REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

EU-Talent Pool: wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Ukraina
Ukraina
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

„EU-Talent Pool - Pilot” to projekt pilotażowy, który wspiera uchodźców z Ukrainy, szukających pracy w jednym z krajów UE. Jest on realizowany za pośrednictwem portalu EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia, sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i innych organizacji działających na rynku pracy). Polska sieć EURES bierze udział w pilotażu, dzięki czemu umożliwia dodatkowe usługi dla uchodźców z Ukrainy oraz polskich pracodawców w celu ułatwienia łączenia poszukających pracy z Ukrainy z polskimi pracodawcami.

Autopromocja

Jakie korzyści?

Uchodźcom z Ukrainy korzystającym z ochrony czasowej:

 • udostępniona została baza CV na portalu EURES, dostępna po uprzedniej rejestracji;
 • udostępniona została nowa strona internetowa Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) z odpowiednimi informacjami w języku angielskim, ukraińskim i rosyjskim, dostępna z poziomu portalu EURES;
 • umożliwione zostało skorzystanie z usług sieci EURES świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia w państwie członkowskim biorącym udział w pilotażu.

Portal EURES udostępnia bazy ofert pracy z całej UE oraz bazy CV z możliwością zarejestrowania tam profilu zawodowego oraz możliwością zarejestrowania się przez pracodawcę i przeglądania CV osób zarejestrowanych, zarówno uchodźców z Ukrainy, jak i obywateli innych państw członkowskich UE/EFTA.

O zakresie możliwych usług i poziomie zaangażowania w pilotaż decydują poszczególne państwa członkowskie biorące udział w tym programie.

Polska sieć EURES oferuje uchodźcom z Ukrainy dostęp do następujących usług:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • informacje i doradztwo na temat życia i pracy w Polsce oraz w innych państwach członkowskich UE/EFTA, w tym poszukiwania pracy w każdym wojewódzkim i powiatowym urzędzie pracy oraz wojewódzkiej komendzie OHP,
 • dostęp do samoobsługowych usług online na portalu EURES oraz polskiej stronie internetowej EURES w formie dostępu do:
 •  informacji nt. warunków życia i pracy w Polsce oraz w UE/EFTA,
 •  przeglądania bazy ofert pracy,
 • rejestracji profilu zawodowego w bazie CV w ramach projektu pilotażowego „EU Talent Pool - Pilot”.

Dla kogo „EU-Talent Pool - Pilot”?

Pilotaż skierowany jest do:

 • Obywateli Ukrainy, ale też innych państw trzecich, którzy w wyniku wojny opuścili Ukrainę i uzyskali w danym państwie członkowskich status ochrony czasowej na podstawie decyzji wykonawczej Rady (UE) stwierdzającej istnienie masowego napływu wysiedleńców z Ukrainy w rozumieniu art. 5 dyrektywy Rady 2001/55/WE z dnia 20 lipca 2001 r.
 • Pracodawców z państw członkowskich, którzy są zainteresowani zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy.

W Polsce skierowany jest on do:

 • uchodźców z Ukrainy posiadających uprawnienia wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,
 • uchodźców z Ukrainy, którzy uzyskali status ochrony czasowej i nie są objęci ww. ustawą,
 • pracodawców, którzy są zainteresowani zatrudnieniem uchodźców z Ukrainy.
 • Polscy pracodawcy mogą zarejestrować się na portalu EURES i przeszukać CV kandydatów do pracy z Ukrainy oraz cudzoziemców z państw członkowskich UE/EFTA.

Więcej informacji (w języku ukraińskim) dotyczących „EU-Talent Pool - Pilot” znajduje się na stronach:

https://eures.praca.gov.pl/europejska-pula-talentow-pomoc-dla-ukrainy

https://eures.praca.gov.pl/strona-glowna

Współdziałanie z portalem pracawpolsce.gov.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) przygotowała podobne narzędzie, które wspiera uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy. Chodzi o portal pracawpolsce.gov.pl. Zarówno „EU-Talent Pool - Pilot”, jak i pracawpolsce.gov.pl współdziałają w tym, by łączyć obywateli Ukrainy, którzy chcą znaleźć pracę z pracodawcami, którzy chcą ich zatrudnić. Portal pracawpolsce.gov.pl, jak sama nazwa wskazuje, jest skierowywany do uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce oraz do polskich pracodawców, a „EU-Talent Pool – Pilot” przeznaczony jest dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce i w innych państwach członkowskich oraz do polskich i unijnych pracodawców.

Opracowanie na podstawie informacji Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Departament Rynku Pracy MRiPS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA