Kategorie

Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Orzeczenie o konieczności przekwalifikowania się i przyznanie renty szkoleniowej wykluczają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2010 r., I UK 206/10).

Jerzy Ł., z zawodu kierowca – mechanik, przez wiele lat pracował w górnictwie, a następnie prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu i transportu. W maju 2008 r. zatrudnił się w oczyszczalni ścieków jako konserwator urządzeń (nadal tam pracuje). W 2006 r. uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Po kontroli orzeczniczej komisja lekarska stwierdziła, że ubezpieczony jest niezdolny do pracy, ale zachodzi celowość przekwalifikowania zawodowego. W marcu 2008 r. ZUS wydał więc decyzję odmawiającą Jerzemu Ł. renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i wstrzymującą wypłatę renty od 1 marca 2008 r.

Orzeczenia sądów

Reklama

Jerzy Ł. odwołał się od tej decyzji. ZUS, który nieco zmienił wcześniejszą decyzję, przyznał mu rentę szkoleniową za kwiecień 2008 r. Za dalszy okres wypłata renty szkoleniowej została wstrzymana ze względu na podjęcie przez Jerzego Ł. pracy i pobieranie z tego tytułu wynagrodzenia. Organ rentowy podtrzymał również wcześniejszą decyzję o cofnięciu renty z tytułu niezdolności do pracy. Stan zdrowia Jerzego Ł. opiniowali biegli lekarze (neurolog, okulista, psycholog), którzy zgodnie stwierdzili, że przekwalifikowanie zawodowe ubezpieczonego jest celowe.

Od tej decyzji Jerzy Ł. odwołał się do sądu. Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w K. uznał opinie biegłych lekarzy za miarodajne, ale orzekł, że wprawdzie rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu wyklucza niezdolność do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, to jednak wypłata renty szkoleniowej musi być realizowana na bieżąco, aby spełniała swój cel, jakim jest przekwalifikowanie zawodowe. Skoro zaś organ rentowy odmówił wypłaty tej renty, ubezpieczonemu należało przyznać prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i do renty szkoleniowej. Sąd zmienił więc decyzję ZUS i przyznał powyższe świadczenia Jerzemu Ł. ZUS złożył apelację, którą Sąd Apelacyjny w K. oddalił, wskazując, że fakt podjęcia pracy niżej płatnej i niewymagającej żadnych specjalnych kwalifikacji nie stanowił odzyskania zdolności do pracy w wyniku samodzielnego przekwalifikowania się.


Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego

ZUS złożył skargę kasacyjną, którą Sąd Najwyższy uwzględnił – uchylił wyrok II instancji i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania.

Reklama

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd Najwyższy wskazał, że ubezpieczony utracił zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, lecz mimo to zachodzi pozytywne rokowanie co do odzyskania przez niego zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Konstrukcja prawna niezdolności do pracy jest oparta na jednoczesności występowania dwóch czynników: utraty zdolności do pracy i braku pozytywnego rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przekwalifikowaniu, a zatem nie spełnia wymogu prawa do renty.

Natomiast reżim przekwalifikowania polega na tym, że ubezpieczony powinien mu się poddać niejako administracyjnie. Zgodnie bowiem z art. 119 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, w razie orzeczenia o celowości przekwalifikowania zawodowego organ rentowy wydaje decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy i kieruje zainteresowanego do powiatowego urzędu pracy w celu poddania przekwalifikowaniu zawodowemu. Renta szkoleniowa przysługuje zaś osobie, co do której orzeczono niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie i celowość przekwalifikowania się (art. 60 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Tym samym przekwalifikowanie i renta szkoleniowa wykluczają rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Wnioski z orzeczenia

Wprawdzie uzyskanie prawa do renty szkoleniowej stanowi potwierdzenie faktu niezdolności do pracy, ale jest to tylko niezdolność do pracy w konkretnym, wyuczonym zawodzie. Taka osoba ma prawo, a w praktyce nawet obowiązek podjęcia starań o zmianę kwalifikacji i w tym celu otrzymuje rentę szkoleniową. Nie zostanie natomiast uznana za osobę niezdolną do pracy z prawem do renty z tytułu tej niezdolności. Prawo do renty szkoleniowej uniemożliwia uzyskanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?