REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemysł 4.0 i przyszłość zatrudnienia: Jak automatyzacja i robotyzacja wpływają na rynki pracy

Jak automatyzacja i robotyzacja wpływają na rynki pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przemysł 4.0, znany również jako czwarta rewolucja przemysłowa, to era intensywnego rozwoju technologicznego, która kształtuje obecnie nasz świat. Automatyzacja, robotyzacja, Internet rzeczy (IoT), analiza danych i sztuczna inteligencja (SI) to tylko niektóre elementy tej rewolucji. Jednakże, pomimo korzyści wynikających z tych postępów technologicznych, pojawiają się także pytania dotyczące ich wpływu na rynki pracy i przyszłość zatrudnienia. 

W tym artykule przyjrzymy się, jak automatyzacja oraz robotyzacja wpływają na rynek pracy i jakie wyzwania oraz możliwości niesie ze sobą Przemysł 4.0.

Autopromocja

Automatyzacja vs. Tworzenie miejsc pracy

1. Automatyzacja w przemyśle i usługach

Automatyzacja i robotyzacja znacząco poprawiają wydajność w wielu sektorach, w tym w produkcji, logistyce, opiece zdrowotnej i wielu innych. Procesy, które wcześniej wymagały ludzkiej pracy, teraz mogą być wykonywane przez maszyny i algorytmy. To może przynieść korzyści, takie jak zwiększenie jakości produktów, obniżenie kosztów produkcji i przyspieszenie procesów.

2. Zmiana kształtu zatrudnienia

Jednak automatyzacja niesie ze sobą także wyzwania w postaci zmiany kształtu zatrudnienia. W miarę jak maszyny przejmują pewne zadania, niektóre stanowiska pracy mogą ulec redukcji. To oznacza konieczność dostosowania umiejętności zawodowych oraz poszukiwania nowych obszarów zatrudnienia, które wymagają kreatywności, umiejętności interpersonalnych i zarządzania technologią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe możliwości zawodowe w erze Przemysłu 4.0

1. Rozwój i zarządzanie technologią

Przemysł 4.0 tworzy nowe możliwości zawodowe związane z rozwojem, zarządzaniem i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych. Specjaliści ds. sztucznej inteligencji, programiści, inżynierowie IoT i analitycy danych stają się coraz bardziej poszukiwanymi zawodowcami.

2. Praca z robotami

Roboty i systemy automatyczne wymagają nadzoru, konserwacji i programowania. Pracownicy zajmujący się obsługą i utrzymaniem tych urządzeń mają coraz większą rolę do odegrania na rynku pracy.

3. Umiejętności miękkie i kreatywność

Wraz z automatyzacją wzrasta znaczenie umiejętności miękkich, takich jak zdolności komunikacyjne, rozwiązywanie problemów i kreatywność. Pracownicy zdolni do myślenia krytycznego i dostosowywania się do zmian są niezwykle cenni.

Wyzwania dla społeczeństwa i edukacji

1. Konieczność ciągłego doskonalenia się

Przemysł 4.0 wymaga od pracowników gotowości do ciągłego doskonalenia się i uczenia się nowych umiejętności. Organizacje i systemy edukacyjne muszą dostosować się do tych potrzeb i zapewnić odpowiednie narzędzia i programy szkoleniowe.

2. Nierówności społeczne

Automatyzacja może pogłębiać nierówności społeczne, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania w celu zapewnienia równego dostępu do możliwości edukacyjnych i zawodowych.

3. Bezpieczeństwo danych i prywatności

Rozwój technologii niesie ze sobą wyzwania związane z bezpieczeństwem danych i prywatnością. Ochrona danych osobowych i przeciwdziałanie cyberatakom stają się priorytetem.

Przemysł 4.0 to nieunikniona rzeczywistość, która transformuje naszą gospodarkę i sposób życia. Automatyzacja i robotyzacja wprowadzają zmiany na rynku pracy, ale jednocześnie tworzą nowe możliwości zawodowe. Kluczowym wyzwaniem jest dostosowanie się do tych zmian poprzez rozwijanie umiejętności zgodnych z potrzebami przyszłego rynku pracy oraz dbanie o równość szans zawodowych. W miarę jak technologia rozwija się w ekspresowym tempie, elastyczność i gotowość do nauki stają się kluczowymi atutami na drodze do sukcesu zawodowego w erze Przemysłu 4.0.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA