REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czwarta Rewolucja Przemysłowa

Czwarta Rewolucja Przemysłowa to termin używany do opisania obecnych i przyszłych zmian w przemyśle i społeczeństwie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czwarta Rewolucja Przemysłowa to termin używany do opisania obecnych i przyszłych zmian w przemyśle i społeczeństwie, które wynikają z połączenia zaawansowanych technologii cyfrowych, fizycznych oraz biologicznych. 

Czwarta Rewolucja Przemysłowa buduje na osiągnięciach trzech poprzednich rewolucji przemysłowych:

REKLAMA

Autopromocja
 • Pierwsza Rewolucja Przemysłowa miała miejsce w XVIII i XIX wieku i była związana z mechanizacją produkcji dzięki wprowadzeniu maszyn parowych i mechanizacji procesów produkcyjnych.
 • Druga Rewolucja Przemysłowa nastąpiła w drugiej połowie XIX wieku i wczesnym XX wieku, charakteryzując się masową produkcją dzięki elektryczności i produkcji w linii montażowej.
 • Trzecia Rewolucja Przemysłowa, znana także jako Rewolucja Informatyczna, miała miejsce w ostatnich dekadach XX wieku. Była związana z rozwojem komputerów, elektroniki i automatyzacji, co zmieniło sposób, w jaki pracujemy i żyjemy.

Czwarta Rewolucja Przemysłowa jest dalej rozwijającym się zjawiskiem i obejmuje kilka kluczowych dziedzin:

 • Sztuczna inteligencja (AI): AI pozwala na analizę dużych ilości danych, uczenie maszynowe, i tworzenie systemów zdolnych do podejmowania autonomicznych decyzji.
 • Internet Rzeczy (IoT): To sieć urządzeń, które są połączone ze sobą i z Internetem, co pozwala na zdalne monitorowanie, kontrolę i automatyzację różnych procesów.
 • Technologie biomedyczne: To obejmuje m.in. terapie genowe, medycynę spersonalizowaną, i rozwijające się technologie związane z biologią.
 • Cyfrowe produkcja i logistyka: Wykorzystanie technologii cyfrowych do usprawniania produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw i monitorowania jakości.
 • Blockchain: Technologia ta jest wykorzystywana w celu zapewnienia bezpieczeństwa i transparentności w różnych dziedzinach, takich jak finanse i logistyka.
 • Energia odnawialna i zrównoważony rozwój: Wprowadzenie nowych technologii do produkcji energii i zrównoważonych rozwiązań w przemyśle.

Czwarta Rewolucja Przemysłowa ma ogromny wpływ na gospodarkę, pracę, społeczeństwo i środowisko. Dzięki niej następuje przekształcenie wielu branż i otwierają się nowe możliwości, ale wiąże się także z wyzwaniami, takimi jak bezpieczeństwo danych, etyka, i równość dostępu do nowych technologii.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA