Kategorie

Jak płatnik poszkodowany przez powódź ma wpłacić składki w przesuniętym terminie płatności

Joanna Goliniewska
Płatnicy składek, będący jednocześnie poszkodowanymi przez powodzie, jakie miały miejsce w Polsce w 2010 r., składki za okres od kwietnia do czerwca powinni wpłacić najpóźniej 30 września br., a składki za okres od lipca do września br. – najpóźniej 31 grudnia 2010 r. Składki należne za te miesiące najlepiej wpłacać odrębnymi przelewami.

Składki opłacone w tych terminach przez płatnika poszkodowanego przez powódź uważa się za opłacone w terminie. Zatem skorzystanie z odroczenia terminu płatności nie spowoduje np. ustania dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i utraty prawa do świadczeń.

W przypadku nieopłacenia składek w tych terminach odsetki za zwłokę będą naliczane poczynając odpowiednio od 1 października 2010 r. lub od 1 stycznia 2011 r. Od tych dat będą miały również zastosowanie wszelkie przepisy i procedury związane z dochodzeniem należności.

WAŻNE!

Nowy termin płatności składek nie zwalnia płatników z obowiązku sporządzania w ustawowych terminach dokumentów ubezpieczeniowych (rozliczeniowych i zgłoszeniowych) za ww. okresy.

Reklama

Płatnicy składek, którzy chcą skorzystać z nowego, zmienionego terminu płatności, mają obowiązek powiadomić o tym fakcie ZUS. W tym celu powinni złożyć stosowne oświadczenie zawierające pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Oświadczenie powinno zawierać dane umożliwiające identyfikację poszkodowanego płatnika. Powinno z niego wynikać, że płatnik jest poszkodowanym, w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy powodziowej, tzn. jest osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która na skutek powodzi doznała szkód majątkowych lub utraciła, chociażby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu. Wzór oświadczenia przygotowanego przez ZUS znajduje się na stronie internetowej pod adresem: http://www.zus.pl/files/oswiadczenie.doc.

Poszkodowany płatnik może złożyć inne niż oświadczenie dokumenty (np. zaświadczenie wydane przez właściwy organ gminy potwierdzające status poszkodowanego w rozumieniu ustawy „powodziowej”). Nie ma jednak takiego obowiązku. W przypadku wątpliwości ZUS sprawdza podane informacje w organach gminy.


Postępowanie w sprawie oświadczenia złożonego przez płatnika poszkodowanego przez powódź powinno być zakończone w ciągu miesiąca od dnia wszczęcia postępowania (art. 4 ust. 1 ustawy „powodziowej”). Ustawa nie przewiduje odrębnego terminu na złożenie oświadczenia. W związku z tym należy uznać, że ostatnim dniem jest odpowiednio 30 września lub 31 grudnia 2010 r. W tych terminach trzeba również opłacić składki.

ZUS nie określił innego niż ogólnie obowiązujący sposobu dokonywania wpłat składek za okres kwiecień – czerwiec 2010 r. i lipiec – wrzesień 2010 r. Zatem, w zależności od sposobu opłacenia, w przelewie w polu 09 „Typ wpłaty” należy wpisać:

 • M – jeżeli wpłata dotyczy składki za okres dłuższy niż jeden miesiąc (np. składki za 3 miesiące zostaną wpłacone jednorazowo). Nie zalecamy jednak dokonywania wpłaty w ten sposób, zwłaszcza jeśli płatnik posiada jeszcze inne zaległości poza okresem kwiecień – czerwiec 2010 r. czy lipiec – wrzesień 2010 r.,
 • S – jeżeli wpłata dotyczy składki za jeden miesiąc (np. składka za każdy miesiąc zostanie wpłacona w innym terminie, ale każda z nich do 30 września lub do 31 grudnia).

Jeżeli w polu 09 wpisano „S”, to w polu 11 „Deklaracja” należy wpisać (cyframi arabskimi podając dwie cyfry miesiąca oraz cztery cyfry roku) – miesiąc i rok wykazany w deklaracji rozliczeniowej złożonej za miesiąc kalendarzowy, którego wpłata dotyczy, np. 042010.

Taki sposób dokonywania wpłat – za każdy miesiąc oddzielnie – gwarantuje, że zostaną dokładnie pokryte zaległości za okres, którego dotyczy odroczenie terminu płatności.

Jeżeli w polu 09 wpisano „M”, to w polu 11 „Deklaracja” należy wpisać (cyframi arabskimi podając dwie cyfry miesiąca oraz cztery cyfry roku) miesiąc i rok bieżąco złożonej deklaracji rozliczeniowej lub wybrany miesiąc i rok z okresu, za który jest dokonywana wpłata (np. 042010). Wskazanie miesiąca i roku jest równoznaczne z dyspozycją płatnika składek co do kolejności pokrywania zobowiązań, tj. w pierwszej kolejności zostaną pokryte zobowiązania za miesiąc wskazany we wpłacie, a nadwyżka zostanie rozliczona poczynając od najwcześniejszej zaległości. Przy typie wpłaty „M” mamy więc gwarancję poprawnego rozliczenia tylko jednego miesiąca – wskazanego na wpłacie. Pozostała kwota zostanie rozliczona na najstarsze zaległości. Jeśli płatnik posiada zaległości wcześniejsze niż za kwiecień br., to zostaną one pokryte taką wpłatą, mimo że płatnik będzie chciał opłacić składki za okres kwiecień – czerwiec br.

Podstawa prawna

 • ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 123, poz. 835 ze zm.),
 • rozporządzenie Rady Ministrów z 13 sierpnia 2010 r. w sprawie okresów i terminów określonych w niektórych przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z 2010 r. (Dz.U. Nr 148, poz. 994).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?