| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Spadło zapotrzebowanie na pracę tymczasową

Spadło zapotrzebowanie na pracę tymczasową

W pierwszym kwartale 2009 r. zapotrzebowanie na pracę tymczasową, w stosunku do analogicznego okresu 2008 r., spadło prawie o 30 proc. - twierdzi Agnieszka Bulik ze Związku Agencji Pracy Tymczasowej. Jej zdaniem, praca tymczasowa może być lekarstwem na bezrobocie, szczególnie w czasie kryzysu.

Bulik przypomniała, że Polska ma najniższy w Europie wskaźnik osób w wieku produkcyjnym, które są czynne zawodowo. "Wynosi on zaledwie 54,7 proc. Co gorsza ponad 14 proc. bezrobotnych nie chce znaleźć pracy" - powiedziała. Bulik zaznaczyła, że "22 proc. wszystkich bezrobotnych to ludzie młodzi, którzy dopiero powinni wchodzić na rynek pracy".

Jej zdaniem sposobem na aktywizację zawodową Polaków może być praca tymczasowa, ale potrzebne są zmiany w prawie, które ułatwią zatrudnianie pracowników w tej formie. Wskazała na zbyt krótki termin, na jaki można zatrudniać pracowników tymczasowych. Wynosi on 12 miesięcy. Inny problem to - jej zdaniem - obowiązek wykonywania wstępnych badań lekarskich każdorazowo, gdy podejmowana jest kolejna praca tymczasowa, nawet gdy dana osoba jest zatrudniana w tej samej firmie, a przerwa w zatrudnieniu wynosiła tylko kilka dni.

"Szansą na rozwój pracy tymczasowej może być projektowana zmiana ustawy o agencjach pracy tymczasowej, która w najbliższych dniach będzie rozpatrywana przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny" - powiedziała ekspertka PKPP Lewiatan Grażyna Spytek-Bandurska.

Zmiany przewidują: wydłużenie okresu zatrudniania przez agencję pracy tymczasowej do 18 miesięcy; obowiązek wykonywania badań wstępnych lekarskich tylko wtedy, gdy przerwa w pracy jest dłuższa niż 30 dni; obowiązek wystawiania pracownikom świadectwa pracy przez agencję pracy tymczasowej raz na 12 miesięcy, chyba że zażądają go wcześniej.

Jak podkreślał Jacek Męcina z Lewiatana, "ułatwienie w zatrudnianiu pracowników tymczasowych są szczególnie ważne wtedy, gdy przedsiębiorcy mają kłopoty finansowe i nie są skłonni decydować się na długoterminowe zatrudnianie ludzi. Skorzystanie z pracowników tymczasowych umożliwi im rozsądne zarządzanie kosztami personalnymi".

Delbar powiedział, że "w Europie już dawno zauważono, iż praca tymczasowa skutecznie zachęca do podjęcia pierwszej pracy osoby młode, pozwala zmieniać profil zatrudnienia, wrócić na rynek pracy tym, którzy czasowo z niego wypadli, wspomaga pracodawców tworzących nowe miejsca pracy".

"W Europie średni udział pracowników tymczasowych w rynku pracy wynosi 1,8 proc., ale np. w Wielkiej Brytanii jest to aż 4,5 proc., w Holandii 2,5 proc., we Francji 2,4 proc. W Polsce natomiast jest to zaledwie 0,3 proc. osób zatrudnionych" - powiedział Delbar.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »