reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Uchwała SN z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. I UZP 2/08

Uchwała SN z dnia 8 lipca 2008 r., sygn. I UZP 2/08

Wdowa może żądać ustalenia wysokości renty rodzinnej stanowiącej odpowiedni - wskazany w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) - procent każdego świadczenia, do którego nabył prawo zmarły mąż, niezależnie od tego czy zostało ono potwierdzone decyzją organu rentowego.

Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący), SSN Roman Kuczyński, SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)
Protokolant Anna Gryżniewska

w sprawie z odwołania Wiktorii Z.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddziałowi w Ł. z siedzibą w Z.
o wysokość renty rodzinnej,

po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 8 lipca 2008 r.,
zagadnienia prawnego przekazanego postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Ł.
z dnia 26 marca 2008 r., sygn. akt III AUa 553/07,

"czy wdowa ma prawo do renty rodzinnej w wysokości obliczonej od emerytury, którą jej zmarły mąż pobierał, czy też od emerytury, do nabycia której w dacie śmierci spełniał przesłanki - z konsekwencją zastosowania art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z póżn. zm.)?"

podjął uchwałę:

Wdowa może żądać ustalenia wysokości renty rodzinnej stanowiącej odpowiedni - wskazany w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) - procent każdego świadczenia, do którego nabył prawo zmarły mąż, niezależnie od tego czy zostało ono potwierdzone decyzją organu rentowego.

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. postanowieniem z dnia 26 marca 2008 r., na podstawie art. 390 § 1 k.p.c., przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia następujące zagadnienie prawne:

Czy wdowa ma prawo do renty rodzinnej w wysokości obliczonej od emerytury, którą jej zmarły mąż pobierał, czy też od emerytury, do której nabycia w dacie śmierci spełniał przesłanki – z konsekwencją zastosowania art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jednolity tekst: Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.).

W uzasadnieniu pytania Sąd Apelacyjny stwierdził, że przedstawiony wyżej problem prawny wyłonił się na tle następującego stanu faktycznego.

Decyzją z dnia 14 kwietnia 2006 r. ustalono prawo Wiktorii Z. do renty rodzinnej po jej zmarłym mężu Edwardzie Z., przyjmując do obliczenia jej wysokości emeryturę, którą pobierał zmarły od 19 czerwca 1999 r., przyznaną w obniżonym wieku emerytalnym. W dniu 9 sierpnia 2006 r. wpłynął do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddziału w Ł. wniosek Wiktorii Z. o ponowne ustalenie wysokości renty rodzinnej od emerytury, jaka przysługiwałaby jej zmarłemu mężowi w związku z ukończeniem przez niego przed śmiercią 65 roku życia, z uwzględnieniem 30 miesięcy jego zatrudnienia po nabyciu prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. Pierwotnie, w decyzji z dnia 8 września 2006 r., pozwany stwierdził, że zmarły po uzyskaniu emerytury podlegał ubezpieczeniu społecznemu przez 29 miesięcy i 11 dni i z tego powodu odmówił żądaniu ubezpieczonej. Po uzupełnieniu dowodów, staż Edwarda Z. po przyznaniu prawa do emerytury wyniósł 30 miesięcy. Decyzją z dnia 9 października 2006 r. organ rentowy zwiększył staż ubezpieczeniowy, jednakże nie dokonał przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem nowej kwoty bazowej na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach. Ubezpieczona odwołała się od powyższej decyzji, a Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w S. wyrokiem z dnia 9 lutego 2006 r. zmienił zaskarżoną decyzję, nakazując obliczyć wysokość renty rodzinnej, poczynając od 15 września 2006 r., przy uwzględnieniu kwoty bazowej obowiązującej w tej dacie – tak w jej części socjalnej jak również w podstawie wymiaru. Zdaniem Sądu Okręgowego, przedstawienie przez ubezpieczoną dokumentów dotyczących zatrudnienia zmarłego męża po przyznaniu prawa do emerytury w 1999 r., spowodować powinno nie tylko przeliczenie stażu ubezpieczeniowego lecz także zastosowanie nowej kwoty bazowej do obliczenia jej wysokości.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama