REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kiedy jest wypłata trzynastki w 2024 roku?
Termin wypłat trzynastek w budżetówce
Emilia Panufnik
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Trzynastka w 2024 roku - kiedy nastąpi wypłata w budżetówce? Termin wypłaty trzynastek wypada w tym roku w niedzielę. Do kiedy więc dodatkowe wynagrodzenia roczne powinny zostać przesłane pracownikom?

Kiedy wypłata trzynastki w 2024 roku?

Zgodnie z art. 5 ustawy o dodatkowych wynagrodzeniu rocznym w budżetówce wypłata trzynastki następuje nie później niż do końca marca 2024 roku.

Autopromocja
Ważne

Trzynastki w budżetówce wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego występującego po roku, za który przysługuje trzynastka.

W 2024 roku termin wypłaty trzynastki przypada na niedzielę – 31 marca 2024 r. Czy w związku z tym można wypłacić trzynastkę w poniedziałek 1 kwietnia? Nie. Należy zrobić to wcześniej czyli do piątku 29 marca 2024 r. W przeciwnym razie pracownik może wystąpić z roszczeniem o zapłatę odsetek z tytułu opóźnienia.

Ustawodawca uregulował jeden wyjątek od wypłaty trzynastek do końca marca. Dotyczy to sytuacji rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy. W takim przypadku trzynastka wypłacana jest się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Trzynastka 2024 – ile wynosi?

Trzynaste wynagrodzenie w budżetówce uzależnione jest od wynagrodzenia pracownika. Wysokość trzynastki to 8,5% sumy wynagrodzenia, które pracownik otrzymał w poprzednim roku kalendarzowym. Przy obliczaniu sumy wynagrodzenia bierze się pod uwagę:

 • wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, 
 • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, 
 • wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy po przywróceniu pracownika do pracy.

Trzynastka w pełnej wysokości należy się po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krótszy okres pracy w roku daje prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Okres ten musi jednak wynosić minimum 6 miesięcy.

Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej przewiduje jednak szereg wyjątków od tej zasady w art. 2 ust. 3.

Ważne

Jeśli pracownik pracował krócej niż rok, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego.

Dla kogo jest trzynastka w budżetówce?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne czyli tzw. Trzynastka dotyczy pracowników sfery budżetowej. Dokładniej rzecz ujmując, trzynastka należy się pracownikom:

 1. państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenia są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy;
 2. zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, wymienionych w art. 139 ust. 2 ustawy o finansach publicznych;
 3. samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie wymienionej w pkt 2;
 4. biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.

Trzynastka nie przysługuje natomiast:

 1. osobom, o których traktuje art. 2 ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
 2. żołnierzom oraz funkcjonariuszom Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz Służby Ochrony Państwa.

Kiedy trzynastka w budżetówce nie przysługuje?

Przepisy ustawy przewidują przypadki wyłączające możliwość otrzymania trzynastki. Należą do nich:

 • nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy trwająca dłużej niż 2 dni;
 • stawienie się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości;
 • wymierzenie pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby;
 • rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

W tych czterech przypadkach pracownik nie otrzyma trzynastki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA