| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Postanowienie SN z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I UZ 12/07

Postanowienie SN z dnia 18 maja 2007 r., sygn. I UZ 12/07

W zażaleniu na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej niedo­puszczalne jest wskazanie wyższej wartości przedmiotu zaskarżenia niż w skardze.  

W zażaleniu na postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej niedo­puszczalne jest wskazanie wyższej wartości przedmiotu zaskarżenia niż w skardze.

 

Przewodniczący SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec,

Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Romualda Spyt (sprawozdawca).

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 maja 2007 r. sprawy z odwołania Henryka L. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych-Oddziałowi w C. o wysokość świadczenia, na skutek zażalenia ubezpieczonego na postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 15 lutego 2007 r. [...]

oddalił zażalenie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 15 lutego 2007 r. Sąd Apelacyjny-Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach odrzucił skargę kasacyjną pełnomocnika ubezpieczonego Henryka L. od wyroku tego Sądu z dnia 25 stycznia 2007 r. w sprawie z odwołania ubezpieczonego od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych-Oddziału w C. o wysokość świadczenia. W uzasadnieniu postanowienia Sąd Apelacyjny wskazał, że pełnomocnik ubezpieczonego, wezwany do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez wskazanie wartości przedmiotu zaskarżenia, określił ją na kwotę 6.000 zł. Dalej Sąd Apelacyjny wywiódł, że niniejsza sprawa jest sprawą o wysokość świadczenia, a zatem zgodnie z treścią art. 3982 § 1 k.p.c. możliwość wniesienia skargi kasacyjnej uzależniona jest od wartości przedmiotu zaskarżenia, która nie może być niższa niż 10.000 zł. W związku z wartością przedmiotu zaskarżenia, wskazaną przez pełnomocnika ubezpieczonego, skarga kasacyjna podlegała odrzuceniu na mocy art. 3986 § 2 k.p.c. jako niedopuszczalna z mocy prawa.

W zażaleniu na powyższe postanowienie pełnomocnik ubezpieczonego wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości. W uzasadnieniu wywiódł, że po­nowne przeliczenie wysokości renty, którego ubezpieczony domaga się w niniejszym postępowaniu to: „trudny proces, którym zajmują się wyspecjalizowane komórki or­ganu rentowego i nikt poza nimi nie jest tak naprawdę w stanie tego dokonać.” Stąd wartość przedmiotu zaskarżenia mogła być wskazana w sposób szacunkowy. Pełnomocnik skarżącego podkreślił, że nigdy nie zajmował się przeliczaniem renty „w oparciu o dane wynikające z dochodów osoby ubezpieczonej.” Nadto w swoim piśmie omyłkowo wskazał - jako wartość przedmiotu zaskarżenia - kwotę 6.000 zł, za­miast kwoty 16.000 zł. Ostatecznie skarżący stwierdził, że błąd wynika z omyłki pi­sarskiej jak i z trudności w określeniu wartości przedmiotu zaskarżenia.

Czytaj także

Źródło:

Orzeczenia Sądu Najwyższego - Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »