| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS > Opłacanie składek > W 2011 roku rosną składki ZUS

W 2011 roku rosną składki ZUS

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2010 r. kwota ta była równa 1887,60 zł, w tym roku jest to 2015, 40 zł, co oznacza podwyżki. Jakie - dowiesz się z poniższego artykułu.

Powyższe oznacza, że składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa (przy założeniu, że płacimy ją według stawki 1,67 proc., obowiązującej dla firm nie większych niż 9-osobowe), chorobowa i na Fundusz Pracy wzrosną miesięcznie z 639,40 zł do 646,75 zł (chyba że zdecydujemy, iż nie chcemy płacić ZUS-owi nieobowiązkowego chorobowego – w takim przypadku miesięczne obciążenie będzie wynosiło w 2011 r. 597,37 zł).

O ile ta podwyżka składek, jest już pewna, to jednak wciąż nie wyjaśniona jest kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Uzależniona jest ona bowiem od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kwartału 2010 r., a te dane zostaną opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny nie wcześniej niż w połowie stycznia 2011 roku. Należy pamiętać, że o ile pensje z października i listopada są już znane, to do średniej za kwartał potrzebny jest jeszcze grudzień, w którym pensja jest zwykle wyższa z uwagi na świąteczne premie. Pensa grudniowa z reguły zawyża średnią z całego kwartału.

Wobec powyższego, miesięczne obciążenia wobec ZUS mogą wzrosnąć o blisko 50 zł miesięcznie, czyli prawie 600 zł rocznie.

Dowiedz się również: Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 roku

Te podwyżki będą dotyczyły także nowych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają bądź zaczną prowadzić własną działalność gospodarczą. Pomimo, iż mają oni przez dwa lata prawo do preferencyjnych składek ZUS – płacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne i są zwolnione z wpłat na Fundusz Pracy, to jednak ubezpieczenia zdrowotne płacone są w takiej samej wysokości, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców.

Polecamy serwis: ZUS

Dla rozpoczynających działalność podstawę wymiaru stanowi w 2011 r. kwota nie niższa niż 415,80 zł, czyli 30 proc. minimalnego wynagrodzenia w 2011 roku. W poprzednim roku owa podstawa wynosiła 20,70 zł mniej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »