reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Emerytury i renty od 1 marca 2015 r. - nowe zasady

Emerytury i renty od 1 marca 2015 r. - nowe zasady

Weszła w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadza nowe zasady waloryzacji emerytur i rent w 2015 r.

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa modyfikuje zasady waloryzacji emerytur i rent w 2015 r.

Waloryzacja będzie procentowo-kwotowa i zostanie dokonana z urzędu. Od 1 marca 2015 r. świadczenia z FUS zostaną podwyższone o 1,08 proc., jednak nie mniej niż o 36 zł. Renta socjalna wyniesie 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Waloryzacja obejmie też emerytury i renty rolników indywidualnych i służb mundurowych.

Nowe zasady dotyczą również emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów i inwalidów wojennych i wojskowych. O 36 zł wzrosną ponadto świadczenia i zasiłki przedemerytalne.

Emerytury coraz niższe - wydatki na stałym poziomie

Ponadto ustawa rozszerza krąg osób uprawnionych do otrzymania zasiłku pogrzebowego o dziadków, dzieci wychowywane w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Sejm uchwalił ustawę 23 października 2014 r., a prezydent podpisał ją 21 listopada ub. r.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 marca 2015 r., z wyjątkiem zasad ogłaszania w Monitorze Polskim przez prezesa ZUS kwot dodatków i świadczeń podlegających waloryzacji, które weszły w życie 1 grudnia 2014 r.

Dz.U. 2014 poz. 1682

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama