| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

W związku z kryzysem gospodarczym nasza firma popadła w kłopoty finansowe. Od trzech miesięcy nie wypłacamy pracownikom zasiłków ze względu na brak środków. Czy w takiej sytuacji ZUS może przejąć wypłatę zasiłków dla naszych pracowników?

ZUS jest gwarantem wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego finansowanych ze środków funduszu ubezpieczeń społecznych. Dlatego może przejąć wypłatę zasiłków od Państwa ze względu na trudności finansowe firmy.

UZASADNIENIE

W przypadku gdy płatnik składek uprawniony do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nie wywiązuje się z ustawowego obowiązku wypłaty tych świadczeń ze względu na trudności finansowe, może wystąpić z wnioskiem do ZUS o przejęcie wypłaty zasiłków.

Po otrzymaniu takiego wniosku od płatnika ZUS przeprowadza postępowanie, którego celem jest wyjaśnienie, czy sytuacja finansowa płatnika umożliwia wypłatę przez niego świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W pierwszej kolejności ZUS rozlicza konto płatnika, który wystąpił z wnioskiem, w celu ustalenia, czy ma on zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i za jaki okres. Następnie ustala, ile osób zatrudnia firma, jaka jest liczba i rodzaj zasiłków wykazanych i rozliczonych za okres, którego dotyczy wniosek o przejęcie wypłat.

Jeżeli dokumenty zgromadzone przez ZUS w toku postępowania wyjaśniającego z płatnikiem budzą wątpliwości co do zasadności przejęcia wypłat świadczeń, przed podjęciem decyzji ZUS może skierować do płatnika kontrolę doraźną. Inspektor kontroli sprawdza m.in. dokumentację dotyczącą płac i zasiłków, dokumenty rozliczeniowe, a także dokumentację dotyczącą sytuacji ekonomiczno-finansowej płatnika składek.

Zagrożenie

Wniosek o przejęcie wypłaty zasiłków przez ZUS powoduje najczęściej wszczęcie doraźnej kontroli u płatnika zasiłków.

W trakcie kontroli ZUS ustala skalę wypłat, które ewentualnie mogą być przejęte przez ZUS oraz zobowiązuje płatnika składek do złożenia dokumentacji niezbędnej do ustalenia prawa i wypłaty zasiłków. Jeżeli płatnik składek współpracuje z oddziałem ZUS, do którego wystąpił z wnioskiem o przejęcie wypłat zasiłków, i złoży stosowną dokumentację, ZUS może odstąpić od przeprowadzenia kontroli w firmie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »