REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
rekrutacja/fot. Shutterstock
rekrutacja/fot. Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Kodeksie pracy znajduje się mechanizm ułatwiający znalezienia nowego miejsca zatrudnienia - dni wolne na poszukiwanie pracy. Jaki jest wymiar zwolnienia w takim przypadku? Komu przysługują wolne dni?

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy pracownikowi, który znajduje się w trakcie okresu wypowiedzenia, przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, przy czym podczas zwolnienia zachowuje on prawo do wynagrodzenia w normalnej wysokości.

REKLAMA

Autopromocja

Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy

Liczba dni, które pracownik może wykorzystać na szukanie pracy w trakcie wypowiedzenia jest uzależniona od długości tego okresu. W tym przypadku musi on być nie krótszy niż dwa tygodnie - w przeciwnym razie pracownik nie będzie miał prawa do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Jeżeli okres wypowiedzenia będzie wynosił od dwóch tygodni do miesiąca, pracownikowi będą przysługiwać dwa dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Z kolei jeśli okres wypowiedzenia będzie wynosił trzy miesiące, pracownik będzie mógł skorzystać z trzech dni płatnego zwolnienia.

Trzy dni zwolnienia - wyjątek

Co ważne, trzydniowy okres dni wolnych na poszukiwanie pracy może dotyczyć również sytuacji, gdy okres wypowiedzenia jest krótszy niż trzy miesiące. Należy zaznaczyć, że wyjątek ten zachodzi pod warunkiem, że wystąpią okoliczności wskazane w art. 361 § 1 - wypowiedzenia związane są z ogłoszeniem upadłości lub likwidacją firmy bądź też innym czynnikiem, niezwiązanym jednak z samymi pracownikami, kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia do miesiąca.

Dni wolne na poszukiwanie pracy - ograniczenia

Możliwość skorzystania z płatnych dni przeznaczonych na poszukiwanie pracy jest ograniczona w kliku sytuacjach. Według przepisów Kodeksu pracy, możliwość uzyskania zwolnienia na poszukiwanie pracy dotyczy wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę.

Jeżeli więc o rozwiązaniu stosunku pracy zadecydował pracownik, to nie ma on możliwości ubiegania się o takie zwolnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o zwolnienie

Należy pamiętać, że zwolnienie nie jest obligatoryjne - następuje on na wniosek pracownika.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tabele: Wysokość kwot wolnych od potrąceń od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Przepisy Kodeksu pracy regulujące ochronę wynagrodzenia za pracę przewidują kwoty wolne od potrąceń. Dotyczy to wszystkich potrąceń, z wyjątkiem potrącania należności alimentacyjnych. Od 1 lipca 2024 r. zmieniła się wysokość kwot wolnych od potrąceń.

1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Program obejmie ok. 200 000 pracowników i pracownic

1000 zł brutto miesięcznie dodatków do wynagrodzeń dla pracowników pomocy społecznej. Program obejmie około 200 000 pracowników i pracownic. Dodatki motywacyjne i wynagrodzenia coraz bliżej kont zainteresowanych, ponieważ została podjęta uchwała nr 62 Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego na lata 2024–2027”. Musi jednak być zrealizowanych 10 kroków i zaangażowanych wiele organów, zanim pieniądze realnie trafią do portfeli pracowników.

Feminatywy - kto je używa? Znacznie częściej kobiety bierne zawodowo [sondaż]

Co trzecia pracująca kobieta (34,1 proc.) używa feminatywów do opisu swojej roli zawodowej - wynika z raportu z sondażu Uniwersytetu SWPS. Formie męskiej zwyczajowo przypisujemy większe znaczenie - tłumaczy współautorka raportu, psycholożka z Uniwersytetu SWPS dr Magdalena Formanowicz.

Studia wyższe nie są kluczem do kariery. Liczy się uczenie ustawiczne pracowników

Pracownicy coraz szybciej muszą adaptować się do nowych okoliczności i uczyć nowych umiejętności. Badanie ADP wykazało, że w Polsce aż 25,8 proc. pracowników rozważało w ostatnim roku przebranżowienie. Ponad jedna trzecia badanych uważa, że ich pracodawca nie inwestuje w rozwój ich umiejętności służących rozwojowi ich kariery.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy. Sceptycyzm rośnie z wiekiem, ale młodzi najbardziej obawiają się spadku wynagrodzeń

Trwa dyskusja nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Temat budzi kontrowersje, bowiem Polacy obawiają się spadku zarobków. 70 proc. osób w wieku 18-44 lat sądzi, że skrócenie tygodnia pracy poprawiłoby ich zawodową satysfakcję. W starszych pokoleniach takiego zdania jest niecałe 60 proc.

KPO: Dofinansowanie szkoleń nauczycieli i urzędników – ruszyły nabory

Do 14 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o wsparcie ze środków Krajowego Planu Odbudowy szkoleń podnoszących kompetencje cyfrowe. Dofinansowanie pokrywa 100 proc. wydatków kwalifikowalnych.

Honorowi dawcy krwi. Kiedy jeden dzień zwolnienia, a kiedy dwa dni zwolnienia od pracy

Honorowi dawcy krwi mają prawo do zwolnienia od pracy. Wolne należy się pracownikowi w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Czy zawsze przysługują dwa dni zwolnienia?

Sprawdź, jaką dostaniesz emeryturę. ZUS zakończył waloryzację stanu kont i subkont osób ubezpieczonych

ZUS dokonał waloryzacji stanu kont i subkont osób ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ubezpieczeni w informacji o stanie konta znajdą symulację hipotetycznej emerytury.

REKLAMA

Ile zgromadziłeś emerytury? ZUS udostępnił informację o stanie konta

ZUS zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Każdy ubezpieczony może już sprawdzić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jaki kapitał zgromadził. W sumie ZUS wygenerował ponad 23,9 mln informacji za 2023 r.

ZUS czy OFE: coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o przekazywaniu składki emerytalnej. Okno transferowe tylko do końca lipca

Tylko do 31 lipca 2024 r. ubezpieczeni mogą złożyć oświadczenie o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub ZUS. Kolejną szansę na zmianę dyspozycji przyszli emeryci będą mieli od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.

REKLAMA