| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dni opieki nad zdrowym dzieckiem w dwóch miejscach pracy

Dni opieki nad zdrowym dzieckiem w dwóch miejscach pracy

Jestem zatrudniona na umowę o pracę u dwóch pracodawców. W jednym miejscu w wymiarze pełnego etatu i w drugim na 1/2 etatu. Mam dwoje dzieci w wieku 5 i 8 lat. Pracodawca, u którego jestem zatrudniona na 1/2 etatu, nie chciał udzielić mi płatnego dnia opieki nad zdrowym dzieckiem, ponieważ stwierdził, że takie prawo przysługuje tylko w jednym, głównym miejscu zatrudnienia. Czy postąpił słusznie? Jakie są zasady? - pyta Czytelniczka z Konina.


Pani pracodawca postąpił niesłuszne. Pracownik zatrudniony w dwóch zakładach pracy i korzystający z przywileju art. 188 k.p. w pierwszym zakładzie może skorzystać w danym dniu z opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 14, a w drugim zakładzie albo normalnie pracuje w tym dniu, albo wykorzystuje także dzień opieki. Korzystanie z art. 188 k.p. przysługuje pracownikowi wychowującemu dziecko w wieku do lat 14 niezależnie od wymiaru etatu, niezależnie od okresu zatrudnienia w danym zakładzie i z każdego stosunku pracy oddzielnie.

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Reguluje to art. 188 Kodeksu pracy.

Dwudniowe zwolnienie przysługuje w razie faktycznego wychowywania dziecka włas-nego, przysposobionego, a także przyjętego na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Wymiar tego zwolnienia jest stały, nie zależy od liczby wychowywanych dzieci ani stażu pracy.

Pracownik w momencie zatrudnienia powinien złożyć oświadczenie do akt osobowych o zamiarze lub braku zamiaru skorzystania z uprawnień przysługującym pracującym rodzicom (§ 6 ust. 2c rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, DzU nr 62, poz. 286 ze zm.). W przypadku kiedy oboje rodzice są zatrudnieni, ze zwolnienia z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem może korzystać tylko jedno z nich.

Artykuł 188 k.p. nie zawiera żadnego wymogu dotyczącego sposobu wykorzystania 2 dni zwolnienia przysługującego pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat. Zwolnienie to może być wykorzystane łącznie albo rozdzielnie, może być łączone z urlopem wypoczynkowym lub innymi dniami wolnymi od pracy. Zależy to wyłącznie do pracownika. Jedynym ograniczeniem jest to, że zwolnienie musi być wykorzystane do końca roku kalendarzowego, w którym przysługuje.

W przypadku zatrudniania pracownika w trakcie roku kalendarzowego informacja o liczbie wykorzystanych przez pracownika dni zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. w danym roku kalendarzowym znajduje się w świadectwie pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Łatwo wówczas sprawdzić, czy pracownik korzystał w danym roku z dni opieki nad zdrowym dzieckiem oraz zażądać oświadczenia od współmałżonka pracownika, że on również nie korzystał z dni wolnych przysługujących na opiekę nad zdrowym dzieckiem.

Po ustaleniu, że dni wolne mu przysługują, pracownik składa normalne podanie (druk wniosku zależy od firmy), w którym określa rodzaj i termin usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Odpowiedziała Joanna Osica

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK