| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnieniazawiadomienie o chorobiezasady i tryb wystawiania zwolnień lekarskichkontrola zwolnień lekarskichPracodawca, który ma wątpliwości, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy, nie może samodzielnie podważać zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskiego) wystawionego przez lekarza. Ustalenie rzeczywistej niezdolności pracownika do pracy należy do wyłącznych kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracownik może w okresie swojej pracy zawodowej skorzystać ze zwolnienia lekarskiego i fakt ten musi zostać uwzględniony przez pracodawcę w procesie organizowania pracy w swojej firmie. Choroba pracownika w tym zakresie wiąże się z ryzykiem pracodawcy. Co do zasady okoliczność przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim nie może wywoływać negatywnych dla niego konsekwencji.

Jednak czasem zdarza się, że pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich lub też, przebywając na zwolnieniu, nie korzystają z niego zgodnie z jego przeznaczeniem.

W razie pojawienia się wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie zostało wystawione zasadnie i zgodnie z przepisami oraz czy pracownik wykorzystuje je zgodnie z zaleceniami lekarza, pracodawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek przeprowadzenia kontroli takiego zwolnienia i jeżeli nieprawidłowości potwierdzą się, może podjąć dalsze kroki prawne.

Wbrew powszechnemu przekonaniu zwolnienie lekarskie nie jest wyłącznie związane z chorobą pracownika, ale z jego niezdolnością do wykonywania pracy. Nie każda choroba spowoduje niezdolność do pracy na określonym stanowisku pracy. Niektóre choroby (np. katar) w zasadzie nie powodują niezdolności do wykonywania pracy, a tym samym nie dają podstaw do otrzymania zwolnienia lekarskiego. Chyba że wykonywanie pracy na określonym stanowisku wymaga tzw. kwalifikacji zdrowotnych. Będzie tak np. w przypadku osób wykonujących pracę w gastronomii, przetwórstwie spożywczym czy w służbie zdrowia.

Niezdolność do pracy

Niezdolność do pracy nie zawsze jest konsekwencją choroby. Jest ona pojęciem szerszym i może być spowodowana także: odosobnieniem związanym z chorobą zakaźną, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy albo wypadkiem przy pracy, stanem ciąży, a także poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim związanym z zabiegiem pobrania komórek, tkanek lub narządów.

WAŻNE!

Niezdolność do pracy uzasadniająca skorzystanie przez pracownika ze świadczeń gwarancyjnych, tj. wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, musi oprócz zakłócenia lub zaburzenia normalnych funkcji organizmu, uniemożliwiać lub utrudnić pracownikowi zarobkowanie.

Nawiązując stosunek pracy (podpisując umowę o pracę), pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Pracodawca zaś zobowiązuje się zatrudniać pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.). A zatem pracownik zobowiązuje się do pozostawania w gotowości do pracy w godzinach wyznaczonych przez pracodawcę.

Pozostawanie w gotowości do pracy oznacza przejawianie przez pracownika psychofizycznej zdolności do podjęcia i kontynuowania pracy pod kierownictwem pracodawcy. Natomiast jeżeli pracownik nie jest w stanie takiej gotowości przejawić z powodu choroby, wówczas pracodawca nie powinien dopuścić pracownika do wykonywania pracy, a zwolnienie lekarskie (a więc zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy) usprawiedliwia ten brak gotowości. Tym samym chroni pracownika przed zarzutem nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy w czasie, gdy nie jest on w stanie faktycznie wykonywać pracy.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »