ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego swojego dziecka, które nie ukończyło 26 roku życia, jest studentem i nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Zgłoszenia takiego dokonuje osoba bezrobotna za pośrednictwem płatnika składek, czyli urzędu pracy. Wykonywanie przez studenta umowy zlecenia nie może być powodem odmowy zgłoszenia do ubezpieczenia jako członka rodziny, ponieważ ta umowa nie daje tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!

Urząd pracy nie może odmówić zgłoszenia do ubezpieczenia członka rodziny osoby bezrobotnej.

Do ubezpieczenia zdrowotnego zleceniobiorców stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zasad, trybu i terminu zgłaszania do ubezpieczenia społecznego. Zatem zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego podlega jedynie osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym lub obejmowana ubezpieczeniem zdrowotnym na zasadach dobrowolności. Osoba niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu nie może być do niego zgłoszona.

Zleceniobiorcy, którzy są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami do ukończenia 26 lat, nie spełniają warunków do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, a zatem nie podlegają również ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania pracy na podstawie ww. umów. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z umowy zlecenia płatnik nie może zgłosić studenta, który nie ukończył 26 lat. Płatnik nie może również zgłosić takiego zleceniobiorcy do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »