reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia a składka na Fundusz Pracy

Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia a składka na Fundusz Pracy

Nasz pracownik w 2011 r. wynagradzany był stawką miesięczną w wysokości 1400 zł. Wynagrodzenie za pracę w naszej firmie płatne jest 10. dnia następnego miesiąca. Tym samym składki na ubezpieczenia społeczne zostaną rozliczone w deklaracji ZUS DRA za styczeń 2012 r. do 15 lutego 2012 r. Czy w związku z tym, że kwota wypłaconego w styczniu wynagrodzenia jest mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w 2012 r., powinno się od niej naliczyć składkę na Fundusz Pracy?

Tak, w deklaracji za styczeń 2012 r. należy wykazać składkę na Fundusz Pracy należną za tego pracownika. Płatność wynagrodzenia została dokonana w styczniu 2012 r., kiedy obowiązywała już nowa, wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia. Jednak było ono należne za grudzień 2011 r. Ponieważ wypłacona za grudzień kwota wynagrodzenia jest wyższa niż kwota płacy minimalnej obowiązującej w 2011 r., składka na FP za tego pracownika jest obowiązkowa.

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie powinno być wypłacane raz w miesiącu, z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Od stycznia danego roku kalendarzowego obowiązuje nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na to, że momentem uzyskania przychodu jest data jego wypłaty (bądź postawienia środków do dyspozycji pracownika), wynagrodzenie za grudzień płatne w styczniu stanowi przychód styczniowy, rozliczany w raportach miesięcznych i deklaracjach ZUS DRA za styczeń, w terminie do 5 lub 15 lutego.

W 2012 r. kwota minimalnego wynagrodzenia została podniesiona do 1500 zł (1200 zł dla pracownika w pierwszym roku pracy), w stosunku do kwoty 1386 zł obowiązującej w 2011 r. (1108,80 zł w pierwszym roku pracy). Pensja za grudzień poprzedniego roku, wypłacona pracownikowi w styczniu kolejnego roku może być niższa niż obowiązujące od stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę – ważne, aby była nie mniejsza niż kwota minimalnego wynagrodzenia za poprzedni rok. Płaca na poziomie 1400 zł dla pełnoetatowca była w 2011 r. wyższa niż obowiązujące wówczas minimalne wynagrodzenie (tj. 1386 zł). Od wynagrodzenia należnego za styczeń 2012 r. płaca powinna zostać podniesiona do poziomu co najmniej 1500 zł, czyli minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2012 r.

Składkę na Fundusz Pracy nalicza się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia do tzw. 30-krotności), wynoszących w przeliczeniu na miesiąc co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do ustalenia, czy pracownik osiągnął za grudzień co najmniej minimalne wynagrodzenie i czy w związku z tym w dokumentach rozliczeniowych do ZUS za styczeń 2012 r. należy wykazać składkę na FP, przyjmuje się przepisy obowiązujące w grudniu 2011 r. Ze względu na fakt, że wynagrodzenie pracownika za grudzień 2011 r. było wyższe niż 1386 zł, składka na Fundusz Pracy powinna zostać naliczona, mimo wypłaty przypadającej na styczeń 2012 r.

WAŻNE!

Od wynagrodzenia należnego za grudzień 2011 r., wynoszącego co najmniej kwotę ówczesnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, należy opłacić składkę na Fundusz Pracy również wówczas, gdy wypłata nastąpiła dopiero w styczniu 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 80, art. 85 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama