REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukraińcy w Polsce. 90 proc. zadowolonych z pracy

Według danych ZUS oficjalnie w Polsce zatrudnionych jest 739 tys. obywateli Ukrainy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

90 proc. Ukraińców w Polsce jest zadowolonych ze swojej pracy, a nowego zatrudnienia szuka co dziesiąta osoba – wynika z badania firmy Gremi Personal. 30 proc. przybyszów z Ukrainy twierdzi, że potrafi się już porozumieć w języku polskim. 

Zadowolonych ze swojej pracy jest 90 proc. Ukraińców w Polsce, a tylko 10 proc. respondentów nie i szuka innego zatrudnienia – wynika z raportu z badania przeprowadzone przez firmę Gremi Personal. Według danych ZUS oficjalnie w Polsce zatrudnionych jest 739 tys. obywateli Ukrainy

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy wysoko kwalifikowani

Zgodnie z badaniem przez firmę Gremi Personal, 17 proc. wysoko wykwalifikowanych Ukraińców w Polsce znalazło pracę w dziedzinie, w której pracowali na Ukrainie, 50 proc. twierdzi, że jest w trakcie poszukiwania takiej pracy, a 33 proc. uważa, że to niemożliwe.

Pracownicy fizyczni

60 proc. Ukraińców pracujących w Polsce jako pracownicy fizyczni twierdzi, że nie może znaleźć pracy o wyższych kwalifikacjach, ponieważ nie zna języka polskiego. 15 proc. uważa, że przy zatrudnianiu Polacy dają pierwszeństwo swoim obywatelom, a 12 proc., że ich dyplom nie został uznany w Polsce. 13 proc. respondentów przyznaje, że na Ukrainie również nie mieli dobrej pracy.

Pracownicy uczą się polskiego

50 proc. badanych uczy się języka polskiego, jednocześnie twierdząc, że język ten jest dla nich trudny; 30 proc. uważa, że potrafi się już porozumieć, 10 proc., że wystarcza im język ojczysty, a 10 proc. oznajmiło, iż nauczyło się już języka polskiego – wynika z raportu. Jak zauważono, 50 proc. respondentów nigdy nie zmieniło pracy w ciągu roku, 25 proc. zmieniło raz, 13 proc. dwa razy, 8 proc. trzy razy, a 4 proc. – więcej niż trzy razy.

Sytuację poprawiają ukraińskie firmy w Polsce

Dyrektorka Departamentu Rekrutacji Międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda zwróciła uwagę, że przez ostatnie 10 lat Ukraińcy stanowili większość siły roboczej w Polsce, ale pełnoskalowa rosyjska wojna na Ukrainie zmieniła ten trend. „Teraz pracownicy fizyczni mogą znaleźć pracę wymagającą wysokich kwalifikacji. Wynika to z otwarcia się wielu ukraińskich firm w Polsce w ubiegłym roku. Przedsiębiorstwa pochodzące z Ukrainy chętnie zatrudniają Ukraińców. Dzięki temu wysoko wykwalifikowani specjaliści mają szansę na zajęcie dobrych stanowisk” – oceniła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone przez firmę Gremi Personal w lutym 2023 r. wśród 1350 Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r. (PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA