| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: akta osobowe

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu akta osobowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące akta osobowe.

Udowadnianie okresów pracy na podstawie zeznań świadków

Aktualizacja: 12.07.2010

Mam 65 lat i ponad 37 lat zatrudnienia. W tym roku postanowiłem przejść na emeryturę. Przy sporządzaniu dokumentacji emerytalnej kadrowa poinformowała mnie, że w aktach osobowych brakuje dokumentów potwierdzających moje zatrudnienie po powrocie z wojska. Niestety nie udało mi się ich odnaleźć, gdyż zakład od 30 lat nie istnieje, a dokumentacja spaliła się. Pracowałem z kolegą, który może poświadczyć moje zatrudnienie. Czy mam szansę otrzymać emeryturę? – pyta Czytelnik z Gdańska. »

Jak zabezpieczyć dokumentację pracowniczą

Aktualizacja: 01.06.2010

W jaki sposób powinny być prawidłowo przechowywane dokumenty personalne. Z uwagi na to, że nie mamy zbyt dużo wolnego miejsca, czy możemy mieć wspólne pomieszczenie z innym działem (np. handlowym). Ewentualnie, czy zamykane szafki z teczkami personalnymi mogą również stać na otwartej powierzchni biurowej? »

Efektywność kadr na przykładzie doświadczenia firm outsourcingowych

Aktualizacja: 18.05.2010

Kluczem do sukcesu firm outsourcingowych jest odpowiedni dobór kadr, dobra organizacja pracy, sprawne procedury i wykorzystanie wypróbowanych narzędzi. Firma outsourcingowa, aby zmotywować pracowników i zachęcić ich do wytężonej pracy, musi także umieć odpowiadać na potrzeby swoich specjalistów, dbać o ich komfort i ciągły rozwój. »

Nowa teczka akt osobowych dla pracownika zatrudnionego na zastępstwo

Aktualizacja: 17.05.2010

Jedna z naszych pracownic jest na urlopie macierzyńskim. Chcielibyśmy do powrotu pracownicy zatrudnić na jej stanowisku na umowę na zastępstwo osobę, która rok temu była u nas zatrudniona na tej samej podstawie. Czy w takiej sytuacji musimy dla niej założyć nową teczkę akt osobowych? »

Administrowanie świadectwami pracy przez pracodawcę

Aktualizacja: 19.05.2010

Pracodawca, zatrudniając nowego pracownika, musi dbać przede wszystkim o interes firmy, m.in. związany z poprawnym administrowaniem dokumentacją pracowniczą. »

Udokumentowanie stażu pracy

Aktualizacja: 31.03.2010

Pracownik złożył do kadr zaświadczenie (w języku niemieckim) o świadczeniu pracy w Austrii w terminie od 8 maja 2007 r. do 7 sierpnia 2009 r. Czy taki udokumentowany okres pracy powinniśmy włączyć do ogólnego stażu pracy przy wyliczaniu urlopu wypoczynkowego tego pracownika? »

Czy osobom, które nie zostały zatrudnione, należy zwracać przesłane przez nie CV

Aktualizacja: 13.11.2009

Nasza firma zajmuje się rekrutacją pracowników do pracy. Otrzymujemy od nich CV wraz ze zdjęciem. Czy należy im zwracać te dokumenty w przypadku, gdy nie dochodzi do zatrudnienia? »

Kiedy pracodawca może żądać informacji o niekaralności

Aktualizacja: 20.10.2009

Zaświadczenia z KRK można żądać wyłącznie od kandydata do pracy, a nie zatrudnionego już pracownika i tylko wtedy, gdy ustawa stawia wymóg niekaralności na stanowisku pracy, o które ubiega się kandydat. »

Kiedy wiadomość o ukaraniu jest usuwana z akt osobowych? (art. 113)

Aktualizacja: 29.09.2011

Oczywiste jest, że jeżeli dany pracownik ma w aktach osobowych informację, iż został ukarany przez pracodawcę za naruszenie obowiązków pracowniczych, nie jest to dla niego korzystnie. »

Ochrona danych osobowych przez pracodawcę

Aktualizacja: 20.11.2009

Pracodawca jest administratorem danych osobowych. Ponosi więc odpowiedzialność za przetwarzanie danych w sposób niezgodny z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych. Kary za naruszenia tej ustawy mogą być wysokie. »

Dokumentacja pracownicza

Aktualizacja: 23.04.2009

Jak długo należy przechowywać dokumenty pracownicze, z jakich przepisów to wynika? - pyta Czytelnik z Wrocławia. »

Kogo pracodawca powinien upoważnić do przetwarzania danych osobowych zlecając obsługę kadrową firmie zewnętrznej

Aktualizacja: 07.04.2009

Zleciliśmy prowadzenie dokumentacji kadrowej firmie zewnętrznej (biuru księgowemu). Czy w związku z tym powinniśmy upoważnić do przetwarzania danych osobowych imiennie każdą z osób, które w tym biurze będą zajmować się obsługą naszej firmy, czy wystarczy tylko upoważnienie dla właściciela biura? »

Akta osobowe pracownika zatrudnionego po raz kolejny

Aktualizacja: 27.03.2009

Zatrudniłam po raz kolejny tę samą osobę. Czy muszę założyć jej nową teczkę akt osobowych, czy mogę korzystać ze starej? »

Wydawanie świadectwa pracy

Aktualizacja: 03.04.2009

Pracodawca ma obowiązek sporządzić i wydać świadectwo pracy w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy, czyli w ostatnim dniu pracy. Jeżeli wydanie świadectwa w ostatnim dniu trwania stosunku pracy nie jest możliwe (np. pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby, nie zgłosił się po odbiór świadectwa pracy), pracodawca musi tego dokonać nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy. »

Przejście zakładu pracy - obowiązki pracodawcy

Aktualizacja: 09.02.2009

Przejście zakładu pracy lub jego części wiąże się dla pracodawców - zarówno dotychczasowego, jak i nowego - z określonymi obowiązkami oraz nakłada na nich odpowiedzialność prawną. Do czego kodeks pracy obliguje przejmującego, a do czego jest zobowiązany właściciel firmy przejmowanej? »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK