| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak ustalić staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia

Jak ustalić staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie 2 miesiące. Następnie został przejęty przez innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie z zachowaniem ciągłości zatrudnienia). U tego pracodawcy pracował 2 lata i została z nim rozwiązana umowa o pracę za wypowiedzeniem. Później podjął pracę ponownie w naszej firmie i pracuje u nas 1 rok i 6 miesięcy. Obecnie chcemy mu wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik jest u nas zatrudniony na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku przysługuje mu 1- czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Powinni Państwo zastosować do pracownika 1-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie przepracował on bowiem w Państwa firmie 3 lat.

Długość okresu wypowiedzenia pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony zależy od jego stażu pracy u pracodawcy, który dokonuje wypowiedzenia (art. 36 § 1 Kodeksu pracy). Okres wypowiedzenia w przypadku umów na czas nieokreślony przedstawia poniższa tabela.

Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia

Długość zatrudnienia

2 tygodnie

pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy

1 miesiąc

pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy

3 miesiące

pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 3 lata

Przy ustalaniu okresu wypowiedzenia dla Państwa pracownika do stażu pracy trzeba zaliczyć jedynie okresy pracy w Państwa firmie. Zatem pracownik, który ma 1 rok i 8 miesięcy zatrudnienia, ma prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia.

Nie można natomiast zaliczyć do stażu pracy tego pracownika okresu pracy w firmie, która przejęła go od Państwa. Do stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia, należy zaliczyć poprzednie okresy zatrudnienia, jeżeli pracownik został przejęty przez kolejnego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy lub jeżeli nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniej firmy (art. 36 § 11 Kodeksu pracy). Natomiast Państwa pracownik nie został przejęty przez Państwa firmę tylko rozwiązał umowę o pracę z poprzednim pracodawcą. Ponadto nie są Państwo następcą prawnym poprzedniego pracodawcy pracownika.

Zatem do okresu wypowiedzenia należało liczyć pracownikowi staż tylko u poprzedniego pracodawcy łącznie z 2-miesięcznym okresem pracy u Państwa. Pracownik został bowiem przejęty od Państwa przez poprzednią firmę.

PRZYKŁAD

Pracownik przepracował 6 miesięcy i został przejęty przez innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy. U tego pracodawcy przepracował 2 lata i 6 miesięcy i otrzymał wypowiedzenie. Ponieważ był zatrudniony na czas nieokreślony, pracodawca wręczył mu 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe, ponieważ do stażu pracy należy zaliczyć pracownikowi 6-miesięczny okres pracy u poprzedniego pracodawcy.

Przy ustalaniu stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia, do okresu zatrudnienia wliczamy wszystkie okresy pracy u danego pracodawcy, nawet jeśli doszło do przerw w zatrudnieniu. Dlatego przy obliczaniu okresu wypowiedzenia Państwa pracownika należy uwzględnić wcześniejsze 2 miesiące pracy w Państwa firmie.

WAŻNE!

Do stażu zakładowego, od którego zależy okres wypowiedzenia, wliczamy również okres pracy u poprzedniego pracodawcy, jeżeli nowy pracodawca jest następcą prawnym tego pracodawcy na podstawie przepisów szczególnych.

Do okresu pracy u danego pracodawcy wliczamy również okres wypowiedzenia. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 4 kwietnia 1979 r. (I PZP 33/78, OSNC 1979/10/188) oraz w wyroku z 11 maja 1999 r. (I PKN 34/99, OSNP 2000/14/544).

Podstawa prawna:

  • art. 231, art. 36 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »