REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027

Aneta Oksiuta
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 to nowy program, który ma przyczynić się do wzrostu poziomu aktywności zawodowej Polaków.

Program "Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027"

Działania na rzecz wzrostu poziomu aktywności zawodowej Polaków, w tym m.in. wspieranie osób z niepełnosprawnościami w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym i gospodarczym umożliwi program "Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027” - wynika z projektu uchwały Rady Ministrów.

Autopromocja

Chodzi o projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia projektu programu "Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027", który ukazał się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak wskazano, projektowana uchwała dotyczy przyjęcia programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) w rozumieniu przepisów unijnych. Dodano, że FERS jest programem krajowym służącym realizacji Umowy Partnerstwa w zakresie polityki spójności na lata 2021-2027, zgodnie z ustawą z grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Ponadto, Program FERS stanowi kontynuację krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Jakie są cele programu?

Autorzy projektu wskazali, że przyjęcie przez Radę Ministrów uchwały umożliwi oficjalne rozpoczęcie negocjacji i zatwierdzenie Programu FERS przez Komisję Europejską zgodnie z art. 23 projektu rozporządzenia ogólnego. - "W programie FERS będzie realizowane wsparcie na rzecz m.in. poprawy sytuacji osób na rynku pracy, zwiększenia dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, zapewnienia opieki nad dziećmi do lat 3, podnoszenia jakości edukacji i rozwoju kompetencji, szkolnictwa wyższego, integracji społecznej, rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej oraz ochrony zdrowia" - czytamy.

Projektodawcy podkreślili, że w ramach głównych wyzwań na nowy okres programowania należy wskazać m.in. dalsze działania na rzecz wzrostu poziomu aktywności zawodowej Polaków. Ich zdaniem, w tym kontekście szczególnie ważne jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym i gospodarczym. - "Dlatego w programie jednym z istotnych obszarów interwencji będzie wspieranie usług zatrudnienia wspomaganego. FERS wesprze też modernizację publicznych służb zatrudnienia, aby efektywnie odpowiadały na potrzeby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj. kobiet, osób długotrwale bezrobotnych, osób młodych, osób z niepełnosprawnościami" - czytamy.

Program ma także poprawić dostępność do miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. W programie kontynuowane będzie również wsparcie na rzecz poprawy jakość edukacji na wszystkich poziomach, w tym kształcenia zawodowego i szkolnictwa wyższego oraz podnoszenie kwalifikacji i kompetencji różnych grup, w tym kadr systemu oświaty i szkolnictwa wyższego czy pracowników przedsiębiorstw. Planowane są również działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa, a także szersze wykorzystanie finansowania zwrotnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W projekcie podkreślono, że istotne znaczenie będzie mieć inwestycja w kształcenie i doskonalenie zawodowe kadr medycznych i okołomedycznych.

Prace nad projektem

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Planowany termin przyjęcia projektu przez RM to IV kwartał 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA