Kategorie

Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia a składka na Fundusz Pracy

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Nasz pracownik w 2011 r. wynagradzany był stawką miesięczną w wysokości 1400 zł. Wynagrodzenie za pracę w naszej firmie płatne jest 10. dnia następnego miesiąca. Tym samym składki na ubezpieczenia społeczne zostaną rozliczone w deklaracji ZUS DRA za styczeń 2012 r. do 15 lutego 2012 r. Czy w związku z tym, że kwota wypłaconego w styczniu wynagrodzenia jest mniejsza niż minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w 2012 r., powinno się od niej naliczyć składkę na Fundusz Pracy?

Tak, w deklaracji za styczeń 2012 r. należy wykazać składkę na Fundusz Pracy należną za tego pracownika. Płatność wynagrodzenia została dokonana w styczniu 2012 r., kiedy obowiązywała już nowa, wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia. Jednak było ono należne za grudzień 2011 r. Ponieważ wypłacona za grudzień kwota wynagrodzenia jest wyższa niż kwota płacy minimalnej obowiązującej w 2011 r., składka na FP za tego pracownika jest obowiązkowa.

Reklama

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie powinno być wypłacane raz w miesiącu, z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

Od stycznia danego roku kalendarzowego obowiązuje nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ze względu na to, że momentem uzyskania przychodu jest data jego wypłaty (bądź postawienia środków do dyspozycji pracownika), wynagrodzenie za grudzień płatne w styczniu stanowi przychód styczniowy, rozliczany w raportach miesięcznych i deklaracjach ZUS DRA za styczeń, w terminie do 5 lub 15 lutego.

Reklama

W 2012 r. kwota minimalnego wynagrodzenia została podniesiona do 1500 zł (1200 zł dla pracownika w pierwszym roku pracy), w stosunku do kwoty 1386 zł obowiązującej w 2011 r. (1108,80 zł w pierwszym roku pracy). Pensja za grudzień poprzedniego roku, wypłacona pracownikowi w styczniu kolejnego roku może być niższa niż obowiązujące od stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę – ważne, aby była nie mniejsza niż kwota minimalnego wynagrodzenia za poprzedni rok. Płaca na poziomie 1400 zł dla pełnoetatowca była w 2011 r. wyższa niż obowiązujące wówczas minimalne wynagrodzenie (tj. 1386 zł). Od wynagrodzenia należnego za styczeń 2012 r. płaca powinna zostać podniesiona do poziomu co najmniej 1500 zł, czyli minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2012 r.

Składkę na Fundusz Pracy nalicza się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia do tzw. 30-krotności), wynoszących w przeliczeniu na miesiąc co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do ustalenia, czy pracownik osiągnął za grudzień co najmniej minimalne wynagrodzenie i czy w związku z tym w dokumentach rozliczeniowych do ZUS za styczeń 2012 r. należy wykazać składkę na FP, przyjmuje się przepisy obowiązujące w grudniu 2011 r. Ze względu na fakt, że wynagrodzenie pracownika za grudzień 2011 r. było wyższe niż 1386 zł, składka na Fundusz Pracy powinna zostać naliczona, mimo wypłaty przypadającej na styczeń 2012 r.

WAŻNE!

Od wynagrodzenia należnego za grudzień 2011 r., wynoszącego co najmniej kwotę ówczesnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, należy opłacić składkę na Fundusz Pracy również wówczas, gdy wypłata nastąpiła dopiero w styczniu 2012 r.

Podstawa prawna:

 • art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
 • art. 80, art. 85 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.