reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Czy przyznanie renty szkoleniowej wyklucza prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Orzeczenie o konieczności przekwalifikowania się i przyznanie renty szkoleniowej wykluczają prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2010 r., I UK 206/10).

Jerzy Ł., z zawodu kierowca – mechanik, przez wiele lat pracował w górnictwie, a następnie prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu i transportu. W maju 2008 r. zatrudnił się w oczyszczalni ścieków jako konserwator urządzeń (nadal tam pracuje). W 2006 r. uzyskał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Po kontroli orzeczniczej komisja lekarska stwierdziła, że ubezpieczony jest niezdolny do pracy, ale zachodzi celowość przekwalifikowania zawodowego. W marcu 2008 r. ZUS wydał więc decyzję odmawiającą Jerzemu Ł. renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i wstrzymującą wypłatę renty od 1 marca 2008 r.

Orzeczenia sądów

Jerzy Ł. odwołał się od tej decyzji. ZUS, który nieco zmienił wcześniejszą decyzję, przyznał mu rentę szkoleniową za kwiecień 2008 r. Za dalszy okres wypłata renty szkoleniowej została wstrzymana ze względu na podjęcie przez Jerzego Ł. pracy i pobieranie z tego tytułu wynagrodzenia. Organ rentowy podtrzymał również wcześniejszą decyzję o cofnięciu renty z tytułu niezdolności do pracy. Stan zdrowia Jerzego Ł. opiniowali biegli lekarze (neurolog, okulista, psycholog), którzy zgodnie stwierdzili, że przekwalifikowanie zawodowe ubezpieczonego jest celowe.

Od tej decyzji Jerzy Ł. odwołał się do sądu. Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w K. uznał opinie biegłych lekarzy za miarodajne, ale orzekł, że wprawdzie rokowanie odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu wyklucza niezdolność do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, to jednak wypłata renty szkoleniowej musi być realizowana na bieżąco, aby spełniała swój cel, jakim jest przekwalifikowanie zawodowe. Skoro zaś organ rentowy odmówił wypłaty tej renty, ubezpieczonemu należało przyznać prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i do renty szkoleniowej. Sąd zmienił więc decyzję ZUS i przyznał powyższe świadczenia Jerzemu Ł. ZUS złożył apelację, którą Sąd Apelacyjny w K. oddalił, wskazując, że fakt podjęcia pracy niżej płatnej i niewymagającej żadnych specjalnych kwalifikacji nie stanowił odzyskania zdolności do pracy w wyniku samodzielnego przekwalifikowania się.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama