reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy pracownik musi opłacić składki z działalności za miesiąc, w którym otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Czy pracownik musi opłacić składki z działalności za miesiąc, w którym otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne łącznie z dodatkiem stażowym, który nie jest zmniejszany za okres choroby. Wynagrodzenie bez tego dodatku jest niższe od minimalnego. Jednocześnie pracownik prowadzi działalność, z której opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W kwietniu br. pracownik chorował. W związku z tym otrzymał wynagrodzenie za pracę obniżone o okres nieobecności, ale pełną kwotę dodatku stażowego, który nie jest zmniejszany za czas choroby. Łącznie składki na ubezpieczenia społeczne opłaciliśmy od kwoty niższej niż minimalne wynagrodzenie. Pracownik zwrócił się do mnie z pytaniem, czy za kwiecień musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z działalności.

Za kwiecień br. pracownik powinien opłacić z tytułu działalności jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik ma zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy i mimo że z powodu choroby otrzyma wynagrodzenie niższe od minimalnego, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności.

UZASADNIENIE

Pracownik, który równocześnie prowadzi pozarolniczą działalność, zawsze obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu stosunku pracy. Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. Natomiast obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z działalności zależy od wysokości podstawy wymiaru składek z tytułu stosunku pracy.

Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, to taka osoba podlega także obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu) z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia jest co najmniej równa minimalnemu wynagrodzeniu, to prowadzona działalność nie jest objęta obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Z tytułu jej prowadzenia można dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (art. 9 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Ustalając obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności należy brać pod uwagę wysokość wynagrodzenia, jaka wynika z umowy o pracę. Obowiązek opłacania składek na te ubezpieczenia z tytułu działalności nie występuje, jeśli wynagrodzenie określone w umowie o pracę jest kwotą nie niższą niż obowiązujące minimalne wynagrodzenie. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, określającej wysokość wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne z działalności również za miesiąc, w którym podstawa wymiaru składek z tytułu zatrudnienia była niższa od minimalnego wynagrodzenia z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim lub rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca.

Opisaną zasadę rozpatrywania zbiegu tytułów do ubezpieczeń – zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i prowadzenia działalności – należy stosować bez względu na to, z jakich składników składa się wynagrodzenie pracownika. Fakt, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy, nie jest istotny przy rozstrzyganiu obowiązku podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli łącznie pracownik ma zagwarantowane w umowie o pracę wynagrodzenie nie niższe od minimalnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama