Trzynastka 2024 – kiedy wypłata?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy wypłata trzynastki w 2024 roku?
- Trzynastka 2024 – ile wynosi?
- Dla kogo jest trzynastka w budżetówce?
- Kiedy trzynastka w budżetówce nie przysługuje?
Kiedy wypłata trzynastki w 2024 roku?
Zgodnie z art. 5 ustawy o dodatkowych wynagrodzeniu rocznym w budżetówce wypłata trzynastki następuje nie później niż do końca marca 2024 roku.
REKLAMA
Trzynastki w budżetówce wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego występującego po roku, za który przysługuje trzynastka.
W 2024 roku termin wypłaty trzynastki przypada na niedzielę – 31 marca 2024 r. Czy w związku z tym można wypłacić trzynastkę w poniedziałek 1 kwietnia? Nie. Należy zrobić to wcześniej czyli do piątku 29 marca 2024 r. W przeciwnym razie pracownik może wystąpić z roszczeniem o zapłatę odsetek z tytułu opóźnienia.
Ustawodawca uregulował jeden wyjątek od wypłaty trzynastek do końca marca. Dotyczy to sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy. W takim przypadku trzynastka wypłacana jest się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Trzynastka 2024 – ile wynosi?
Trzynaste wynagrodzenie w budżetówce uzależnione jest od wynagrodzenia pracownika. Wysokość trzynastki to 8,5% sumy wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w poprzednim roku kalendarzowym. Przy obliczaniu sumy wynagrodzenia bierze się pod uwagę:
- wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
- wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy po przywróceniu pracownika do pracy.
Trzynastka w pełnej wysokości należy się po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
Krótszy okres pracy w roku daje prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Okres ten musi jednak wynosić minimum 6 miesięcy.
Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej przewiduje jednak szereg wyjątków od tej zasady w art. 2 ust. 3.
Jeśli pracownik pracował krócej niż rok, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego.
Dla kogo jest trzynastka w budżetówce?
Dodatkowe wynagrodzenie roczne czyli tzw. Trzynastka dotyczy pracowników sfery budżetowej. Dokładniej rzecz ujmując, trzynastka należy się pracownikom:
- państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy;
- zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, wymienionych w art. 139 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;
- samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie wymienionej w pkt 2;
- biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.
Trzynastka nie przysługuje natomiast:
- osobom, o których traktuje art. 2 ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
- żołnierzom oraz funkcjonariuszom Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Służby Ochrony Państwa.
Kiedy trzynastka w budżetówce nie przysługuje?
Przepisy ustawy przewidują przypadki wyłączające możliwość otrzymania trzynastki. Należą do nich:
- nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy trwająca dłużej niż 2 dni;
- stawienie się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości;
- wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby;
- rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
W tych czterech przypadkach pracownik nie otrzyma trzynastki.
Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2023, poz. 1690)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat