reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy inspektor pracy może mieć wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Czy inspektor pracy może mieć wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe?

Na terenie zakładu pracy miało miejsce kilka zdarzeń wypadkowych. Zdaniem inspektora pracy przeprowadzającego kontrolę, pomimo kosztów poniesionych w wyniku wypadków, jak również sankcji nałożonych na pracodawcę, sytuacja bezpieczeństwa pracy nie uległa znaczącej zmianie, a co za tym idzie – nie spowodowała zmniejszenia liczby zdarzeń wypadkowych na terenie zakładu pracy. Podczas dwóch poprzednich kontroli inspektor pracy stwierdził rażące naruszenia przepisów bhp. Po zakończeniu kontroli poinformował pracodawcę, że złoży wniosek do ZUS o podwyższenie składki wypadkowej. Czy ma prawo tak postąpić i czy pracodawca ma obawiać się podwyższenia składki przez ZUS?

Inspektorzy pracy, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków i chorób zawodowych, uprawnieni są do składania do jednostek organizacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosków o podwyższenie wysokości procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe opłacanych przez pracodawców.

Wysokość procentową określa we wniosku inspektor pracy, a decyzję o podwyższeniu składki podejmuje właściwy terytorialnie oddział ZUS. Oddział ZUS w większości przypadków przychyla się do wniosków inspektorów pracy, przez co składki na ubezpieczenie wypadkowe są podwyższane.

UZASADNIENIE

Inspektor pracy może wystąpić do jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek z wnioskiem o podwyższenie płatnikowi składek.

Może tego dokonać wyłącznie w przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie dwóch kolejnych kontroli. Oznacza to nałożenie na pracodawcę w czasie dwóch kolejnych kontroli grzywny w formie mandatu, skierowanie wniosku do sądu grodzkiego, skierowanie wniosku do prokuratury, wstrzymanie prac lub wstrzymanie pracy maszyny albo urządzenia bądź skierowanie pracownika do innych prac. O stwierdzeniu rażącego naruszenia przepisów bhp inspektor pracy informuje pracodawcę w trakcie przeprowadzanej kontroli.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama